Smiling Jack se rozhodl udělat blitz-interview s pěti pravičáky. Měl jsem tu čest být mezi nimi. Pokud si chcete přečíst všechny odpovědi, běžte sem ». Pokud se zajímáte jenom o moje, zůstaňte zde. :)
1) Co Vy a Mašíni? Hrdinní odbojáři nebo sprostí vrazi? Oficiální ocenění ano nebo ne?
Mašíny jsem nestudoval příliš podrobně, ale když jsem se nedávno utvítnul na tohle téma, přišlo mi zdaleka nejvíc rozhořčených @replies za muj život. :) Chápu, že někdo Mašíny obdivuje za osobní statečnost, ale to hrdinství, které by stálo za ocenění, tam pořád nějak nevidím. Zda jsou “sprostí vrazi”, jak zní otázka, bych nechtěl hodnotit — třeba by soud došel k tomu, že jejich činy byly ospravedlnitelné. Lidi, když posuzují Mašíny, dělají podle mě základní chybu v tom, že uvažují o jejich obětech jako o exponentech režimu. Prostý vesnický policajt (SNBák), který vyšetřuje krádeže slepic, přece není to samé jako Klema. Nebo snad ten, kdo kradl na vesnici slepice, bojoval tak proti politickému útlaku? Ale jak říkám, složitá otázka, o které by se asi dalo debatovat dlouhé týdny…
2) Multikulti muslimskej dovoz — ano nebo ne? Jste pro volná pravidla nebo nějakou formu imigrační zdi?
Další těžká otázka. V zásadě jsem samozřejmě toho názoru, že každý by měl mít právo jezdit, kam chce, nezávisle na tom, která vláda si ho označkovala. Samozřejmě chápu, že žijeme v době, kdy snad ve všech státech kvetou státní Ponziho schémata a že lidem vadí, pokud z těchto systémů má sosat někdo, kdo do nich nedal ani korunu. (A pozorně sledujete, co se zase chystá.) Zcela důležité ale je, aby do toho Brusel nestrkala svůj nenechavý rypák a parlamenty si o tom rozhodovaly samy. Konkurence vlád je prospěšná, centralizace vede ke zkáze. Když už jsem v tomto tématu odkázal na Dana Hannana, odkážu na něj i podruhé. Tato jeho kniha je vynikající a doporučuju ji všem k přečtení. Čili moje odpověď: imigrace ano, ale pokud už musí existovat zdravotní a sociální černé díry (zvané kuriózně pojištění), pak ať jsou aspoň trochu zásluhové. Nemůže přece platit, že kdokoliv přijde za jakoukoliv vládou, natáhne ruku a ta mu na ni vysype peníze daňových poplatníků. (Jsem si vědom toho, že existují lidé, kteří tvdí, že tím lépe, aspoň se to dřív rozpadne. Domnívám se, že to by přineslo více škody než užitku.)
3) Václav Klaus — Tuneldědek nebo antieurorebel, na kterého bychom měli být pyšní?
Nemyslím, že bychom museli být všichni pyšní na Václava Klause. Na rozdíl od Petra Hájka si nemyslím, že prezident Klaus je Franz Josef, a myslím si, že každý Palivec má právo říct, že dal Klause na půdu, protože na něj sraly mouchy. (Mimochodem na našem gymplu visel prezident Havel v každé třídě, ale Klaus už ne. :) ) Avšak, kdo říká, že Klaus je tuneldědek, nerozumí ani za mák ekonomii ani hospodářským dějinám České republiky. Pro ujasnění základních faktů o privatizaci je podle mě vynikající tato publikace CEPu. Klaus má nepříjemnou vlastnost, že se po čase většinou ukáže, že měl pravdu. Čtenáři Respektu tohle nikdy nikomu neodpustí. Přestože se ještě nikdy nic na světě nestalo tak, jak levičáci předpovídali, vždycky nakonec řeknou, že pravdu měli oni. (A že za to může Klaus). Vím, že řada libertariánů na Klause nadává, že je socialista. Vždycky se snažím poukázat na prostá fakta. Během pouhých šesti let dokázaly vlády Václava Klause snížit státní přerozdělování ze 100 % na méně než 40. A to bez válek a střílení na ulicích. Jestli tohle nebyla dobrá vláda (neříkám bezvadná!), tak to sousloví nemá žádný význam.
4) Otázky dnešních dní — Bydžov, Šluknovsko. Jak byste řešili sociální nejen “romskou” problematiku?
Neznám detaily jednotlivých případů. Ale podle mě žádná romská problematika neexistuje. Existuje problematika neochraňování vlastnických práv. Pokud nám vláda zakazuje vlastnit zbraně a bránit svůj majetek, pak musí tuto úlohu bezdpodmínečně zastat právě vláda. Nesmí existovat, aby bylo porušování vlastnických práv tolerováno. A víme, že některé sociální skupiny si z porušování vlastnických práv udělaly živnost. A pokud by náhodou někdo chtěl zjednat pořádek, začnou volat “diskrminace”. Policie nemá sama sebe obdivovat, jak je politicky korektní, má bránit vlastnická práva občanů. Co takhle volení šerifové? Myslíte si, že volení šerifové by přihlíželi tomu, jak jsou jejich voliči poškozováni na svých právech? Nedávné řádění lůzy v Anglii skončilo ve chvíli, kdy se do věci vložili politici a zatlačili na policii, aby konala.
5) Evropská Unie. Počkat na rozpad, na “severní vyspělou” polovinu EU nebo se snažit o co nejrychlejší vystoupení?
Samozřejmě vystoupit. Včera bylo pozdě. Pokud by někomu i po přečtení knihy Petra Macha chyběla argumenty, doporučuji, aby zhlédl některá videa na mém webu http://euroseptik.cz. Nechám tuhle odpověď velmi krátkou, k EU se ostatně vyjadřuji celkem dost.