Rok 2007, otázka Economixu: Jaký je váš oblíbený ekonomický či neekonomický autor?
Odpověď Petra Nečase:
Přiznám se, že v politickém slova smyslu jsem žák Václava Klause, ten nás vždy zkoušel z Hayeka. Toho jsem tedy opravdu pročetl a popodtrhoval. Docela i tím, že má širší záběr než jen do ekonomie.
Zdroj: Economix 6/2007 (pdf!), str. 16
—
Rok 2012, otázka Hospodářských novin: Asi jste nechtěl být po dvou letech v čele vlády, která vede zemi v recesi. Proč se to stalo?
Odpověď Petra Nečase:
Je to důsledek poklesu vládní spotřeby, úsporných opatření. Ale hlavně něco, co bych se nebál nazvat ekonomickou blbou náladou, která se odráží v nižší spotřebě domácností, v nárůstu vkladů. Lidé mají obavy z budoucnosti a chtějí si vytvořit finanční rezervu. Totéž platí pro podniky. Také si nejsou jisté budoucností a obracejí každou korunu.
Zdroj: web ODS
Otázka je, zda Nečas není spíše kalousiáncem.
A znáte Heinekeniánce?
http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2489521-za-spojene-statecky-evropske
Mně plně postačuje vláda lokální v Praze, nepotřebuji ještě nejvyšší vládce v Bruseli. Děkuji velmi pěkně.
I když (i podle Vás) v současných podmínkách téměř nefunguje?
Nefunguje v jakém smyslu? Podle mě funguje až moc.
Například tu opakovaně a oprávněně vládu ČR kritizujete za rozpočtovou neodpovědnost.
Ano. To znamená, že vláda strká svůj rypák do příliš mnoha věcí, kam ho vůbec strkat nemá.
Nepochopím, co vás vede k přesvědčení, že bruselská vláda, nad kterou není vůbec žádný demokratický dohled, by měla být lepší.
Jde o to, jestli je lepším řešením současného “demokratického deficitu” EU její rozbití, jak zřejmě prosazujete Vy, nebo její federalizace, například po vzoru USA. Chápete přece, že nad federální vládou je demokratický dohled. Ostatně se cítím více Evropanem, než Vaším “Čecho-Vietnamcem”.
1) Ciťte se čím chcete, ale nevnucujte mi kvůli tomu marxistické zákony. Vy fakt nechápete, že ve svobodné společnosti vám nikdo nebrání spolupracovat s lidmi podobného smýšlení a založit třeba kibuc, pokud budete chtít, zatímco ve vaší společnosti mám já zakázáno spolupracovat s lidmi, se kterými chci na společnosti, kterou chceme?
Socialismus — tak skvělé myšlenky, že musí být povinné.
2) Americké státy mají v rámci federace větší pravomoci než členské státy EU.
3) Antidemokratičnost EU je jejím stavebním kamenem, byla tak založena a nikdo v Bruseli neuvažuje ani chvíli o tom, že by se to mělo změnit. Viz např. proslovy generálního tajemníka Barrosa.
Zřejmě už nejste ve své přeideologizovanosti schopen diskutovat jako člověk s člověkem, pouze metat -ismy a dogmata. Nic není svobodě, kterou vzýváte, vzdálenějšího. Dobrou noc.
Co lžete? Pokud si neumíte domluvit žití v kibucu sám, tak v něm musíme žít všichni? A proč?