Václav Klaus: Neexistují špinavé peníze

Ten špatný, prolhaný, rudý, arogantní a bůhvíjaký Klaus v roce 1991 Barboře Tachecí v odpovědi na otázku, zda malé privatizaci nebudou dominovat špinavé peníze veksláků, řekl toto: “Neexistují čisté a špinavé peníze.”

Teď přijde velké odhalení. Tramtadadá! Václav Klaus nikdy nic takového neřekl. To, že to mnozí novináři už šestnáct (!) let opakují, jenom dokazuje, jaké jsou to svině, kterým na pravdě vůbec nezáleží. Je to rozhodně velká sviňárna. Miroslav Macek ji na svém Viditelném Mackovi označil za největší privatizační sviňárnu. Na záda jí dýchá další z novinářských “fakt”, totiž, že Topolánek o sobě prohlásil, že má gule. Ani on nikdy nic takového neřekl.

“Klausův” výrok o špinavých penězích se mnoha lidem zaryl pod kůži (zaslepeně mu věří i jindy výborný komentátor D-FENS). Dokonce tak, že si troufám říct, že neplatí poslední věta této citace:

Václav Klaus: Musí to být zlý a nenávistný člověk, když znovu omílá tisíckrát odmítnutou větu o špinavých penězích. Nikdy jsem neřekl, že špinavé peníze neexistují a nekonečněkrát jsem uváděl na pravou míru, že jsem řekl, že je strašlivě obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat. Ale toto snad každý slušný člověk ví.

zdroj: on-line rozhovor s Václavem Klausem, iDnes 10. 01. 2003

Ještě jednou a podrobněji, abysme to měli ze dvou zdrojů a mohli si tak připadat jako v síenen:

Předseda vlády ČR Václav Klaus: Pane poslanče, vaši interpelaci nerozumím a nevím, co touto interpelací sledujete. Opakované prohlašuji, že jsem nikdy neřekl, že není rozdíl mezi čistými a špinavými penězi. Tuto věc jsem nikdy neřekl. Po tisící to říkám. Říkal jsem něco úplně jiného. Říkal jsem, že neznám žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz. Jedině o tom jsem vedl diskusi. Říkal jsem, že nejsou opravdu na pohled čisté a špinavé peníze, že nejsou omašličkovány tím, jestli jsou čisté nebo špinavé, že se v realitě velmi prolínají, že je velmi těžké je odhalit a že je velmi snadné zlikvidovat špinavé peníze tou metodou, že by se současné zlikvidovaly s nimi pozitivně vytvářené peníze čisté a varoval jsem před používáním hrubých metod tohoto typu. Mnohokrát jsem opakovaně říkal, že znám metodu, jak vyhubit plevel v každé zahrádce tím, že celou tuto zahrádku polejeme kyselinou sírovou a zlikvidujeme na ní všechno živé, co na této zahrádce existuje. Říkal jsem, že jinou pohodlnou, rychlou, snadnou metodu odhalení plevele na zahrádce neznám a že zrovna tak neznám jinou snadnou metodu odhalení špinavých peněz mezi penězi čistými.

Jedině o tom byla moje diskuse. Prohlašuji, že nemluvíte pravdu, když tvrdíte, že jsem říkal, že rozdíl mezi nimi neexistuje. Není to pravda. Opakuji a trvám na tom, že i teď vidím jako velmi obtížné špinavé peníze mezi čistými vyzobat a odhalit. Tento problém zde je. Tento problém je v řadě zemí, nejen v České republice. Tento problém je v řadě zemí západní Evropy a celého světa.

zdroj: Interpelace, 1996

Bohužel, onen inkriminovaný rozhovor se mi najít nepodařilo. Tento článek jsem napsal ze dvou důvodů: Chci mít místo, kam můžu odkázat v diskusích s idioty, a jsem zvědavý, kolik lidí z vyhledávačů přitáhne právě tenhle titulek.