F1 jako závod skateboardů?

Michael Schumacher, FerrariKdysi dávno byly závody F1 přehlídkou nejnovějších vymožeností automobilového průmyslu. Jenže protože F1 je záležitost evropská, uchycují se v ní myšlenky velmi podivné.

Závodní auto, jakým bývaly i efjedničky se má po průjezdu pod šachovnicovým praporkem rozpadnout. Jenže pak přišli ti pokrokoví lidé a začali (zcela scestně) volat: “Nerovnost, nefér, nespravedlnost! On vítězí proto, že má lepší auto a víc peněz!” A hloupí lidé je poslechli a odhlasovali změny v pravidlech.

Nejvíce se tvář F1 změnila během pětiletého vítězného tažení Michaela Schumachera. Před každou sezónou se pravidla divoce měnila tak, aby nevítězil nejlepší jezdec jako doposud, ale aby vyhrál někdo hodně průměrný. To by v tom byl čert, aby se to nakonec nepovedlo! Čert v tom nebyl a nakonec se to opravdu povedlo.

Od těch dob se pravidla mění tam a zpátky, jak se to zrovna komu hodí. Pojďme se podívat na změny před letošní sezónou.

Kontrola prokluzu se ruší
Jistě to bude výhoda pro lepší jezdce. Počítač nedovolil kolům, aby se protáčela. Člověk to neumí a vždycky se mu kola aspoň trochu protočí. Takže čím horší jezdec, tím víc se mu budou protáčet a tím víc ztratí. Jistě je to posun od elektronizace ke skateboardizaci. Je to skutečně to, co od F1 chceme?

Kvalifikace
Kvalifikace mi připadá pořád blbější a blbější. Nejlepší byla za starých dobrých Schumacherových dob, kdy se hodinu jezdilo po silnici s lehkým autem. Ten, kdo měl nejlepší čas si stoupnul před startem závodu na první místo, a mohl si do nádrže nalejt benzínu, kolik hrdlo ráčilo. Dneska se musí jezdit kvalifikace s palivem pro závod. Nikdo nechápe proč.

Biopalivo
V benzínu musí být 5,7 % kytiček. Tak snad už jenom aby Klaus vyměnil ty žárovky a bude ráj na Zemi.

Zákaz náhradních aut
To je panečku věc! Doteď měly týmy na závodě tři auta. Když se něco hodně pokazilo (což se nestává zase tak zřídka), posadil se chlapík v kombinéze do náhradního auta a jel. To dneska nepůjde. Jedno auto na jednoho jezdce a šmitec. Že do vás napálil v tréninku nějaký imbecil a z auta máte kůlničku na dříví? Stěžujte si na lampárně…

Jedna elektronická jednotka pro všechny
Zase ta rovnost. Ferrari přece nemůže mít jinou elektroniku než McLaren. Ptáte se proč? To neví nikdo.

Jedna převodovka na čtyři závody
Závodní auto se má rozpadnout po jednom závodě, hergot. Jestli “vývoj” v F1 půjde takhle dál, tak za chvíli budou ty skejty vážně technicky vyspělejší.

PS pro ty, co je zajímá, jak jsem přišel na ten skateboard: Tuším, že to byl Eddie Irwine, kdo prohlásil, že Michael Schumacher není vůbec tak skvělý jezdec a že vyhrává jenom díky lepšímu autu. Vyzval ho k souboji ve stejném voze. Schumacher mu na to odvětil, že si můžou dát závod na skateboardu.

15 thoughts on “F1 jako závod skateboardů?”

  1. Nedávno jsem se s kamarádem Karlem v naší útulné hospůdce bavil na toto téma a shodli jsme se, že nejrovnější by bylo aby všichni jeli ve stejné káře. Pak by se ukázalo jací jsou Schumi, Alonso a další závodníci.

  2. Nobunaga: Ale to jste jednu věc hrubě podcenili! Každé auto by měl řídit i ten samý řidič — až pak to bude dokonalá rovnost!

  3. 2 Nobunaga: myslíte něco jako závody A1? Pěkná nuda….

  4. To 13: Asi jste mně nepochopil, ale to nic to se stává i lepším než jste vy :))).

    To Paranid: Závody A1 neznám, ale pokud chcete říct, že závodníci v F1 vyhrávají jen na základě jízdních schopností svých vozů, tak potom je celá soutěž opravdu o ničem.

  5. Nobunaga: Z které části mého komentáře usuzujete, že jsem vás nepochopil? Pochopil jsem vás víc než dobře. Jste rovnostář, co by se měl koukat na závody skateboardů. My normální ale chceme, aby spolu týmy soutěžily o to, čí auto dojede nejdříve do cíle (za použití dvou faktorů — schopností inenýrů a schopností řidčů).

    Přesně stejně byste mohl požadovat, aby cyklisté jezdili na stejných kolech, lyžaři na stejných lyžích a hokejisté, aby měli stejné spoluhráče. Pak by se ukázali, co jsou tihle Jágrové a Haškové za hokejisty!

    Co na tom nechápete vy?

  6. No,… dobrý no. Jen dvě věci.

    1. Nechápu pointu k: “Závodní auto, jakým bývaly i efjedničky se má po průjezdu pod šachovnicovým praporkem rozpadnout.”
    Když se rozpadne, tak si ten závodník nabije hubu, ne?

    2. Pořád beru tak trochu staromódně závod, jako ukázku schopností závodníka. Jako ve starém Řecku, anebo před pár desetiletími i u nás. Dneska nezáleží ani tak na tom, jaké schopnosti má závodník, ale spíš jaké schopnosti a kolik peněz má jeho tým. Kolik chemie zvládne do chlápka nacpat, jak vymakanější nástroje a techniku zapojí do výroby atd. Tudíž to už nejsou závody mezi závodníky, ale závody mezi stájemi. A to mě nebaví. To vidím denně kolem sebe i v normálním světě. V podstatě každá firma dnes soutěží o prvenství se svými produkty tak, jako stáje F1. Ze sportu se stal standardní byznys. Nic zajímavého, nuda… :roll:

    Tím nechci říci, že fandím rovnostářským pravidlům.

  7. Lokutus:

    1. To je nadsazeno, ale je tím myšleno, že se má dosahovat co nejvyššího výkonu pro jeden závod. Pravidla upravující, kolik závodů má vydržet motor nebo převodovka mi připadají hloupá.

    2. Závodník se významěn podílí na vývoji auta. Ještě více se podílí na jeho nastavení pro závod. Takže prostě není možné říct, že i já ve Ferrari bych byl mistr světa.

    To mě právě závody mezi stájemi baví, o to celou dobu v historii F1 jde. Pokud by byl mezi diváky zájem o to, aby všichni měli tzv. stejná auta, zcela jistě by na světě byla i taková závodní série. Ony takové jsou, ale nijak populární.

  8. a mně třeba by naopak přišlo mnohem zajímavější, kdyby se odstranily -všechny- omezení na ty auta. pak by se ukázalo, kdo umí postavit jak dobrej stroj. taková kategorie Unlimited .e)

  9. Pohled institucionalni ekonomie: F1 je soukromy podnik, hleda penize. Nejvetsi zisky ma za divackou sledovanost. Proc teda klade ruzna omezeni? Bez nich by se skutecne ukazalo jak kdo rychle projede trati. Jenomze divaci chteji videt vice nez samotna auta na trati, chteji videt napinavy prubeh zavodu, jak se tam predjizdi, vytlacuje, boura. Pokud by zavodnici meli velke rozestupy (o kolo apod.), o nic by uz neslo, byla by to pro divaky vcelku nuda.
    Dokonalost tymu zavisi i od jejich rozpoctu. Staj Ferrari miva nekolikrat vetsi rozpocet nez nejmensi tymy. Jejich produkty (tym+auto+jezdec) i proto jezdi rychleji. Loseri s nizsimi rozpocty by postupne prisli o sponzory a zavreli by kram. Z cele souteze by se vytratilo prekvapeni, kdyzby ke startu nastoupily dva tymy (at uz s kolika auty by chteli) a vyhral by bud alfa jezdec tymu A nebo zase prvni jezdec druhyho tymu.
    Tak zrejme proto.

  10. vs: Krásně ses rozhovořil o něčem, na co nevím, kde jsi přišel. :)

    Zajímalo by mě, jak jsi přišel na to, co chtějí diváci, když minimálně jeden divák (já) chce přesný opak. ;)

    Představa, že se pravidla přijímají v zájmu nějakého vyššího dobra (čímž má zřejmě být vysoká divácká sledovanost), je poněkud naivní. Je to stejné jako myslet si, že poslanec ve sněmovně hlasuje v zájmu všeobecného blaha. A tomu snad nevěříš :) .

    Můžeš jmenovat jeden jediný sport na světě, kde někdy došlo k tomu, co popisuješ, anebo je to jenom naprosto nereálný (a tudíž zcela irelevantní) předpoklad?

    A doporučoval bych uvádět komentář jako osobní názor, nikoliv jako pohled nějaké (pa)vědy. Působí to nechci říkat jak :cool:

  11. Institucionalni ekonomie vysvetluje roli takovychto prekazek a omezeni, kdyz je potreba zmenit zadani souteze.

    Rozhodnuti Bernieho Ecclestonea jsou na necem zalozeny. Jestli se te neprisel zeptat, co cekas od jeho souteze, zase chce ten mizera namisto nejrychlejsiho casu za kolo jenom penize.

    Stale ma na vyber jestli je chce v kratkem obdobi, pricemz se soutez ve stylu predchoziho prispevku okrouha a divacky mozna rozpadne. Nebo vyrovna podminky a necha i chudsi tymy dychat o neco dele a toto neprijemne rozhodnuti odsune do vzdalenejsi doby a mezitim bude provozovat to co delal doposud ($).

  12. Fajn. Dal jsem ti druhou (a poslední) šanci, ale tys jí využil jenom k tomu, abys nadále vykládal svoje bůh ví kde vzaté rozumy a poučoval jsi. Čímž bohužel končí tvoje účinkování zde.

  13. Podle mě celé rozhodování Ecclestona je závislé na průměrném televizním divákovi. A ten se při zapnutí televize rozhoduje mezi 20 kanály a vybírá, který mu poskytne více toho, co mu v životě chybí, např. napětí. Což závod, kde jedna formule vede od začátku do konce není.

Comments are closed.