Tak nám Toník odešel

Tony BlairTak nám Toník odešel. A kterej? Já znám dva… Tony Blair rezignoval na post ministerského předsedy Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Už tam byl dost dlouho, no ni? A co si z jeho éry budeme pamatovat? Především jeho neochvějné spojenectví s USA v boji za svobodu, za což byl označovan jako Bushův pudl, ale za což mu patří největší uznání a dík.

Dál si taky zapamatujeme, že zreformoval labouristy, že z jejich programu odstranil znárodňovací rétoriku. Nebo že zavedl školné, které studenti platí až po vystudování (do svého programu to přebrala třeba naše ODS). Také zreformoval horní komoru. Zapamatujme si, že tento levicový politik byl pravicovější než tzv. pravicový prezident Sarkozy. Zapamatujme si ale také, že protože byl levičák, dost toho zkazil a volební obvody změnil tak, aby to vyhovovalo jeho straně. Nezapomenutelní jsou jeho spin doctors, kteří uměli jeho politiku správně prodat do médií (což se druhdy upřímně snažil napodobit Stáník Grossů).

Zvědavější čtenářky si můžou též zapamovat, že jeho rodina byla tak velká, že se nevešla do desítky, a musela bydlet v Downing Street 11. Oficiální focení třeba jako naposledy se Schwarzíkem ale probíhalo vždy před desítkou.

Teď odchází a měl by zase nastat čas, aby se k moci dostali Konzervativci.