Fahrenheit 9/11, Michael Moore a propaganda

Dřív než někdo začne svým filmům říkat dokument, mohl by si zjistit, co to dokument je. Nevzpomínám si, že by Hitler nebo Stalin svoje propagandistické filmy nazývali dokumenty. Na to by nepřišli ani oni. V dvouhodinové brutální propagandě do nás Michael Moore lije všechny svoje komplexy a snad i úplný blbec si musí všimnout, že s dokumentem to nemá nic společného. Dlouho jsem ten film odmítal, protože jsem si myslel, že přesně takový je. Do poslední chvíle jsem ale doufal, že není. Když už mi pořad naservírovala naše státní televize, sebral jsem všechnu vnitřní energii a rozhodl se, že u toho vydržím až do konce. Stálo to za to!

Celá Amerika a možná dokonce celý svět se nechal oklamat chlápkem s Texasu, Georgem trying-to-be-like-his-father Bushem. Jenže on, Michael Moore, přes všechna ta příkoří, co americký lid vytrpěl, se nenechá ošálit. On jako statečný bojovník vyrazil do boje proti největšímu spiknutí, co kdo kdy viděl. Bohudík, je to takový diletant a jde na to tak blbě, že mu na to nikdo nesedne.

Představte si totiž, že se prezident USA stýká s představiteli jiného státu! Až se z toho oklepete, zkuste si ještě představit, že armáda vysílá vojáky na zahraniční mise. A zkuste si vyobrazit, co to musí být za národ, kde práce v armádě neobnáší pití piva, ale dokonce ozbrojený boj. To už je na pováženou! Nemyslete si. Když někdo nabízí někomu práci, opovažuje se dát mu vizitku. Když jsem viděl tyhle záběry, bral mě z toho ischias!

Moore se snaží zesměšnit politiky tím, že neustále ukazuje, jak je před natáčením líčí. Asi netuší, že tím zesměšňuje pouze sebe. Má snad prezident mluvit před národem uslintaný? Jako filmař by Moore dokonce mohl vědět, že na to, aby člověk na kameře vypadal nenalíčeně, se taky musí nalíčit. A poslyšte — John Aschcroft zpívá!

Nebudu se k těm Mooreovým blitkám vyjadřovat nijak obšírně, protože to už určitě udělalo mnoho lidí, kteří mohli ty všechny lži lépe vysvětlit. Ano, jsem přesvědčen, že Moore většinu času lže. A pokud náhodou nelže, neznamená to, že mluví pravdu (mezi nelhat a mluvit pravdu je totiž docela podstatný rozdíl).

Film se mi hrubě nelíbil. Myslím, že Super Size Me je něco podobného ražení. Podle mě se ty filmy můžou líbit jenom Paroubkovu voliči.

A fundamentálně nesouhlasím s tím, aby se žákům ve škole taková propaganda pouštěla. Viz semináře ZSV.

——
Článek Romana Jocha zde, vyvrácení lží zde