Schyluje se k průseru

Ach synku, synkuV naší politice se schyluje k něčemu dost průseróznímu. Možná to bude jenom další díl do české politické frašky, možná to bude nová bolševická revoluce. Bohužel to ale asi nebude vítězství rozumu v ODS.

Pokud vládní poslanci nepodpoří zákon spojený s důvěrou vlády, to bude něco. Pokud pak padne vláda, bude to sranda. Ale jestli vláda nepadne, protože zákon podpoří opozice, bude tento počin kandidovat na první místo ve veselých historkách z české politiky.

Nastiňme si scénáře. Zákon projde. Lidé sice budou mít o něco vyšší čisté platy, jenže budou muset platit u doktora. Vlastně se nic nezlepší, ani to daňové přiznání. Lid bude rozezlen a nebude chtít opět volit Topolánka. Topolánka možná zabodají spolustraníci. Ale kdo přijde místo něj? Tlustý nechce a zřejmě ani nemá podporu, Langer nechce. Bude to Bém nebo Nečas nebo někdo nový (Tošenovský?)? Mezitím se ale předsedou ČSSD stane Sobotka a preference strany velmi poklesnou. Nastane ideální situace pro vznik US č. 2?

Zákon neprojde. Myslím, že vláda nepadne a bohužel si ji budeme muset vytrpět až do konce :-/. Všechny problémy země bude lid svádět na vládu => na ODS. Lid bude rozezlen a nebude chtít opět volit Topolánka.

Nepokládám za pravděpodobné, že by vznikla nová ještě pravicovější ODS. Zkušenosti říkají, že strana se musí napravovat zevnitř. Proto očekávám lítý boj uvnitř ODS. A doufám, že Topolánek už je pro většinu delegátů nevolitelný. To pro jeho výroky. Soustavně uráží Tlustého, který vyhrál ODS po deseti letech volby a odvedl ze všech polistopadových opozičních politiků jednoznačně nejvíce práce. Uráží i Klause, Béma, Zahradila a každého, kdo mu přijde na jazyk. Nad jeho výrokem o neproveditelnosti programu ODS, o které věděl už před volbami, zůstávám stát s otevřenými ústy. To mu snad musel poradit Kalousek na tenise, jinak to není možné. Kdyby sice blbě kecal, ale práce vlády stála za to, nějak bych to překousl. Ale takhle tedy ne. Takového premiéra (ani ministra financí a vůbec celou vládu) já nechci.

Ať se nad tím dívám z jakéhokoliv úhlu, jeví se mi vítězství v následujících volbách jako zcela nereálné (= průser). Většinový systém zaveden nebude, protože podle Topolánka by u nás vznikl tripartitní systém (což je buď lež nebo neuvěřitelná debilita). Aby v příštích volbách vyhrála ODS, musel by se její předseda snad jmenovat Klaus. Jinak to vidím černě. A tak se znovu ukazuje, že ODS měla odmítat veškeré jiné návrhy a měla trvat na předčasných volbách. To vše s vládou v demisi, což zlepšovalo její vyjednávací pozici.

Ještě k Tlustému. Je mi upřímně jedno, jestli “reformu” kritizuje, protože se mu věcně nelíbí, nebo z uražené ješitnosti. Důležité je, že má pravdu. Různí idioti zase začali připomínat členství Tlustého v KSČ. Nejvíce je na tom samozřejmě štve, že Tlustý je jediný, kdo se za členství v KSČ mnohokrát omluvil a stydí se za něj. Proč vláda nazývá škrty reformou, to nechápu. A co nechápu ze všeho nejvíc, je argument, na kterém celá tahle srandareforma stojí:

Kde se najde 101 hlasů pro tuto takyreformu? Pokud se jich najde 101, proč se jich nenajde 101 pro rovnou dań (modrou šanci)?

Na vysvětlení čekám od 4. dubna.