Několik mých postřehů k letošním krajským a senátním volbám.

V senátních volbách si podle mě Svobodní vedli výborně. Ve třech obvodech jsme zabránili eurohujerské ODS v postupu do druhého kola, v jednom dalším jsme ji připravili o vítězství. Už bylo načase, aby ODS svoji socialistickou politiku pořádně pocítila. I v našem nejhorším senátním obvodu (na Chrudimsku, kde nás zastupoval vynikající Petr Lichtenberg) jsme získali 3,3 % hlasů, což je podle mě výborný odrazový můstek.

Mám radost, že pan Vodička, kterému se v minulých volbách moc nedařilo (výsledek pod jedno procento), dokázal letos na Benešovsku získat přes šest procent. U pánů Hartmanna a Pánka (což je můj táta, jak asi tušíte) bych dokonce hovořil o famózním úspěchu.

Docela mě ale mrzí, že u pana Bednáře a obzvlášť u pana Payna se velká aktivita pražského sdružení a jich samotných neprojevila v ještě lepším výsledku. Nutno dodat, že na Paynově Praze 2 kandidovala řada silných osobností a protestní hlasy sbíral dvojnásobný práskač Michálek. I tak jsme ale zaznamenali bezprecedentní úspěchy.

Velice zajímavý je úspěch Jiřího Pánka na Sokolovsku. Bez jakékoliv kampaně (náklady maximálně pět tisíc Kč) jsme zde dosáhli téměř deseti procent hlasů. Karel Jakobec z ODS — bývalý dlouholetý starosta, jehož obličej visel na každém rohu — získal 16 procent hlasů. Bez jakékoliv diskuse je ODS na sestupné trajektorii. Co takhle podpořit příště našeho kandidáta?

Jinak slíbená mise byla splněna, i když z mně neznámého důvodu pan Čáslava svoje křeslo neobhajoval, a místo něj nastoupil pan Jakobec.

ODS byla poražena na hlavu. Velká občanská strana, která dříve bývala ve druhém kole prakticky v každém obvodě– připomeňme si, že Josef Lux z toho vzteky sral atomové hřiby — je tento týden ve druhém kole pouze ve třinácti obvodech. To není ani polovina!

Vzpomeňte si na průser ODS v krajských a senátních volbách před čtyřmi lety. Vzteklý Topolánek zmlátil novináře a obviňoval prezidenta Klause, díky němuž ovšem ODS získala aspoň pražská senátorská křesla.

Tak tento průser se letos ještě zvětšil. ODS v krajských volbách získala poloviční počet hlasů než při tom výsledku před čtyřmi roky. Pokud je něco volební katastrofa, tak je to tento výsledek. ODS získala polovinu hlasů i v parlamentních volbách (a Langer to vyhlašoval za obrovský úspěch), ale tyto volby navazovaly na volby, kde byla ODS super-úspěšná. Letošní krajské navazovaly na volby, kde to ODS minule pěkně projela.

Občanská demokratická strana, ke které samozřejmě stále chovám aspoň zbytky úcty a přátelství, ale nadále zůstává ve stavu popírání reality. Nečasi, teď mě dobře poslouchej: Voliči od vás utíkají ne proto, že děláte reformy, nýbrž proto, že žádné reformy neděláte. Když už náhodou něco děláte, jsou to pouze tyto věci: zvyšování daní, zvyšování státního dluhu, podlézání Bruseli a zákazy všeho druhu. Proto od vás už všichni pravicoví voliči utekli a zůstali vám jenom ti, kteří jsou na zprivatizované ODS závislí finančně. To je pravda, celá pravda a nic než pravda.

V krajských volbách se nám Svobodným už tak hvězdně nevedlo, i když i tady jsme zaznamenali pokroky. V Karlovarském kraji jsme např. získali skoro 2,5 % hlasů. Do zastupitelského sboru už nám tak chybí “jenom” dvojnásobek hlasů, tak blízko jsme ještě nebyli. V Chebu jsme měli přes pět procent.

Pro mě zatím nepochopitelným fenoménem je to, že v samotném městě Sokolov měl Jiří Pánek přes 10 % hlasů, ale kandidátka Svobodných získala pouze tři procenta hlasů. Pokud to tu čte někdo, kdo zvolil (nebo zná někoho, kdo zvolil) Jiřího Pánka do Senátu, ale někoho jiného než Svobodné do kraje, prosí o vysvětlení. Do komentářů anonymně nebo klidně na mail mmister@gmail.com. Díky.

Až budete volit na jaře do ReVu, zapamatujte si, že Svobodní měli nejlepší výsledky v mých obvodech, mrk mrk. 😉 A pokud nemáte volební právo, tak to rychle napravte. 🙂

Bohužel se Svobodní stále nevzpamatovali na Liberecku a Ostravsku, kde jsme na začátku měli předsednictva plná odporných indidviduí a vyžíráme si to dodnes. V jiných krajích to bylo podobné, ale tam už jsme to napravili. Zejména nejlidnatější Ostravský kraj nás přijde v parlamentních volbách draho, pokud s tím něco neuděláma ASAP.

Taky mi není jasné, kde vzali tolik hlasů Piráti. Porazili nás celkem jasně ve všech krajích kromě Budějovického a Karlovarského (mrk, mrk — tady jsme je porazili o tři hlasy, to byly nervy :mrgreen:). Tohle je záležitost, na kterou se musíme zaměřit. Zatím nevíme, jestli Piráty volí tolik studentů, protože se mylně domnívají, že Piráti jsou zastánci svobody, nebo zda je volili skuteční marxističtí voliči. Každopádně to musíme zjistit.

Poslední věc, kterou naštvu všechny čtenáře, které jsem dosud ještě nenaštval: Nestačím se divit spuštěné hysterii kolem vlády komunistů.

Do zastupitelstev (a rad) krajů, které nemají žádné pravomoci, se dostane pár komunistů a celý internet řve jak na lesy. Že v Bruseli, která nám nařizuje 84 % platných zákonů a cíleně členské státy bankrotuje, sedí pouze komunisti, to je všem úplně jedno.

Tuhle hru s váma nehraju, sorry. A opět připomínám skvělý citát Havlova kamaráda Adama Michnika: “Nebyl jsem s vámi dříve zbabělý, nemusím být dnes s vámi statečný.”

Statistiky, které jsem k tomu zpracoval: