Přihlášky poslány a neposlány

28. února vypršel termín pro podávání přihlášek na většinu škol. Kam jsem se tedy přihlásil a proč? A proč ne onam? Nejdříve tedy školy a obory, kam jsem se nepřihlásil, přitom se o nich ale uvažovalo.

Universitas Carolina

Fakulta sociálních věd
Ekonomické teorie — Ekonomie (vyřazeno kvůli dojmům z UK, exvicepremiéra Havla, údajně velké matematizace atp.; na druhou stranu sem chodí Andrea)
Mezinárodní teritoriální studia — Americká studia (mám dojem, že nebylo otevřeno) (je to pouze pro magistry a Jägermeistery)
Politologie — politologie (šulínský obor, cokoliv se spřáhne se slovem politologie (nebo ekologie), budí ve mně předem nedůvěru)
Mediální a komunikační studia — mediální studia (kde vznikla ve společnosti poptávka po takovém oboru?)

Filozofická fakulta
Filologie — Angličtina (neotevřeno)
Politologie (siehe oben)
Překladatelství a tlumočnictví — angličtina (neotevřeli)
Překladatelství a tlumočnictví — němčina (neotevřeli)
Psychologie (ta věda mě přitahuje, ale to uplatnění zas tak moc ne)
Sociologie (nějak mě ten obor nezlákal :))
Lingvistika-fonetika (vyřazeno pro dvouoborovost, v případě úspěchu na jednom oboru je možno tento si přidat třeba ve druháku)

Právnická fakulta
Kdo se nehlásí na právo, jako by nebyl, ne? Moje averze vůči UK, komunisty prolezlé PrF a právníkům našim vezdejším je však víc než převeliká.

Pedagogická fakulta
hodil jsem na to bobek

Matematicko-fyzikální fakulta
vyřazeno pro chronickou nechuť k teoriím bez použití

VŠE (a nic)

Fakulta podnikohospodářská
vyřazeno pro špatný dojem ve srovnání s národohospodářskou fakultou

ČVUT

nic pro sebe jsem tam nenašel, leč zde čas ještě nevypršel, takže se ještě můžu přihlásit třeba na geodézii

***

A teď tedy, kam jsem se přihlásil.

Universitas Carolina

Fakulta sociálních věd
Mediální a komunikační studia — Žurnalistika
Kdybych maturoval v původním termínu (minulý rok), asi by byla žurnalistika horký favorit, jako byla ostatně po několik dlouhých let. Ale časy se mění a tak je teď na úplném chvostu mých přihlášek. Na jednu stranu si myslím, že novinařina může být bezvadná práce, ale na druhou stranu se české noviny do takové fáze dostanou tak někdy za 50 let. Současná česká žurnalistika se mi hrubě nelíbí. Možná to někdy rozvedu. V jistém smyslu považuji obor za záchranu.
Odhad šance na přijetí: 80 %

Filozofická fakulta
Anglistika-amerikanistika
Což o to, zní to hezky. Rád bych znal jazyk, jeho historii, historii anglického a amerického národa, rád bych uměl číst Beowulfa v originále a rád bych věděl všechno možné o těchto národech. Jenže si myslím, že se to na této škole nedozvím. Pokud jí křivdím, tak jsem rád.
Odhad šance na přijetí: 10 %
Je velmi pravděpodobné, že nebudu přijat. Chci to ale zkusit.

Němčina
Německy bych se chtěl umět lépe, než umím dnes, ale nemyslím si, že škola je dobrá cesta :). Tento obor považuji za záchranný, přestože tomu tak vůbec nemusí být. A musím hodně číst. Vyžadují 15 knih německy mluvících autorů, v současnosti mám přečteno 6.
Odhad šance na přijetí: 90 %

Vysoká škola ekonomická

Fakulta národohospodářská
Hvězda mezi přihláškami. Sem dělám přijímačky už 24. března v Karlových Varech. Fakulta na mě působí oproti UK dojmem tak 200 let napřed a vyučují zde féroví kluci. Na fakultě je spousta sympatických věcí a kromě toho chci být ekonom, abych si moh spočítat, kolik si mám kupovat denně rohlíků. Navíc chci být student VŠE, abych věděl vše.
Odhad šance na přijetí: 60 %

Nemůžu se zbavit dojmu, že moje přihlášky jsou hop nebo trop, že mezi nimi tedy není žádná skutečná záchrana. Ale co? Když mě nikam nevezmou, tak budu umejvat nádobí v KFC.