Betty Mahmoody & William Hoffer: Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejduNěkým otřese film The Wall, někdo se na něj nemůže dívat. Mnou otřásl film Bez dcerky neodejdu. Viděl jsem ho už před několika lety a už tehdy jsem si chtěl přečíst i tu knížku. Trvalo to dlouho předlouho, než jsem se k tomu dostal, ale nakonec se dobrá věc podařila. Kniha člověkem otřese ještě mnohem více než film. Je to strhující knížka plná emocí, knížka vypravující skutečný příběh obyčejné Američanky Betty, knížka popisující střet sebevědomého amerického národa (potažmo celé západní civilizace) a nesebevědomého arabského pronároda.

Nepředpokládám, že existuje někdo, kdo o knize či filmu nikdy neslyšel a neví, o co jde, ale pro pořádek si stručně nastíníme děj. Američanka v nejlepších letech dochází na osteopatické léčení. Jejím ošetřujícím lékařem je jistý Mahmúdí, v místním přepisu Mahmoody, zvaný Moody (morous). Co čert nechtěl, pacientka s lékařem se časem vzali a v momentě, kdy se začala projevovat Íráncova povaha a nebylo daleko k rozvodu, zjistila Betty, že čeká své třetí dítě, později pojmenované Mahtob. Když Mahtob trochu odrostla, rozhodl se Moody, že rodinu uvězní v Íránu.

Betty to předpovídala, ale byla postavena mezi Scyllu a Charybdu. Buď mohla jet do Teheránu a nechat se uvěznit, anebo se mohla s Moodym rozvést a posléze čekat na to, až její exmanžel unese jejich dcerku do Íránu a tam ji uvězní. Rodina spolu tedy odcestuje na původně dvoutýdenní dovolenou do Teheránu. V předvečer návratu se ukáže, že se Moody stává věznitelem vlastní rodiny. Přes všechna příkoří od vlastního manžela a jiných arabášů nachází Betty tu a tam laskavou duši ochotnou riskovat své bydlo, aby pomohli bližnímu svému. Po roce a půl, když už to vypadá, že bude Betty vlastním manželem deportována do Spojených států a Mahtob ztratí navždy, se oběma podaří utéct z Moodyho bytu a posléze i z Íránu.

Tedy zápletka je to docela béčková. Jenže zde jde o skutečný příběh plný slz a utrpení, nakonec naštěstí s dobrým koncem. Jako pohled do absurdního a zaostalého arabského světa přímo uprostřed Teheránu je kniha nedocenitelná. Příběh je starý víc než 20 let a z Betty je dnes pravděpodobně několikanásobná babička, ale vsadil bych cokoliv na to, že ulice Teheránu i myšlení jeho obyvatel vypadají dnes navlas stejně. Ovšem ověřit si to rozhodně nepojedu. To už si radši udělám večírek s disidenty na Kubě.

Úplně nesnášim, když někdo říká, že Bible i Korán jsou stejně propagandistické nebo jaké knihy a že si v nich každý najde, co chce. Použil někdy Ježíš meč? Učil své žáky používat meč? Ne, ne a ne. Ale víme, jak je to s krvelačným Mohamedem. Také by mě zajímalo, kde se v Bibli dá najít citace podobná této:

Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! A Bůh věru je vznešený, veliký.

Ony jsou v tom Koránu i lepší hlody, ale jeden příklad stačí.

Taktéž pindy Miss Lucie Hadašové, novinářky Procházkové a dalších velkých myslivců, že Arabky mají více práv než naše ženy, mě zaprvé uráží a zadruhé serou. A co to musí být za národ, který jako to nejdůležitější ve vzdělání svých dětí, dokonce za tak důležité, že se to opakuje každý den hned ráno, považuje provolávání hesel jako Marg bar Amríka! Marg bar Israíl!

V Íránu je pokrok dokonce na takové úrovni, že tam ani neznají utěrku. Zato vás ale na každém kroku hlídá módní policie pásdár, a pokud ženě zpod čádoru vykukují vlasy nebo má shrnuté punčochy, je zle.

Když se na to ale člověk podívá trochu odjinud, musí Íránce svým způsobem litovat. Od kolíbky jsou vychováváni ve fízláckém státě bez jakéhokoliv právního standardu, bez nároku na jedinou osobní svobodu. Hygiena jim nic neříká. Odmala jsou vychováváni k nepoužívání rozumu a k respektování jakýchsi předem daných autorit. Používání vlastního rozumu se trestá. V knize byla jedna postava dokonce uvězněna za orwellovský thoughtcrime, za smýšlení proti režimu.

Kniha sice končí dobře pro hlavní hrdinku a její dcerku, ale tisíce dobromyslných Íránců zůstávají nadále pod zavrženíhodnou krutovládou fanatika Chomejního.

Knížku jsem přečetl jedním dechem, na svoje standardy velice rychle. Je napínavá od začátku do konce, plná zajímavých postřehů, nepříjemných a občas i příjemných částí. Knihu rozhodně doporučuji všem.

Hodnocení: 100 %

Betty Mahmoody & William Hoffer: Not Without My Daughter
St. Martin’s Press, New York 1988
překlad Anna Thomasová

Pozn.: Dočetl jsem se, že existuje i film Without My Daughter, který by měl nabízet pohled z druhé — Moodyho — strany. Bude to určitě muslimská propaganda, ale kdyby se to nějak dalo sehnat, rád bych se podíval.

0 odpovědí na “Betty Mahmoody & William Hoffer: Bez dcerky neodejdu”

 1. Miss Hadasova maturovala ze zemepisu a nevi, jake je hlavni mesto Svedska…Hlavne, ze se tam na sever chce podivat. Jeji nazory bych tedy vubec nebrala vazne.

 2. Ještě žes tam napsal ten úvodm protože jsem nejspíš člověk jehož existenci bys nepředpokládal, nikdy předtim jsem o tej knížce ani filmu neslyšel 🙂
  Ale může to bejt zajímavý.. 🙂

 3. Já nemyslel úvod filmu, ale úvod článku ty hňupe 🙂 A taky ych třeba moh myslet úvod do děje.. Ale ten jsem nemyslel, já myslel úvod článku 🙂

 4. Ten obrázek je myslim plakát ke stejnojmennému filmu. Navíc ve mně ten obrázek evokuje různé pocity, jenom ne lásku, sladkost a infantilní děj…

 5. dagmar rašnerova: Doma mám ještě jednu knížku od této autorky, ale nevím, jak se jmenuje, ani jestli jde o pokračování. Mělo by to být rozhodně dohledatlené.

 6. Film jsem viděla kdysi dávno, dočetla jsem pár dní zpátky i knihu a nyní louskám druhý díl Z lásky k dítěti. Je to volné pokračování, popisuje zde své znovuzačlenění do „normálního“ amerického stylu života, vznik filmu apod. Jsem zvědavá, zda se ještě ukáže Moody… Kniha Bez dcerky neodejdu mě naprosto fascinovala…

 7. Jako co se knihy týče, taky jí dávám 100%. Ale co se týče tomu, že v Teheránu to vypadá pořád stejně, tak to vůbec…z vlastní zkušenosti to vím…a to, že neznají utěrku, tak to bylo v roce 1984.. No a k tomu, žes napsal, že v Koránu jsou i lepší hlody…. jasně, je to tvůj názor, respektuju ho, ale zase je to jejich náboženství. Prostě to nemůžeš odsoudit, i když je pro tebe třeba nepochopitelný. A navíc dneska se podle zásad Koránu řídí většinou jen ti ortodoxní muslimové, ne všichni. A tak nic, pěkně jsme si pokecali, tak se měj 😉

 8. Tak pozor, znají už utěrku, ale stále ještě ne ručník 🙂

  Jejich náboženství to bejt může a já se jim za to můžu smát. A jestli ty jsi tam byla, tak bys neměla zapomínat na Potěmkinovy vesnice. Myslíš, že turistům ukazují všechno?

 9. Knizku jsem cetla,i ten druhy dil(z lasky k diteti) a mam i film,ale je cely v anglictine…knizka je ale mnohem lepsi,v tom filmu neni snad ani polovina toho co v knizce.

 10. Ocitnout se uprostřed „absurdního a zaostalého arabského světa přímo uprostřed Teheránu“ je opravdu pech, zvlášť, když skoro v celém Íránu se mluví persky.

 11. Tahle knížka je fakt nejlepší co jsem četla, je fakt, že film byl natočen někdy kolem roku 1994 takže to podle toho vypadá, plakát vypadá jak červená knihovna ale tím se nenechte zmást je to fakt hodně dobrá knížka. Ten film taky není špatnej(viděla jsem ho dřív než četla knihu), ale není to tam tak vykreslené jakej to tam byl humus. Jinak všem doporučuji!!!

 12. viděla sem ve škole kus filmu a bylo to hrozné muži se chovají k ženám jako ke kusu hadru. jako k nekvalitnímu zboží prostě HRŮZA ❗ ❗ ❗
  Jinak hezky natočenej film

 13. Respektovat Korán můžeš do té doby, než ho někdo použije proti Tobě… Věci co jsou tam napsaný se nedají ničím ospravedlnit! Je nesporný fakt, že za většinou válek a krveprolití jsou náboženství a lidská blbost. (Ale samozřejmě – lépe nevměšovat se jim do toho, jinak to bude ještě horší – takže takhle „respektovat“ asi jo.)
  PS: I neortodoxní muslimové se v hlavních věcech Koránem řídí.

 14. ahoj lidičky už dlouhou dobu scháním ten film jestli ho nekdo má a hlavně v češtině tak bych byl rád kdyby ste se někdo ozval a dohodli se na spusobu kterím mě ho poskytnete pište prosím na sochka@seznam.cz předem mockrád děkuji

 15. skvělá knížka, jak už tady bylo řečeno děj normální,ale líbí se mi popis života v Teheránu a vůbec v celém Iránu. Už jsem toho v životě přečetl hodně – většinou opravdu skvělé knihy, tady jsem měl obavu opravdu z červené knihovny, trochu to i zavání, ale musím uznat,že mě kniha naprosto fascinovala. Ještě bych chtěl podotknout, že v Iránu se dodnes žije opravdu způsobem, jaký byl popsán v knize a je to otřesné. A výroky Hadašové a spol? na to je jediná odpověď – uvěznit na dva roky v tomto městě s ortodoxním muslimem.

 16. mno, ona ta kniha je uz predevsim STARA, a tak samozrejme nereflektuje aktualni stav veci v IIR (je to temer 30 let, kdy Betty s Máhtáb byly v Tehránu).
  Pomery v Iranu se samozrejme velmi zmenily. Po pravde – u nas pred 30 lety byla situace taky nesrovnatelna. Kdyz prijela moje kanadska rodina, silela ze zdejsich „hygienickych“ podminek – bratranec nechtel nikdy nic venku jist, etc.. 😈
  Vzhledem k vyse uvedenym komentarum je asi nutne jeste akcentovat skutecnost, ze Iran samozrejme neni arabska zeme. Oznac Irance za Araba a za mas z kuli michana vajicka. 🙄
  Pani Mahmúdí mela proste tu smulu, ze narazila na magora. Nikoli na Irance a/nebo muslima – ale na psychicky vysinute individuum.

 17. Apropos 4 ada: („Ještě bych chtěl podotknout, že v Iránu se dodnes žije opravdu způsobem, jaký byl popsán v knize a je to otřesné“) – tak s tim se opravdu souhlasit neda 😆 😆 😆 hovorim z pozice ociteho svedka pobyvajicho v IIR urcite dele nez par dnu. A nikoli v 5*hotelu. 🙂 😈
  ??? ?? ??????? 😈 😛

 18. Nebyla bych ke Koránu až tak přísná..věta z týhle súry je velice oblíbená, každej do toho škatulkuje celej Islám…tak si myslím, že kdo to chce komentovat, měl by se do toho nejdřív pokusit proniknout a neohánět se biblí. Jinak kniha Bez dcerky neodejdu je dokonalá, film mi přišel slabší. 😉

 19. Mě by zajímalo, v čem se Írán od Chomejního revoluce tak zásadně změnil? Základ jeho je theokratický stát s nesekularizovanou vládou a ústavou, porušování lidských práv a postavení žen je stále na mizerné úrovni. Mám kamaráda, který projížděl Írán na tranzitní vízum přes Turecko do Turkmenistánu se svou přítelkyní a vyprávěl docela barvité zážitky. Dokonce aby neměli problémy s náboženskou policií, tak si nechali vydat něco jako svatební oznámení a oba měli na ruce zlatý prsten. Platí tady archaické tresty jako jsou veřejné popravy třeba za mimanželský trest, kamenování, sekání ruk za drobné krádeže. Díky těmto archaickým trestům je tan na druhou stranu bezpečno a klidně můžete přespat v parku v Teheránu a nemusíte mít nejmenší obavy, že by se vám něco mohlo stát. Závěrem jen zdůraňuji, že tento způsob theokratického státu je stále na hony vzdálen evropské civilizaci a narozdíl od jiným islamských extrémistických zemí (Saudská arábie, SAE) nemá tato theokracie podporu většiny obyvatelstva. Na závěr jen pro ostatní diskutující, Írán není arabská země.

 20. Pane autore tohoto článku, nezáviďte prosím arabskym mužům, že jsou dobří v posteli a naproti tomu potence euroameričanů značně upadá…je to jen otazkou času, kdy se Evropanky a Američanky budou mnozit pouze s jinými rasami, potažmo tedy také zejmena s Arabi… Nemusíte s tím souhlasit, můžete o tom polemizovat, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat….

 21. Paní Zuzano, pokud jste osobně neozkoušela potenci alespoň sta euroameričanů a sta arabů, tak není vaše tvrzení podložené ničím, co by mělo nějakou váhu („autentické“ romantické příběhy z dovolených, od čtenářek Cosmogirl Julie(22) a Martiny(29), se také nepočítají). Pokud ale takovou zkušenost máte, tak si asi u kolegů z Arábie zůstaňte.

 22. Teda žasnu, jaký komplexní názor si umíte udělat podle jedné knížky. Nevím, kolik Betty dostala zaplaceno za to, aby příběh pěkně připepřila, ale nepochybuju, že tomu tak bylo, protože Amerika chce, aby si lidi o Íránu mysleli přesně to, co si teď myslíte vy.

 23. já jsem tedy nejprve četla knihu- zhltla jsem ji téměř na posezení a pak jsem viděla film (v AJ). Kniha byla samozřejmě lepší. Nevím, ale Betty mohla tušit, čeho se v Íránu dočká..Avšak, její manžel jí lhal o 14 denní dovolené…Možná bych chtěla někdy Írán navštívit, avšak najít si životního partnera z těchto oblastí nikoliv. V Americe se choval jiným způsobem než když se dostal do své rodné země. Žena je evidentně majetkem manžela a dítě taky. I když samozřejmě netvrdím, že to vždy musí dopadnout takhle.

 24. Vždyť Betty píše, že tušila, co je čeká. Ale nechtěla pustit samotnou Mahtob s otcem, protože si myslela, že by ji tam uvěznil.

 25. No jen pár postřehů. Neslyšel jsem, že by Iránu žili Arabové. Irán i přes svůj režím je k ženám mnohem otevřenější než okolní muslimské země. V Iránu mohou být ženy i v parlamentu, v Saudské Arábii nemají cenu ani jako svědek při soudu. Jinak příznivec islámu nejsem, nicméně je mi milejší vzdálený Irán než muslimské státy v Kosovu a v Bosně. A ty nám tu vytvořili Amíci…..

 26. A jéje, tady zase někdo neví zhola nic. Takže v Íránu je nesebevědomý arabský národ? Zpátky na základku! Peršani nejsou Arabové. Co se týká hlavy vymyté propagandou na kost, můžu ti jen gratulovat. Na rozum již nezbývá místo.

  Možná by sis měl zjistit, jak se žilo v Íránu za „hodného“ šáha instalovaného Amerikou a jaká byla jeho tajná služba SAVAK, vyškolená CIA. Co dělali s ženami atd.

  A když už jsme u těch Arabů, jestlipak víš, že kdyby nebylo jich, tak dnes chodíš bez trenek a nemyješ se? Možná je někdy dobré si o něčem zjistit více, než si přečíst jednu propagandistickou knížku. 😉

 27. Poslední odstavec v poslednim komentu 😆 Ještě dodej, že holky by chodily bez podprsenek a nezbejvá konstatovat nic jinýho než že Arabové fakt posrali, co mohli 😀

 28. hes: A jéje, zase jeden „moderní“ týpek. Amerika, to se dneska nosí, co?
  Podle toho, co jste napsal, tuším, že jste tu knihu nečetl.

  Jinak k té knize: Je to moc dobrá knížka, skvěle vylíčená. Dneska jsem si pustila ten film, a musím říct, jak už tu někdo psal, není v něm ani polovina toho z té knížky, spousta věcí chybí, nebo je různě překroucených. Je v něm zkrátka pěkný chaos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *