Zprivatizovat

Český Rozhlas 1 Radiožurnál přistoupil v novém roce k nějakým změnám. Podle dostupných informací se kormidla ujala Barbora Tachecí (pamatujete si ji, ne?). Prý chtěla to rádio udělat sexy a keči. Dle názorů blogerstva se to ale hrubě nepovedlo. Z ČRo1 se prý stala Frekvence 2 a nedá se to poslouchat. A ta Lucie Výborná! O Žmolíkovi nemluvě!

A tolik blogerů si na to stěžovalo! Nejhlasitěji protestuje Roj sérií článků a komentářů. Další byli třeba Pixy, Jiří Bureš, Laoc a další už jsem naštěstí zapomněl. Kdo nebloguje o Radiožurnálu, je mimo hlavní trend českého blogerství.

Neodolal jsem a propůjčil jsem asi hodinu svého času poslechu jejich rádia. Pro mě se nezměnilo nic. Pořád ta samá nuda. Upřímně nevím, co na tom rádiu kdo poslouchal. Uznávám, že nějaké diskusní pořady možná k něčemu byly/jsou. Ale zpravodajství každou hodinu nebo dokonce půlhodinu mě opravdu neláká a raníček havlisty Hoffmana teprve ne.

Nejradši bych jim řekl: Já poslouchám City, a jsem v pohodě. Ale řekl jsem: Zprivatizovat.

Ale co je mi po tom, co kdo poslouchá. Taky je mi jedno, jestli se někdo kouká na Esmeraldu, poslouchá Ewu Farnou, nebo čte program sociální demokracie. Jenže ani jeden z těch po mně nechce moje peníze. Já jim jejich rádio přeju, ať už s Pokorným, s Tachecí nebo třeba s Filipem Rožánkem. Ale proč by rádio, které mne vůbec nezajímá, mělo být placeno z mých peněz, to je neobhajitelné.

Objektivnější nebo kvalitnější zpravodajství tam nevedou více než v soukromých médiích, taktéž pozitivní přínost veřejnoprávního rozhlasu pro lidi, kteří ho neposlouchají, nebyl nikdy pozorován.

V létě jsem byl nucen poslouchat Radiožurnál v autě v Teplé, protože jsem neměl signál ničeho jiného. Když tam nějaký africký blbeček vychvaloval svého prezidenta Roberta Mugabeho, nejhoršího vůdce od dob Pol Pota, málem jsem vyletěl z kůže. Oponentura od redaktora? Žádná. To je prosím objektivní zpravodajství našich veřejnoprávních médií. Hnus, velebnosti.

Tedy, co chci říci. Změny v Radiožurnálu jsou mi ukradené. Jediná změna, co mě zajímá, je privatizace (komercionalizace).

PS: Zprivatizovat se samozřejmě musí i ČT. Stejně tak musí být zrušeny dotace sokolovskému filmovému festivalu.