První mezi rovnými

HradPár slov k prezidentské volbě a miniúvaha nad Václavem Klausem.

Tak jako jsem byl před pěti lety přesvědčený, že z parlamentní volby žádný prezident nevzejde (a dokonce jsem tak i hlasoval na iDnesu před onou rozhodující třetí volbou), jsem letos přesvědčený, že prezident vzejde již z první volby a že se bude jmenovat Václav Klaus.

Pokud bych to měl vyjádřit nějak číselně:

1. Klaus vítězí v prvním kole první volby — 30 %
2. Klaus postupuje ve Sněmovně i v Senátu. Ve Sněmovně ale nemá nadpoloviční většinu. Vítězí ve třetím kole první volby. — 20 %
3. Klaus vítězí ve třetím kole první volby — 30 %
4. V první volbě není zvolen nikdo. Klaus vítězí v druhé volbě. — 10 %
5. Parlament se musí sejít měsíc po ukončení volebního období prezidenta. Po měsíci hradního bezvládí vítězí Klaus ve třetí volbě. — 10 %

Ostatní varianty pokládám za nereálné.

Zajímavé je, že se žádný novinář ještě nepozastavil nad tím, že to byla nečekaná podpora ve Sněmovně, co zajistilo Václavu Klausovi zvolení před pěti lety. A naopak že v Senátu to ani zdaleka tak slavné nebylo. Nikdo ještě uspokojivě nevysvětlil, proč by tomu letos mělo být jinak.

Jedno víme jistě. Klause určitě nebude volit senátor Zlatuška, protože — představte si to — Klausovi zazvonil mobil, když před pěti lety u Zlatušky lobboval. (více)

Já si myslím, že Jiří Paroubek bude volit Václava Klause. To je na první pohled zvrácená myšlenka. Jenže proč by měl Paroubek volit Švejnara? Nikdo nezná Švejnarův názor na nic. To znamená, že by se po zvolení choval jako neřízená střela a to Paroubek nemůže potřebovat. Je také možné, že Paroubek na Švejnara ví něco, čím ho může vydírat. Pak by ho samozřejmě volil. Předpokládejme, že nic takového neví. V takovém případě mě vede poznatek, že Paroubek není žádný blbec, k rozumné úvaze, že sobě a několika svým nejbližším doporučí, aby zvolili Václava Klause. Hašek s Rathem mezitím budou lít svoje výkaly, takže z toho ČSSD nevyleze ještě tak úplně nejhůř.

Jana Švejnara pokládám ne za kandidáta na prezidenta, ale za velmi špatný vtip. O tom už jsem se tu ale zmiňoval tolikrát, že nemá cenu to dále rozvádět. Jeho pseudoekonomické teorie by taky někdy stály za okomentování, ale zase nemůžu komentovat všechno.

Koho volíš? Klause nebo Švejnara?
Ále, třeba Bulhara!

A teď tedy k tomu, proč bych volil na prezidenta Václava Klause.

Začněme poněkud netradičně. Proč bych ho nevolil. Kdyby VK řekl jasnou větu, že se po nezvolení bude znovu ucházet o post předsedy vlády, okamžitě bych byl proti jeho zvolení a snad bych šel osobně orodovat, aby ho nikdo nevolil. Ne, starý na to není. Zjistěte si, kolik bylo Konradu Adenauerovi nebo Ronaldu Reaganovi, když byli ve funkcích.

Proč tedy pokládám Václava Klause za toho nejlepšího z nás?

Připomínat Klausovu nebývalou inteligenci, sečtělost, moudrost nebo prozíravost by bylo nošením dříví do lesa, sov do Athén a úsporných žárovek Bursíkovi. Václav Klaus má svůj pevný názor, za kterým si stojí. Přesto je odhodlán nechávat prověřovat jeho oprávněnost v diskusi znovu a znovu. Václav Klaus má velmi široký rozhled. I když s ním někdy nesouhlasím, musím mu zpravidla dát po čase za pravdu.

Václav Klaus je téměř posledním politikem, který se ještě drží toho, že ODS znamená také Obrana Demokracie a Svobody. Demokracii a osobní svobodu jednotlivce hájí nepřetržitě a neochvějně proti všem přesilám. A za to si zasluhuje mou úctu a respekt (tedy to, co jeho kritici vůbec neznají). Václav Klaus je mým největším politickým guru. Nemám problém to přiznat a nijak se za to nestydím. Nepotřebuji falešnou a prázdnou hru na nezávislost.

Václav Klaus je přirozený vůdce, primus inter pares, tedy první mezi rovnými. A jako takový je i skvělým prezidentem a mým kandidátem na tuto funkci pro příští období.

Už za týden ;)

15 thoughts on “První mezi rovnými”

 1. Je mi dost jedno, kdo bude prezidentem, protože je to úřad skoro bez vlivu a není mi jasné, proč s tím tolik nadělá. Nejsem politolog, ale myslím, že ekonomická erudice nemá v téhle funkci moc vliv (leda že by prezident něco vetoval, ale to se zase moc nestává).
  Oba mi přijdou dost stejní, když se na ně podívám na wikipedii, připadá mi, že Švejnar bude asi větší machr než Klaus. Švejnar má Ph.D. z Princetonu, Klaus CSc (což je ekvivalent) z Karlovky. Publikace vimpaktovaných časopisech jsem nikde nenašel, a nemám teď přístup na WOS , ale by oko mi přijde, že v tomhle oboru by asi vyhrál spíš J. Š. Kdyby nebyl uznávaným ekonomem, asi by neseděl v komisi pro udílení Nobelovy ceny.
  Klause si vážím, ale vidím ho spíš jako jednostranného odborníka zahleděného do vlastního oboru než všestranného vzdělance. Rozhodně bych ho nepokládal za “nejlepšího z nás” nebo se ještě spíš neřadil do těch “nás”, do kterých patří i on.

 2. Ekonomická erudice nemá na tuhle funkci vliv — souhlasím, tedy počet impaktovaných článků je číslo k ničemu.

  Stejně tak je buřt, kdo má jakej titul. Mám spolu s Robertem Kiyosakim odpor k formálnímu vzdělání.

  Švejnar v žádné komisi nesedí, to je jedna z jeho lží. Konkrétně tahle je demaskovaná už asi měsíc. http://www.virtually.cz/?art=15695

 3. V tom případě by se to mělo na wikipedii přepsat (ale je tam citace z ceskenoviny.cz, což je ČTK …). Tituly samozřrjmě nejsou důležité, ale srovnání univerzit už docela ano (Jenže zase kdo ví, kde by přednášel Klaus, kdyby nebyl prezidentem.)

 4. Tomáš Haas je podle mě jeden z nejlepších, co u nás píše články.

  Při sarajevskym atentátu prej Klaus chvilku přemejšlel o tom, že pujde přednášet do Ameriky. Nevyzpytatelné jsou cesty osudu.

  Na druhý straně určitě musíš sám uznat, že i mezi univerzitními profesory je spousta blbců. Nedávno jsem např. narazil na nějakou studii, ve který se uvádělo, že 19 % americkejch univerzitních profesorů jsou marxisti.

 5. nejdřív jsem myslel, že je švajner fajn týpek, kterej si akorát splet volbu prezidenta s výměnou manželek.. teď vim že patří jinam.. (na IES) :cool:

 6. r1: Myslim, že musí. Minimálně neslyšel nikdy nic o vzácnosti statků a neslyšel nikdy nic o dějepise.

 7. S velkým sebezapřením jsem klikl, ale to nejsem neměl dělat, meine Damen und Herren.

  Jestliže jsem kritizoval respekťácký článek o sarajevu jako ostudně lživý, tak tedy tento, to byla snůška hnoje. Kroutil jsem hlavou v němém úžasu od začátku až do konce.

  Za vyvrácení by snad stála každá věta. Tolik sprostých lží a odporných manipulací najednou, to se jen tak nevidí. Musím tedy říct, že nečtu Rudé Právo a Haló noviny, ale tohle je nejodpornější článek, co se ke mně kdy dostal. A že už se ke mně dostala kdejaká… věc.

  Inu, stále platí, že nejpitomějším obyvatelem Země je český novinář. (Miloš Zeman, blahé paměti)

 8. ale no tak.buď trošku konkrétnější…co třeba se tam píše a není pravda?

 9. ono je těžké tvému tvrzení věřit, když ho nepodložíš žádným konkrétním příkladem.

 10. Já ani nestojím o to, aby mu někdo věřil. Notabene, abys tomu věřil zrovna ty.

Comments are closed.