Přiváže se na kliku na hlavních dveřích Respektu?
Blogy na Respektu (blog.respekt.cz) jsou povětšinou levicová žumpa (čest výjimkám jako Pixy nebo Viktor Dvořák, zajímavý je též blog Kateřiny Kadlecové nebo Angely Rogner (když nemluví o politice)). Respekt agreguje RSS kanál jakéhosi výběru svých elit. Sledoval jsem tenhle kanál, ale už mi došla síla vnitřně s takovou žumpou bojovat, takže jsem si tento kanál ze čtečky vyhodil a naopak do ní zařadil výše uvedné autory osobně.
Největší perla, jaká byla na těchto blozích prozatím zaznamenána, je okomentována Arthurem Dentem zde. K tomuto článku se také velice hodí tento dřívější. Velmi doporučuji pozorně přečíst.
Kdybych zde měl jmenovat respektovské antiklausovce, bylo by to na několik řádků a na několik odkazů a to mě neba. A to jsem jich určitě neodhalil ani půlku. Takže toho své čtenářky a fanynky ušetřím. Jedno si ale neodpustím. Jan Haisman, politolog a bloger ze Sokolova (ach ta ostuda pro nás ostatní blogery ze Sokolova!), nedávno sepsal článek, kde porovnává Klausovi předvolební (míněno volbu prezidentem) projevy a “realitu”. Je to ovšem realita, jakou ji vidí student politologie a fanda respektovské levicové žumpy. A ta se skutečnou realitou má pramálo společného. Nedá mi to a musím se k tomu vyjádřit trochu kvalifikovaněji než v komentáři, kam jsem napsal: Inu, co jiného čekat na Respektu? Od politologa zvláště.
Takže jdem na to, jak Klause vidím já.
„Těžiště prezidentské funkce nespočívá ve vnitropolitické oblasti a prezident nesmí vytvářet protiváhu výkonné či legislativní moci. Od toho je tu vláda a parlament, od toho jsou tu voliči, kteří svým rozhodnutím vytváří tu či onu politickou situaci. Jen oni ji také mohou korigovat… Právě proto, že nemáme ani prezidentský, ani poloprezidentský ústavní systém, bylo by nešťastné, kdyby autorita prezidentského úřadu vystupovala do oblastí, které jí z definice nepřísluší a v nichž by prezident permanentně soupeřil s vládou nebo parlamentem. Jednání prezidenta musí být činorodé a aktivní, nikoli však aktivistické. Prezident nesmí být hybatelem politické scény, ale nenápadnou autoritou schopnou nepřímo ovlivňovat politické procesy.“
„Rozhodně nemíním stát stranou politického života. Ambice být hybatelem politické scény však nemám.“
Bloger to komentuje slovy, že prezident byl aktivistický, protože nuceně jmenoval Topolánka napodruhé premiérem. K tomu skoro nemám slov. Nevím, co je na tom aktivistického, když je jmenování premiéra prezidentova ústavní povinnost. A už vůbec se mi nezdá, že by byl ke jmenování Topolánek donucen. Spíš to vypadá, že si premiérskou sesli užívá takříkaje proti všem :) (kromě Kalouska).
„V zahraničí by měl být prezident známý, věrohodný a respektovaný… Kdyby však měla role českého prezidenta v zahraničí upadnout do opačného extrému — do úplného bezvýznamna — pozici České republiky by to výrazně uškodilo.“
„Těžiště prezidentské funkce vidím v roli důstojného a seriózního reprezentanta zájmů republiky v zahraničí… V dnešní chvíli by měl prezident usilovat… o co nejpřátelštější vztahy s našimi sousedy, protože ty v minulých letech utrpěly nepříjemné a pro nás nežádoucí šrámy. Prezident musí v každém případě být loajální především ke své vlastní zemi.“
Bloger rozjíždí starou známou peheovskou písničku, že Klaus je šašek a jediné místo, kde ho poslouchají, je rodinná sešlost Kaczynských. Taky by mě zajímalo, proč zrovna všichni tito pravdoláskovci (ti zarytí příznivci všeho lidového) vědí lépe než většina Poláků, jaká jsou Kaczynští hovada. Volby ano, ale jenom, když vyhrajem my!
Samozřejmě jsme se opět dozvěděli, že prezident nesmí říkat svoje názory. Asi byl zvolen proto, aby tiše kladl věnce a na Hradě každý den vyvěšoval modrou fangli s hvězdičkama. Ještě že říkání názorů není zase protiústavní jako u Bursíka. Poté následuje poznámka k omluvě antifašistům (bloger asi nechápe, že tak již bylo učiněno v česko-německé deklaraci) a pak nějaký zmatený text, který jsem nepochopil, takže se k němu ani nemohu vyjádřit.
„Svou liberálně konzervativní orientací se netajím, ale nevnímám ji úzce stranicky a při výkonu prezidentské funkce bych žádné politické nebo zájmové uskupení nepreferoval. Chtěl bych být prezidentem univerzálním, nikoli úzce vymezeným.“
Ani jmenování premiérů takových kvalit jako mají Standa Gross a Jiří Paroubek nepřesvědčí blbce, aby mluvil o Klausově stranění ODS. Pořád platí, že to, co vidíme, záleží hlavně na tom, co hledáme. (~John Lubbock)
„Máme společně obývané území i společnou historii. K té se obracejme ve vážných chvílích a hledejme v ní poučení a inspiraci pro časy budoucí. Nepokoušejme se ji však napravovat či odčiňovat.“
To samé jako výše. Následuje tabulka ohodnocení prezidenta, kde dostává výslednou známku 4,29. Zajímalo by mě, kolik by dostal takový Roko za svoje premiérství. A pak následuje ještě geniálnější anketa, kde je v tuto chvíli 48 hlasů a pouze jediný pro možnost, kterou jsem dal já :mrgreen: .
Doufám, že kolem Klausova výroku o knihovně bude ještě veselo.