O čem se nemluví

Rober Reichel: Ice Hockey World Champion

Robert Reichel s pohárem. Opět.

V historických přehledech se vždy ukazují statistiky za celou dobu hokeje. Tyto statistiky nerespektují dobovou odlišnost, ani jinou geopolitickou situaci. Proto jsem spočítal férovější statistiku. A to od roku 1993, kdy už bylo po Sovětském svazu i Československu. Jediná neférovost je v tom, že se Slováci museli prokousávat skupinami C a B a do skupiny A se dostali až v roce 1996. Statistika je zajímavá, pojďme si ji ukázat.

Česko

Co se zlatých medailí týče, je český tým od roku 1993 nejúspěšnější. Zlato jsme si odvezli celkem pětkrát, navíc i v roce 2005, kdy se MS zúčastnili i hvězdy z NHL. Jako jediný tým jsme zlato vyhráli třikrát v řadě. K tomu jsme si pořídili ještě zlato z Nagana. Na druhá ani žádná jiná místa nehrajeme. Proto jediné druhé místo máme z loňska, kdy se náš tým poměrně překvapivě dostal do finále. Třetí místa máme tři, poslední z roku 1998, kdy jsme o podobnou almužnu ještě stáli.

Kanada

KanadaKanada vyhrála zlato čtyřikrát. Vyhrát potřetí za sebou se pokoušeli v roce 2005, ale to jim překazil Jarda Jágr i se zlomeným malíčkem. Kanada má zlato i z roku 1997, kdy se s náma neférově pobili a naši hráči za to dostali nefér distanc. Dvakrát skončili druzí, v obou případech jsme vyhráli my. Bronz si odvezli jednou. Vítězství navíc vybojovali Kanaďané na Olympijských hrách v Salt Lake City a na Světovém poháru. Oh Canada.

Švédsko

ŠvédskoŠvédsko vyhrálo zlatou medaili dvakrát. Celkem má medailí od roku 1993 suverénně nejvíce — 11. Pěktrát skončily tři korunky na druhém místě, čímž překonávají i Finy. Osudového finálového soupeře nemají. Prohráli s námi, Kanadou, Ruskem i Finskem. Bronzové medaile mají čtyři. Na druhé straně vyhráli dvakrát Olympijské hry. V roce 1994 památným nájezdem Petera Forsberga.

Finsko

FinskoDokázalo zvítězit pouze jednou v celé historii a to ve Švédsku proti domácím ve finále v roce 1995. Čtyřikrát odešli Finové jako poražení finalisté. Zdá se, že týmy Finska a Švédska neumí udělat poslední krok, což jde naopak našim a Kanaďanům lépe. Bronz vybojovali dvakrát.

Slovensko

SlovenskoSlováci vyhráli každou medaili právě jednou, ve finále porazili Rusko, prohráli s námi. S Ruskem se dělí o titul největších namyšlenců. Ve finále porazili právě Rusko a prohráli s námi. Zajímavostí je, že synové Petera Šťastného, patrně nejlepší slovenského hokejisty vůbec, Yan a Paul reprezentují USA.

Rusko

RuskoDávno pryč jsou slavné časy sovětské sborné. Rusové jsou na tom stejně jako Slováci, od každé medaile jeden kus. Rusové mají určitě stále ještě v živé paměti blamáž ze svého poslední domácího MS, kde hvězdý tým s Alexejem Jašinem v čele, nepostoupil ani do play-off.

 

USA

USADvakrát vyhráli Američané bronz. Častokrát jejich hra připomínala spíše veřejné bruslení. Museli dokonce bojovat i o záchranu v elitní skupině. Naproti tomu získali na domácích OH stříbro a vyhráli Světový pohár. Ten, kde Češi dostali výprask 7:1 od Němců.

 
Žádný jiný tým si medaili neodvezl.