Recenze koaliční smlouvy

Předseda někde sehnal vznikající koaliční smlouvu. Přečetl ji celou. Tuto kratochvíli jsem si já tedy odpustil. Přečetl jsem si jenom to, co mě eminentně zajímá, a to je část o Evropské unii.

A co se na nás tedy chystá?

Liberalizaci světového obchodu jako nástroje zvýšení růstu světové ekonomiky. Odstraňování celních bariér a dalších omezení mezinárodního obchodu také považujeme za nejefektivnější způsob rozvojové spolupráce. Otevírání trhů však musí probíhat oboustranně.

Může mi některý z p. t. ministrů nebo laskavých čtenářů vysvětlit, jak chce naše vláda odstraňovat cla, když se poddala více než 10 tisícům položek celního sazebníku Evropské unie, který má 904 stran. (Bacha, má to 23,5 MB!) Neexistuje jediný způsob, jak by mohl kterýkoliv český ministr jakkoliv ovlivnit clo, které musí zaplatit prodejce z kterékoliv části věta, pokud chce českým zákazníkům vyjít vstříc a uspokojit jejich poptávku.

Že se cla musí odstraňovat oboustranně, je sprostá socialistická lež. Mě jako spotřebitele přece absolutně nezajímá, jestli Čína uvaluje clo na svíčky. Ať si ho má třeba stoprocentní. Ale zato mě zajímá, že clo na svíčky uvaluje Evropská unie a já jsem kvůli tomu nucen za svíčky platit více. Ostatně, vše o nesmyslnosti cel už napsal Frédéric Bastiat v 19. století.

Koaliční strany se zasadí o jednotnou evropskou energetickou politiku

Nevím, co si pod tím mám představit, ale každopádně mě věta, kde se vyskytují slova jednotná, evropská a politika dost děsí. Podívejte se na společnou zemědělskou politiku, která chrání neschopné francouzské zemědělce před konkurencí. Podívejte se na společnou rybářskou politiku, která způsobila v evropských vodách přírodní katastrofu. Společná zahraniční politika je zatím (naštěstí!) absolutní propadák.

Česká republika bude [v Evropské unii] prosazovat sebevědomou, aktivní a čitelnou politiku.

Hahaha! Zatím každý český politik kromě (Václava Klause a Vlastimila Tlustého) si nadělal v Bruseli do kalhot. Nebo spíš si do nich nadělal už v Praze, když odlétal.

Budeme prosazovat snižování výdajů EU na společnou zemědělskou politiku.

Překlad: Nic prosazovat nebudeme, ale budeme o tom v Praze hodně mluvit. Novináři nám na to zase skočí jako s euroústavou. Už to umíme.

Evropská unie = společná zemědělská politika. Jinak to není a nebude.

Budeme dbát na důsledném uplatňování principů subsidiarity a proporcionality.

Pisatel byl evidentně ve veselé náladě. Princip subsidiarity znamená, že o všem se má rozhodovat co nejblíže. O opravě chodníku má rozhodovat obec, o občanském zákoníku česká vláda atd. Skutečně si někdo myslí, že pro 84 % zákonů je nejbližším českým městem Brusel? WTF?

Koaliční vláda České republiky bude usilovat o pokračování liberalizace služeb v EU a o odstraňování zbývajících bariér ve volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu.

Nebude. Bude jenom leštit kliky jako doteď.

Česká republika podpoří návrhy směřující k lepšímu a efektivnějšímu fungování vnitřního trhu.

A co kdyby Česká republika podpořila vytvoření svobodného trhu?

V případě zásadních institucionálních změn Evropské unie vyžadující úpravu primárního práva bude přesun dalších pravomocí z České republiky na EU potvrzován referendem.

Nebude. Tohle si asi vymohly VV, ale je to ustanovení blbé stejně jako bezzubé. Proč nemají Češi právo rozhodnout o změně podmínek, které platily při vstupu? Odsouhlasili je referendem. Tyto podmínky byly poté velmi nečestným způsobem změněny takzvanou euroústavou Lisabonskou smlouvou. Proč o tom nemůžeme hlasovat?

Navíc každý samozřejmě ví, že po euroústavě Lisabonské smlouvě už žádná smlouva ani mezivládní konference není nutná, protože euroústava Lisabonská smlouva obsahuje passerellu a EU si tak může přivlastňovat pravomoci, jaké chce, i když jí je nedává dosud žádná smlouva.

Pokud by přece jenom Brusel chtěla mít něco pojištěného ve smlouvě, napíše to do smlouvy o přistoupení nějakého státu a známí šíbři z vlády (jako kníže Schlafenberg) už to nějak okecají jako vždycky. Nedej bože, aby se o tom mohlo někde hlasovat!

Schvalování národních rozpočtů musí zůstat výsadní pravomocí národních parlamentů členských států,

To je jediná věc k pochvale. Avšak není to málo, Antone Pavloviči, aby občané hlasovali v parlamentních volbách o jedné jediné věci, kterou ještě nemá ve spárech Brusel? Navíc, jako ostatní věci — i zde zafunguje Hannanův první zákon politiky a česká vláda se ničemu na odpor nepostaví.

Pokud nejméně 250 000 občanů dá návrh na uskutečnění referenda v konkrétní otázce, má vláda povinnost předložit PS PČR návrh Ústavního zákona o konkrétní navržené otázce nejpozději do 90 dnů ode dne doručení návrhu vládě

Začínám sbírat podpisy pro referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie.

Nic dalšího z koaliční smlouvy není důležité. Koaliční smlouvy začnou být podstatné zase někdy, až si Češi budou vládnout sami a nebude jim vládnout 27 komunistů a jeden hadr na podlahu.

PS: Svoji recenzi zveřejnil i předseda.

One thought on “Recenze koaliční smlouvy”

Comments are closed.