Můj štěk na BBC

V listopadu jsem byl doporučen novinářovi BBC Paulu Mossovi na rozhovor ohledně Lisabonské smlouvy. Tady je:

[audio:http://dings.mmister.com/bbc.mp3]

Překlad:

…ale to odhodlanějším českým euroskeptikům nestačí. Organizují množství pochodů a protestů proti Lisabonské smlouvě. Mluvil jsem s jedním z těch, kteří se účastní, s Martinem Pánkem. Upozornil, že jejich bitva proti Bruselu — jak ji vidí on — neskončí.

EU se chová jako šikanátoři. Když lidé z nějaké země řeknou Lisabonské smlouvě “ne”, pěkně jim dají do těla a donutí je, aby… aby řekli “ano”.

No ale vypadá to, že váš prezident Václav Klaus tu Smlouvu asi podepíše a ta začne platit. Co se stane potom?

No… pokud to vážně udělá, tak to stejně neznamená, že všichni mají rádi Lisabonskou smlouvu — lidem nebylo umožněno vyjádřit se v referendech. Musíme pokračovat v přesvědčování. Já se nevzdám.

Paul Moss reportoval z Prahy. Teď je čas akorát na zprávy.

Koho by zajímala celá reportáž, tak ta je tady:

[audio:http://dings.mmister.com/bbc_long.mp3]

(Bohužel na překlad celé reportáže nemám kapacity :) .)

Byla to zajímavá a velmi osvěžující zkušenost. Mezi zahraničním korespondentem BBC a jakýmkoliv českým novinářem je, jak se ukázalo, přímo nekonečný rozdíl. Bylo zajímavý sledovat, jak se s náma (se mnou a Radimem) bavil normálně, ale pak když si nasadil sluchátka, zmáčknul klapku na nahrávadle :) a začal mluvit do mikrofonu, jeho dikce se absolutně proměnila.

Ta moje druhá věta v tom úryvku je poskládaná z mejch odpovědí na tři různý otázky, přičemž na jednu z nich jsem odpovídal hned na začátku rozhovoru, na ty další dvě až na konci. Proto ta věta nedává moc smysl.

A zjistil jsem, že když vám někdo narve mikrofon 5 cm před obličej (bez nadsázky), docela vás to vyvede z rovnováhy a dokáže vás to znervóznit.

Reportér byl hrozně nadšenej z mejch výrazů bully-boys a give a good kicking. Jde vidět, že nezná projevy Nigela Farage v eurokejvárně.

Reportáž běžela na BBC World Service, takže můj brilantní úsudek slyšely milióny diváků po celém světě. Opět bez nadsázky.

A taky mě Paul Moss nezfauloval tak jako onehdá Veronika Švihelová.

2 thoughts on “Můj štěk na BBC”

Comments are closed.