Před třetí třetinou

Článek o tom, jak jsem prožil, přežil a pokazil uplynulý semestr. Článek volně navazuje na tento.

Byl to semestr, kdy jsem svůj čas alokoval do všeho jiného, jenom ne do studia. Podle toho to taky vypadalo. :) V předvečer začátku semestru jsme založili politickou stranu, poznal jsem fungl nového výjimečného kamaráda a u jiného to lehce zaskřípalo.

Je slušnost přijít v prvním týdnu na všechny hodiny. Tak jsem také téměř učinil (dvě přednášky se mi kryly), ale posléze jsem přestal chodit na přednášky ze sociální politiky, ekonomiky životního prostředí, mikroekonomie a politických ideologií.

5IE300 Politické ideologie Povinný předmět, který podle statistiky každý udělá. Přednáší a cvičí ho MUDr. Joch, ředitel občasnkého institutu. Měli byste ho znát z televize. (Zde je jeho blog.) Ten chlap je fakt bedna, ale některé jeho názory moc nechápu. Co mi ale vadilo víc — tento předmět pojal strašně filozoficky. K filozofii mám odvěký odpor, takže jsem ho měl aspoň k polovině tohoto předmětu taky.

Zkouška se konala den po maratónu, prakticky jsem se na ní díky tomu nenaučil. Otázky typu “Nacismus, fašismus, komunismus — vůči čemu jsou reakční, vůči čemu revoluční?” mě docela zaskočily. Naštěstí z toho ale nakonec ta trojka kápla. ;)

5HP201 Sociální politika Nevěřil jsem, že je možné, aby se na naší fakultě přednášel marxismus-leninismus, ale je tomu tak. Doc. Durdisová popírá standardní ekonomickou teorii, když tvrdí, že monopolní (státní) zdravotnictví poskytuje více služeb za menší peníze, než zdravotnictví tržní. Dále také vychvaluje minimální mzdu nebo říká, že tržní školství by nefungovalo. Ohledně zkouškového testu kolují různé zvěsti, nechte si od někoho někdy vyprávět.

Cvičení bylo povinná a byl to nehorázný opruz. Aspoň, že mi bylo přáno a mohl jsem přes icq komunikovat s Turkmenistánem. Svoji prezentaci na cvičení na téma vzdělávací politika jsem zaměřil na školné. Článek o tom napíšu, snad.

Nakonec jsem dostal dvojku. Údajně proto, že můj test opravovala holka, vedle které jsem loni seděl na angličtině :)

1BP260 Banking and Financial Institutions Předmět první fakulty, který ale přednášela doktorandka z CERGE umístěná na naší fakultě na slavné keke (katedra ekonomie) Silan Teymurtas(ová?). Na začátku řekla, že nemá ráda testy a že místo toho budeme dostávat úkoly. Úkoly spočívaly v okomentování nějakého ekonomického článku. Svoje úkoly jsem dal sem na blog. Pak se psal ještě jeden celkem lehký test. Jistila to jednička a tři povinné kredity. Nic nového jsem se ale bohužel nedozvěděl.

2AJ109 Angličtina pro pokročilé III Nuda jako obvykle, i když díky PaedDr. Marešové o poznání menší. Předmětem jsem prošel v poklidu. Měl jsem tam tuto dvouminutovou prezentaci.

5EN252 Microeconomics I. Předmět v angličtině přednášela doktorandka z CERGE Kálovcová. Usoudil jsem, že na přednášky není nutné chodit, a tak jsem tam nechodil ;) . Cvičení s Ing. Bolchou byla zajímavá a celkem náročná. Docela mě ale štval s tím, že jsme si nemohli říct ani slovo (jak na gymplu). Čtyři testy za celkem 20 bodů by se daly celkem dobře zvládnout, pokud bych se na ně připravil. Ale já spoléhal na to, že to vymyslim, pak se ukázalo, že je málo času a vymyslel jsem prd. Úkol byl zabijáckej :)

Byl jsem na všech cvičeních kromě posledního. To padlo za oběť návštěvě velmi zajímavého divadelního kousku, o kterém snad taky napíšu. :cool: Učení na zkoušku probíhalo podle plánu asi hodinu. Pak bylo narušeno něčím, co se přeměnilo v noční můru. Od té chvíle jsem se prakticky přestal učit, neb to nešlo. Ale spoléhal jsem na svého ekonomického génia a na to, že jsem ze semestru měl už hodně bodů. Dostal jsem dvojku, takže spokojenost maximální.

O událostech lemujících tuto zkoušku z obou stran jsem se rozhodl jednou, až to budu umět, napsat knihu. Dokonce už jsem slíbil i věnování. :mrgreen:

2RO161 Španělština pro ekonomy – základní úroveň I Jak jsem řekl, tak jsem učinil. Nechtěl jsem se šprtat témata na zkoušku z němčiny, a tak jsem si vzal španělštinu. Před semestrem jsem neuměl španělsky ani slovo, mis corazones. Cvičení tohoto jazyka, která vedla PhDr. Mlýnková, byla ta nejlepší jazyková cvičení, co jsem na téhle škole zatím zažil. Nenudil jsem se ani chvíli. Cvičící (a zároveň autorka učebnice) skutečně věděla jak na to.

Španělštinu jsem použil i při maratónu, když někde kilometr před cílem pokřikovaly Španělky z mostu na všechny závodníky guapo, guapo, odpověděl jsem jim guapas a hnal jsem se do Pařížské.

Příští semestr asi zkusim ve španělštině pokračovat, čímž se elegantně zbavim zkoušky z angličtiny :)

5ZP200 Ekonomika životního prostředí Přednášel doc. Dvořák (nechodil jsem), cvičil Ing. Slavík (chodil jsem a bavilo mě to). Cvičení probíhala formou prezentací a následných diskusí, kdy jsem vždycky všem řekl, že jsou socialisti, že punk je jinde a že hlavně řešení je úplně jinde než ve státních razítkách.

Měl jsem tuto prezentaci na poslední téma. Dostal jsem za ní 23 bodů z 25 a pochvalu před nastartovanou vejtřaskou.

Nejdrsnější hádka proběhla o tom, zda může dojít voda. Málem jsem byl pro svůj názor upálen jako kacíř. Tvrdím, že voda dojít nemůže a že kdo tvrdí opak, je ekonomický ignorant. Klidně se se mnou o tom můžete kdykoliv pohádat.

Ze cvičení jsem měl 47 bodů z 50 a takto vyzbrojen jsem přišel na zkoušku. Neříkám, že jsem se na ní nějak hodně učil, ale přece jenom jsem se na ni učil poměrně slušně. Ty otázky mi ale připadaly jako šifra. Vůbec jsem netušil, na co se mě doc. Dvořák ptá. Z deseti otázek jsem věděl jednu (Kuznetsova křivka), ostatní jsem nevěděl, nebo věděl jenom zčásti. Ale říkal jsem si, že těch 13 bodů dostanu v pohodě. Dostal jsem 13 bodů přesně, takže jsem prolezl s trojkou, s odřenýma ušima a s nižším počtem bodů než ze statistiky!

To bylo 28. května a od té doby mám prázdniny :P

V semestru jsem absolvoval 7 předmětů za 32 kreditů s váženým průměrem 2,31 (prostý průměr 2,2). Celkem tak mám 122 kreditů ze 174, což znamená, že jsem před začátkem poslední třetiny studia o 6 kreditů napřed. Příští semestr mě ale čekají Dějiny ekonomického myšlení s prof. Holmanem. Kdo z vás ví, o co jde, ten tuší, že mě tento předmět s dost velkou pravděpodobností nečeká jenom v tom příštím semestru, ale i v několika dalších. No, to je zase radosti na Starém Bělidle.

Zvěsti o tom, co všechno jsem tedy dělal, když jsem se nevěnoval studiu, si můžete najít v archivu.

A to je asi tak všecko.

One thought on “Před třetí třetinou”

Comments are closed.