Otec internetu Vinton G. Cerf na FEL

Vinton G. CerfFEL done!!! Vint Cerf si všiml, že s ARPANETem se do světa žádná ďoura neudělá, a tak vymyslel TCP/IP. V současnosti je to taky viceprezident společnosti Google Inc. Dnes přednášel na FEL ČVUT. Je to nejlepší fakulta, o čemž svědčí i jejich vynikající stripy, které už jsou bohužel passé. Přednáška byla živě vysílána na iDnesu i s tlumočníky. Bohužel jsem ji neviděl celou (doufám, že půjde stáhnout). Teda neviděl jsem jí vůbec, spíš jsem měl statický obrázek a zvuk. Přednáška byla skvělá! Kdy něco podobného udělá namyšlená UK, např. fakulta socialistických věd?

Vint Cerf je velice vtipný člověk. Bohužel jsem ho mohl poslouchat pouze hodinu, ale smál jsem se, až jsem se za klávesnici popadal. Přináším několik z jeho vtipů.

V IPv6 bude tolik adres, že jsem říkal, že každý elektron bude moct mít vlastní internetovou adresu. Pak mi přišel dopis, kde mi někdo napsal: “Jste úplný idiot, elektronů je o 50 řádů víc.”… Od té doby už to neříkám.

Dřív než existovalo širokopásmové připojení, museli jsme zvuk upravovat tak, že hlas každého zněl jako hlas opilého norského námořníka. Testovali jsme to s jedním norským ministrem a jeho hlas zněl úplně stejně.

Přijde doba, kdy najdete pouze 47 ponožek. Zadáte dotaz na ponožku IL644 a dostane se vám odpověď, že ponožka IL644 leží pod gaučem. …Toto může mít ale i nevýhody. Představte si, že vaše manželka zjistí, že vaše košile se nachází v jistém baru ve vedlejší ulici…

Když máte ledničku připojenou na internet, může, zatímco jste ve škole, zjišťovat, co se dá uvařit k večeři z toho, co v ní je. Může vám taky říct, že máte v láhvi sice ještě čtvrt litru mlíka, ale protože jste ho koupili už před třemi týdny, nebude asi moc čerstvé. …Když máte na internet připojenou váhu, ta může údaje o vaší váze hned poslat vašemu doktorovi. Problém je, že na té samé síti je připojená i vaše lednička…

V otázkách, které otci internetu položili studenti, se objevila i ta, která se ptala na etymologii slova Google. Jméno Google pochází ze slova googol, což je anglický výraz pro 10^100. Tedy pro toto číslo: 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (čili jednička následovaná stem nul). Když jméno Larry Page (jeden ze dvou zakladatelů společnosti) registroval, udělal matrikář chybu a z googolu byl Google. Ještě štěstí, že nenapsal Gogol. Googolplex je pak číslo znamenající 10 na googoltou.

Nyní něco k číslu googol. Je to číslo o něco málo menší než sedmdesát faktoriál (70! = 1,19785717 googolu). Faktoriál sedmdesáti je číslo udávající počet možností, jak vedle sebe seřadit 70 lidí. Dva lidi lze seřadit dvěma způsoby, tři lidi šesti způsoby, sedmdesát lidí googol a kousek způsoby.

V jednom stripu Peanuts se Lucy ptá Schroedera, jaká je šance, že se vezmou. A Schroeder odpovídá, že asi googol ku jedné. Carl Sagan řekl, že googol je stejně daleko od nekonečna jako číslo jedna. A mně by zajímalo, zda rodilí mluvčí vědí, co slovo googol znamená. Tipuji, že to nebude moc horké.

A poslední věc — dozvěděl jsem se, že existují rekurzivní akronymy. Tedy vtipné zkratky vymyšlené na MIT (ach další škola lepší než UK, co nadělat?), které odkazují sami na sebe. Např. PNG (PNG is Not Gif), PHP (PHP: Hypertext Preprocessor), LAME (LAME Ain’t an MP3 Encoder) a další. Dilbert zná TTP (The TTP Project). Mohli bysme taky něco takovýho vymyslet: ČUNEK (ČUNEK: Už Neberu Echtovní Korupci)