Proto jsem ODS nevolil!

ODS vyhrála volby s programem rovné 15% daně. To, co nyní prezentuje, nemá s rovnou ani patnáctiprocentní daní nic společného. Rovná daň bude pouze z příjmů fyzických osob, a to 23 %, čímž se nejnižší sazba zdvojnásobí. Aby vláda dodržela slib, že na reformu nikdo nedoplatí, nebudou nejnižší příjmové kategorie platit skoro žádné nebo žádné daně (finty: nezdanitelné minimum, odpočitatelná položka, sleva na dani). Danění daně mi navíc připadá jako podivné daňové inžinýrství a ještě jsem neslyšel, že by to tak někde vymyslela i jakákoliv levicová vláda.

Zvýší se DPH. Daň z příjmů fyzických osob se bude postupně pomaličku snižovat, čili oživení podnikání se nekoná. Daň z dividend se neruší. Systém se nijak nezpřehlednil. V rovné dani jde totiž o to, že je jedno, jak se jaké peníze vykážou, vždy se platí stejná daň. Daňová optimalizace tím pádem nemá smysl. Negativní daň chybí. Chybí rovný důchod. Chybí daňové prázdniny. Zkrátka toho chybí spousta.

A co je vrchol všeho, Topolánek hodlá poslaneckému klubu ODS zakázat pozměňovací návrhy. Nevím, jak on, ale já jsem zákonodárce volil proto, aby dávali zákony, a jakkoliv je v tomto ohledu omezovat (i nálezem ÚS o přílepcích) mi připadá jako nehorázná drzost, která si protiřečí s jejich postavením vyplývajícím z ústavy.

Podpoří Tlustý reformu? Doufám, že ne, vláda si sbalí a nějak (složitě) se vyvolají nové volby.