Better dead than red?

Detroit Red Wings, 2008 Stanley Cup Champions

Detroit Red Wings. Vítěz Stanley Cupu.

Zde je pár nesouvisejících postřehů:

Minulý rok jsem si přál finále Rangers proti Red Wings. Skoro to vyšlo :) . Kdyby Rangers neprojeli tak trapně první zápas série s Penguins, kdy vedli 3:0, mohlo být všechno jinak.

Jaromír Jágr byl podle mě nejlepší hráč na ledě. Hned za ním v těsném závěsu potom Jevgenij Malkin. K mému zklamání v té sérii nic nepředvedl Sidney Crosby. Ale říkám si, jakou útočnou sílu by měl tým z Pittsburghu, pokud by měl v útoku ještě Jaromíra Jágra.

V dalším průběhu play-off jsem samozřejmě fandil Pittsburghu, který až do finále procházel jako nůž horkým máslem. Z druhé strany se podobně neochvějně řítil Detroit a ve finále padla kosa na kámen.

Povím vám, že sledovat šestitřetinový zápas je poněkud únavné :)

Nakonec to Pittsburghu bohužel nevyšlo, ale není proč nepřát Pohár Detroitu. Akorát mě mrzí, že Dominik Hašek nechytal jako první brankář. I tak má ale na zisku Poháru svůj velký podíl a stal se nejstarším brankářem, který kdy Stanley Cup vyhrál. Je mu 43 let. Ale historicky nejstaršímu vítězi Chrisi Cheliosovi je — moment napětí — 46 let!

Dominik Hašek má vůbec zajímavou bilanci. Jedno finále jako náhradník prohrál, jedno jako náhradník vyhrál. Jedno jako první brankář prohrál (neplatným gólem) a jedno jako první brankář vyhrál.

V Pittsburghu se předával Pohár vůbec poprvé. Když na začátku 90. let vyhrál tým Maria Lemieuxe a Jaromíra Jágra dva Stanley Cupy, v obou případech to bylo na hřišti soupeře.

Abych ještě vysvětlil nadpis: V době studené války se v USA rozmohlo heslo, že je lepší být mrtvý než rudý (= komunista), což je samozřejmě pravda. Dnes v noci ale bylo jistě lepší být Rudý hoch z Detroitu než mrtvý ;)

Tak zase v říjnu…