Obrana Klause a Clause

Santa KlausPři svých meditacích jsem došel k zajímavému závěru. Rovnou upozorňuji, že se tento můj poznatek neopírá o žádný průzkum veřejného mínění, ani o výzkum kmenových buněk na Sorbonně (to abych předešel případným zmateným komentářům žáků právnických fakult). Můj poznatek je následující: Lidé, kteří nemají rádi Klause Václava, nemají rádi Clause Santu. Možná je to kvůli jménu, možná je to proto, že jsou to oba sexy hoši. Nejspíš to ale bude proto, že oba svým způsobem symbolizují kapitalismus. A mnoho lidí (opět se neopírám o průzkum) kapitalismu nemůže přijít na jméno. (Jeho jméno je c. a k. K/Claus)

Zanechej zpěvu truchlivých písní, s finanční tísní si poradíš sám.

Abych se přiznal, hysterii proti Santovi nechápu. Jeho jméno je zkomoleninou jména Svatý Mikuláš. Doufám, že i ti, kteří ze Santova rudého obleku vidí rudě, uznají, že Mikuláše máme i v našich tradicích a že ho nevymyslela Coca-Cola. A tenhle Mikuláš kupodivu rozdává dárky. A nechcu se mýlit, ale Santův oblek mi až moc nápadně připomíná oblek Mikulášův. Někde jsem dokonce četl, že snad holandský Mikuláš vypadá přesně jako Santa. Že by nás Coca-Cola ovládala až takhle, to se mi zase nechce věřit. V naší tradici jsou Mikuláš a Ježíšek dvě oddělené postavy. Každá z nich nosí dárky v prosinci. V jiných zemích nosí dárky jenom jedna osoba (někde dokonce koza).

Ano, Češi mají svého Ježíška. Je to postava spíše abstraktní. Leží v jesličkách a funí na něj oslík. Santa je taky abstraktní. Má svého Rudolfa a chodí komínem. Osobně nemám problém s tím, že se z obou postav vytvořil jakýsi hybrid. A hlavně — Vánoce jsou především tradice rodinná, a tak není třeba jakkoliv se angažovat v nějakém spravedlivém boji.

Po svém o tom psali o tom i Gen. a Radek. Tenhle článek na jejich články nereaguje, nemůžu za to, že mě předběhli.

A ještě k Václavu Klausovi. Už jsem to tu jednou psal. Zásadně nesouhlasím s názorem, že byť jediný jeho povolební krok byl motivován touhou po znovuzvolení. S přímou volbou prezidenta bez navýšení jeho pravomocí nesouhlasím. S vykopnutím Topolánka, který snad zešílel, z Hradu souhlasím.