Chřipka? Ani to ne

Měl jsem včera krátkou prezentaci na angličtině k tématu zaměstnanost. Sehnal jsem k tomu pár čísel a řekl jsem si, že se o ně podělím na svém bložínku, aby si p. t. čtenář mohl udělat vlastní obrázek o prácii médií.

Podle titulků v novinách to vypadá, že nadešla zkáza kapitalismu, lidstvo stojí před propastí a není co jíst. Jak je tomu doopravdy?

Situace v České republice Nejvyšší nezaměstnanost v ČR byla přesně před čtyřmi lety, v lednu 2005. Dosahovala výše 9,8 %. To se dělo za růstu hrubého domácího produktu ve výši 5,7 %. U moci byla socialistická vláda koloťuka Standy.

Dnes je nezaměstnanost 6,8 %, tedy o celá tři procenta níže, zatímco ekonomika víceméně stagnuje. Obvyklé přitom je, že za hospodářského růstu je nezaměstnanost nižší a naopak. U moci je středová vláda chlápka bez gulí. Člověk si říká, kde bychom byli s pravicovou vládou — nenastal by ráj na zemi? :)

Situace v USA Během Velké deprese se celková nezaměstnanost v roce 1933 vyšplhala až na 25 %. Z nefarmářských pracovníků bylo nezaměstnaných dokonce 37 %. Během této krize padlo 11 tisíc z celkového počtu 25 tisíc amerických bank.

Dnešní nezaměstnanost v USA je 7,6 %. Je to sice nejvíce za posledních 16 let, ale do čísel z 30. let je stále velmi daleko. Konkrétně 17 %.

Z těchto čísel bezpochyby vyplývá, že konec světa nenastal. Ani žádná tragédie. Přišla recese, která zase odejde. Jako ta chřipka. I kdyby se Václav Moravec pominul.