Umíme si o svých životech rozhodovat sami

Projev na sněmu pardubického krajského sdružení, kde jsem byl uveden jako lídr kandidátky pro volby do PS PČR, 12. 09. 2013

Vážení Svobodní,

mnozí mě znáte již léta, ale dnes zde před vámi stojím poprvé v nové roli. Členové a příznivci strany z celé České republiky mě zvolili lídrem kandidátky pro Pardubický kraj. Všem členům a příznivcům, kteří mě volili, bych tímto chtěl poděkovat za projevenou důvěru.

Abych tuto důvěru nezklamal, budu potřebovat především pomoc vás, aktivních členů Svobodných v Pardubickém kraji. V Pardubickém kraji máme rozhodně na čem stavět. V Chrudimi máme úspěšné zastupitele, v krajských volbách jsme si zde vedli dobře a z osobních kontaktů znám mnoho členů zdejšího sdružení, kteří jsou pro Svobodné díky své píli a nápadům neocenitelní.

Český parlament Svobodné potřebuje. Podívejme, se co nabízejí ostatní. Levicoví politici jako Bohuslav Sobotka nám slibují státní banku, Miloš Zeman chce státní obchodní řetězec a Tomio Okamura zase státního poskytovatele internetu. Já jsem naštěstí nezažil dobu, kdy všechny věci zajišťoval stát. Zažil jsem však 90. léta, dekádu bezprecedentní deregulace, která byla zároveň dobou nebývalého hospodářského rozkvětu.
Zažil jsem bohužel taky dobu státní pošty, státní železnice nebo státní televize. Dnes jsem za vámi přijel vlakem soukromé společnosti. Kvalita služeb se se státní železnicí vůbec nedá srovnávat. Kdo častěji využívá služeb Českých drah nebo České pošty, klade si pouze jedinou otázku: “Kam umístit nálož?” Soukromé firmy znovu a znovu dokazují, že dokážou požadavkům zákazníků vycházet vstříc levně a efektivně, zatímco státní firmy inovovaly naposledy za Rakouska-Uherska.

Pokud někdo chce skrz státní banku financovat předluženou vládu, nechť tak činí. Pokud někdo chce každý čtvrtek stát frontu na maso, nechť nakupuje ve státní Jednotě. Pokud chce někdo na datový přenos používat státní internetového operátora, poradil bych mu snad, aby radši využil služeb poštovních holubů České pošty.
A co máme na tzv. pravici politického spektra? Podnikatelský projekt úspěšného dojiče všemožných státních výhod a StBáka Andreje Babiše, socialismus s knížecí tváří v podání Miroslava Kalouska a implodovanou ODS, která radši vede kampaň “Volím pravici”, podporující Svobodné.

Seznam hrůz vlády pod vedením pánů Nečase a Kalouska by vydal na samostatný projev, ale připomeňme si aspoň zvyšování daní a zavádění nových, znovuzavedení daňové progrese, protlačení třísetmiliardového tunelu zvaného Evropský stabilizační mechanismus, zpackanou přímou volbu prezidenta, drakonické pokuty, pokud zaměstnancům nečouhá z kapsy pracovní smlouva, fiaska s sKartami nebo penzijní reformou, pošlapání vlády práva v rámci silniční buzerace a další a další věci. To vše samozřejmě za veselého zadlužování veřejných rozpočtů a za nadšeného hýkání nade vším, co do Parlamentu dorazilo z Bruselu.

Zrovna včera schválil Senát další katastrofální zákon. Po lihovarech vyžaduje výpalné až pět miliónů Kč, jinak jim zatrhne business. Tím všechny malé lihovary donutí zavřít krám, protože to si nemohou dovolit. Ale nezoufejte, ve světě podle Hegera se stejně nikdo nebude smět dobrovolně rozhodnout, zda bude pít alkohol, bude kouřit, nebo radši bude jíst zeleninu. Šéf národního zdraví to určí každému sám.

Za posledních několik období Poslanecké sněmovny se ukázalo, že nezáleží na tom, zda má většinu to, čemu média říkají levice, či to, co zvou pravicí. Každá další Sněmovna je z hlediska osobní svobody občana České republiky i jeho peněženky mnohem horší než ta předešlá.

Nám Svobodným se tato praxe nelíbí. Proto jdeme do voleb s programem osekání státního aparátu, protože věříme, že občan si dokáže rozhodnout o svém životě nejlépe sám. Jdeme do voleb s programem snižování daní a zadlužení, protože si nemyslíme, že prosperitě českých občanů prospívá vyživování nejrůznějších struktur přisátých na stát.

Jako jediná strana jdeme do voleb s tím, že Evropská unie má alternativu. Víme totiž, že k prosperitě vede volný obchod a přátelské styky s ostatními zeměmi v Evropě i ve světě, nikoliv bruselské směrnice a zákazy žárovek nebo pomazánkového másla.

Nesouhlasíme se zákonnými loupežemi. Loupež, kterou schvaluje zákon, je stále pouze loupeží. Různé organizace jako OSA Nostra, Intergram nebo Česká televize vybírají poplatky, aniž kdo chce využít jejich služeb. Jsme nuceni platit panu Babišovi, kdykoliv tankujeme benzín. Dnes je nedílnou součástí podnikatelských business plánů sosání dotací z Bruselu, díky kterým si firmy skrze daně dotují svoje vlastní konkurenty. Takto ovšem svobodná společnost fungovat nesmí.

Jako jediní také nabízíme možnost, jak se postavit špatným zákonům, které hrají do karet politikům, ale ne voličům. Ve chvíli, kdy nějaký zákon staví volené zástupce v parlamentu proti jejich voličům, je na místě, aby voliči příslušný zákon vetovali v referendu. Lidové veto funguje ve Švýcarsku a dalších jurisdikcích jako opravný prostředek proti leckdy šíleným nápadům politiků.

Věřím, že se nám podaří přesvědčit občany, že pravice je něco jiného, než na co byli v posledních letech v parlamentu zvyklí. Tedy ne poslušné poklonkování Bruselu, zákazy a příkazy, zadlužování, zvyšování daní, tunely státních financí a jánabráchismus.

Voliči nám říkají, že existuje riziko, že se do Sněmovny nedostaneme a hlas tak propadne. Říkejme jim, že u ostatních stran naopak existuje riziko, že se do Sněmovny opět dostanou a budou škodit i nadále.

Program Svobodných je v podstatě velmi prostý. Víme, že Češi si o svých životech umí rozhodovat sami, že si chtějí vládnout sami a že svoboda je pro všechny, ne pouze pro kamarádíčky.

Korupce není příčinou špatného stavu naší vlády. Špatný stav naší vlády je příčinou korupce.

Proto nabízíme naši filosofii: Méně státu, více občanům.

Děkuji za pozornost a těším se na podnětnou diskusi.

2 thoughts on “Umíme si o svých životech rozhodovat sami”

  1. Máš recht Pánku, hezky jsi to shrnul, není co dodat, do posledního slova podepisuji.

Comments are closed.