A jak vysvětlíte TOHLE?

Derren Brown: Magie a manipulace mysliDnes ráno jsem v autobuse dočítal knihu Derren Brown: Magie a manipulace mysli (Tricks of the Mind), tedy knihu, v níž autor mj. razantně vystupuje proti všem pošukům — od lidí, co čtou auru, přes jasnovidce až po Horlivé Stoupence jakékoliv víry. No a zrovna vedle mě seděl chlápek, co si čet knížku o myšlenkových polích a čakrách. Asi napíšu Derrenovi mail s otázkou: A jak vysvětlíte TOHLE?

Byla to normální náhoda. Ostatně, tipněte si, kolik lidí je zapotřebí dostat do jedné místnosti, aby bylo pravděpodobné, že alespoň dva z nich budou mít narozeniny ve stejný den? (Slovem pravděpodobné myslíme, že pravděpodobnost bude vyšší než 50 %.) Tak co, kolik tipujete? Říkáte stovky? Tisíce? 23 lidí, miláčkové.

Že jste to vy, dám vám ještě jednu hádanku. V komentářích je i řešení.

Monty Hallův problém, ani hádanku se smrtelnou nemocí sem psát nebudu, protože byste se na to vykašlali :) . Zájemci, nechť si koupí knihu Derrena Browna.

Kniha mě bavila od začátku do konce. Sice to byla úplně jiná kniha, než jsem čekal, ale to nemění nic na tom, že byla skvělá. Skvělost knihy se pozná podle toho, jak rychle ji přečtu. Někdo vezme jakkoliv nudnou knížku a přečte ji za jediný den. To já ne. Nudnou knihu čtu půl roku, mezitím přečtu dalších deset, a pak ji dokončím. Velenudnou knihu zahodím nejpozději po první kapitole. Knihu jako je tato Brownova čtu doslova jedním dechem (přestože ne pouze jeden den, to mi nějak nejde).

Derren Brown v knize popisuje základy svých některých fíglů, včetně jakéhosi základu pro hypnózu. A víte vy co? Hypnóza neexistuje. Avšak Derrenovy triky fungují, potvrzuje to moje zkušenost.

Nejvíc jsem se ale nasmál, když Derren ukazoval, jací blbci jsou Horliví Stoupenci new age, alternativní medicíny a náboženství (včetně zeleného). Kdybyste to nevěděli, tak alternativní medicína nedělá dvojitě slepé testy, protože nikdy nevyjdou. Samozřejmě, že není špatná ta medicína, ale ty testy!

Dám sem ještě jeden odkaz na Misantropa. Mohl bych napsat prakticky stejný článek, ale proč bych to dělal, když už ho napsal on? :)

Na závěr knihy umístil Derren Brown seznam doporučené literatury. Nedá mi to, abych dvě velké perly neocitoval. Knihy si hodlám přečíst co nejdřív.

Dick Taverne: The March of Unreason: Science, Democracy and the New Fundamentalism
Vynikající a důležitá práce, která si nebere servítky a opírá se do zelené lobby (po právu) za to, že nadřazuje ideologii nad důkazy. Taverne tvrdí, že vstřícný vztah mezi médii a natlákovými skupinami znamená hrozbu pro vědecký pokrok a je silně nedemokratický. Hledá skutečné důkazy hovořící pro a proti tak neoblíbeným pojům jako jsou geneticky upravené plodiny a znovu a znovu dokazuje, že naše obavy jsou vítězstvím mediálně zmanipulovaných citů nad skutečností a rozumem. Je to kniha, kterou budete chtít koupit svým ekofundamentalistickým přátelům. Pokud jic nebudou číst, knížka v tuhé vazbě je dost těžká, abyste je s ní mohli praštit po hlavě.

Věděli jste mimochodem, že DDT je prospěšná věc?

Richard Dawkins: The God Delusion
Tu a tam se mě lidé ptají, která je moje nejoblíbenější kniha, Až donedávna jsem na tuto poněkud ošemetnou otázku odpovídal, že Boswell’s London Diaries. To už ovšem neplatí. Mého oblíbeného šviháka odsunul na druhé místo Dawkins (až na několik novinářů z listu Times tím patrně nikoho neokouzlím). Lituji jedině toho, že Dawkins nepřestává psát knihy a dělat televizní pořady, které bych chtěl psát a dělat já. Kniha The God Delusion je velmi významná obrana ateismu. Systematicky se zamýšlí nad všemi aspekty víry a “důkazy” boží existence. Tuto knihu doporučuji každému statečnému věřícímu (nikoli zbabělému, hluchému a slepému typu věřících) nadanému dostatečnou inteligencí k tomu, aby dokázal zpochybnit svou víru. Tato kniha může změnit život mnoha čtenářům, včetně těch, kteří krouží kolem agnosticismu nebo provinilé vlažné víry. Pro ateisty jako jsem já je to návyková a úžasná četba, která přesvědčivě a vyčerpávajícím způsobem argumentuje proti omylům náboženské víry. V násilnické době, kdy bychom se měli spíše stydět za slepou víru, je to argumentace, která by se měla dostat do popředí be odmlouvání a uctivého našlapování po špičkách.

… napsal dřívější věřící.

Takže knihu Derrena Browna doporučuji ke čtení všem, kteří chodí po světě s otevřenýma očima (což ani zdaleka nejsou všichni čtenáři tohoto blogu). Pokud někdo z vás neví, kdo to je Derren Brown, tak tomu nepomůžou asi ani kočičky.

Hezký den.

3 thoughts on “A jak vysvětlíte TOHLE?”

  1. Ano, také jsem si ve dvaceti po přečtení několika knih myslel, že vím všechno a všichni ostatní jsou blbci. Je to krásný čas, užívejte si jej. Při Vaší inteligenci totiž zřejmě nebude trvat dlouho.

  2. Pěkný článek. Já si knihu koupil hned jak u nás vyšla. Stejně jako autor tohoto příspěvku, i já jsem ji přečetl jedním dechem :-). Opravdu super kniha. Samozřejmě není dobré se slepě držet nějaké ideologie. Ani náboženské, ani politické, ani ekologické a dokonce ani nevěřte všemu co tvrdí Derren Brown :-) . Já osobně se o podobné manipulace mysli, iluze a klamání zajímám cca 15 let. Jediné co mohu doporučit je sesbírat si fakta na dané téma z různých zdrojů a pak na základě vlastního posouzení si vytvořit vlastní úsudek.

    Poznámka pro Tomáše Kábrtu z předchozího příspěvku: Je mi přes třicet :-)

  3. Kdo se nebojí, tomu doporučuji někdy si také vyslechnout oponenty ateismu a pana Dawkinse, ne jen jeho obdivovatele. Zde je jeden takový, jmenuje se Clifford Goldstein a ve svém dosti zábavném filozofickém pořadu má také dosti oblíbenou rubriku “Promiňte, pane Dawkinsi”:

    http://www.hopetv.cz/archiv-poradu/cliff-18.html

    http://www.hopetv.cz/archiv-poradu/cliff-19.html

    http://www.hopetv.cz/archiv-poradu/cliff-20.html

    Tomáš Kábrt, bývalý ateista

Comments are closed.