Zakažte to!

Docela často chodím pěšky po městě. Nejnepříjemnější situace je projít kolem partičky zfetovaných mladistvých, od nichž se člověk může dočkat čehokoliv. Druhá nejnepříjemnější situace je pro mě přecházení silnice. Prosté přecházení silnice na přechodu.

V Sokolově nejsou silnice s nepřetržitým provozem (výjimku tvoří možná silnice u Kauflandu, ale tam moc nechodím :) ), takže pokud přejedou dvě tři auta, v naprosté většině případů máte volnou silnici pro klidné pomalinké přejití. Nesnášim, když mi auto zastaví a dává mi přednost.

Zdržuje nás to oba dva. Kdyby projel normální rychlostí a já pak přešel, celá akce by proběhla rychleji.

Je to neekonomické. Brždění a rozjíždění žere benzín, opotřebovávají se brzdové destičky atd.

Chodec má více času. Nemusí to být pravda vždy, ale já to tak beru, že pěšky jde ten, kdo má času dost a musí počítat s časovou rezervou pro přechody.

Řidič nás oba vystavuje nebezepečí. To mi na tom vadí asi nejvíc. Nehody způsobené nedobržděním druhého vozidla na přechodu jsou poměrně častým jevem. Často se stává, že pruh v opačném směru nezastaví. V lepším případě to ještě více zdržuje, v horším si toho chodec nevšimne… Nemůžu opomenout ani zabití z druhé vlny. Poctivý řidič sice na přechodu zastaví, jenže za ním jede řidič, který nemá tušení, proč ten před ním zastavuje, začne předjíždět a když zjistí, že po přechodu už jde rodinka, nedá se s tim nic dělat.

Nejhorší jsou autobusy. Celý ten několikatunový kolos musí zastavit jenom kvůli tomu, abych mohl přejít silnici. No super. Přes autobus (a pick-up, kamión atd.) navíc nejde vidět, takže chodec nezná dopravní situaci a musí pomaličku za autobus nakukovat.

Někdy dokonce schválně předstírám, že po přechodu jít nechci, aby ta auta projela a já měl na přecházení vlastní klid. Proto bych se velice přimlouval za to, aby se v této věci zákon změnil. Aspoň pro ty autobusy.

Na závěr: Kdo se nechá přejet na přechodu, může být sice v právu, ale je to absolutní blbec.