Štěstí, že neumim rusky

Zápisník Josefa Chuchmy, MF Dnes 01. 12. 2007

U příležitosti zítřejších voleb do ruského parlamentu doporučuji těm, kteří nějak vládnou ruštinou, dát si lekci nejen z tohoto jazyka, ale i z jednoho ze způsobů soudobého ruského uvažování na internetových stránkách listu Gazeta.ru, konkrétně v sekci sportu, a ještě konkrétněji nad článkem Budeme si pamatovat surový podzim.

Tři speciální korespondenti tohoto titulu přicestovali do Prahy, aby referovali o fotbalovém utkání Poháru UEFA mezi Spartou a Spartakem Moskva. Za ruským týmem doputovala početná skupina fanoušků včetně těch, kteří se přijeli rvát a dělat — dovolte — bordel. Policie na ně byla připravena. “Je třeba zdůraznit, že v běžném dni není snadné v Praze najít uniformované lidi,” přibližují ruští novináři atmosféru ve městě. “Ale když teď přijeli Rusové…” Pak dopisovatelé barvitě líčí dění na stadionu, kde Moskvané napadli pořadatelskou službu, a tak na ně vlítla policie, házela pod nohy fandů ohlušující granáty a došlo ke střetům.

“My, zvláštní dopisovatelé Gazety.ru, sedící v nepohodlné tiskové lóži pražského stadionu, jsme si vyměnili pohledy: Do Prahy se vrátil rok 1968?” V tomhle snaživě dramatizujícím a nacionálně hraném tónu se nese celý ten článek. Mráz nadále přichází z Kremlu.

:-[===