Druhé první pražské imprese

Tramvaj, zastávka Sídliště Barrandov

Vždyť je tu tak pěkně…

Sice mi galerie nefunguje úplně přesně tak, jak má, ale přesto jsem tam nahrál fotky ze svých prvních pražských týdnů. Poselstvím této galerie je Praha, to není jenom most a hrad. Kdo nadává na turisty na Staromáku, na feťáky na Václaváku, na špínu na Wilsoňáku, na zloděje nebo na semafor u koleje, má pravdu. Spíš polopravdu, nebo ještě lépe promilopravdu.

Ta místa taková jsou a každému soudnému jedinci (možná kromě těch, co mají zisk z turismu) to musí vadit. A jako návštěvník Prahy jsem žádnou jinou Prahu neznal. Jenom Muzeum, Můstek, Florenc, Dejvickou, Zličín, Černý Most, Staroměstskou a Hradčanskou. Když přijedete do Prahy poprvé, obvykle vás to nadchne (to jsou ty první dojmy = imprese). I podruhé, potřetí, počtvrté, podesáté. Ale potřicáté už ne. Už jste tahle zákoutí viděli ze všech stran a už to prostě není ono. Zapomenout na pražské krásy a dojít pak k pocitu, že Praha je město davů a špíny, je celkem snadné a ubránit se tomu dá jen stěží. (To jsou druhé dojmy.)

A proto si musíte uvědomit, že Praha nejsou pouze tato místa. Praha je obrovská. Tak obrovská, že snad není v lidských silách ji celou poznat. Rozhodně ne jako turista. Jako obyvatel zřejmě také ne, ale máte k tomu mnohem blíže.

Ubytujete se někde mimo centrum, někde blízko k přírodě. Dejme tomu na Barrandově. Začnete jezdit autobusem a tramvají, to se vám zalíbí víc než přecpané, špinavé metro, kde navíc nemá signál mobil ani rádio. Hned druhý den si musíte říct: “Sakra, to je úplně jiný město. Proč, xakru, jsem se nikdy nevzdálil od centra?” (To jsou právě ty druhé první dojmy, jestli mi rozumíte ;) )

Bydlím na Praze 5, v Hlubočepech. Ale Hlubočepy je dost veliká oblast, tak aby se to trochu konkretizovalo, tak se říká (aspoň já tomu tak říkám) Barrandov, přestože Barrandov je oficiálně o kousek vedle a tady se to snad jmenuje Klukovice (ale to nikomu nic neřekne, tak se to neříká).

Pokud bydlíte v těchto končinách, máte to sice o trošku dál do školy (40-60 minut podle míry ucpanosti barranďáku), ale jinak bydlíte v čisté čtvrti bez turistů, bez hluku, bez výfukových plynů a bez dalších vymožeností, co si dopřávají v centru. Naopak tu máme moderní tramvajové zastávky a Prokopské údolí přímo za domem. A aquapark (no, spíš je to bazén) s parní komorou společnou pro ženský i chlapy :mrgreen: . A možná nezhynete bídně na rakovinu plic.

Řekl bych toho ještě hodně, ale nechci nudit. Prohlídněte si fotky a už nikdy nevynášejte unáhlené soudy o Praze, prosím.

PS: Pokud chce obyvatel Prahy znovu navštívit ty nádherné turistické magnety, jde tam, když tam turisté nejsou, protože není na hlavu padlý ;)