A proč vy volíte ODS?

Na poslední přednášce ekonomické propedeutiky, konkrétně části o hospodářských dějinách, s námi PhDr. Soběhart udělal anketu. Nejdřív se ptal na fotbal a prokládal to svými obvyklými frky, ale pak se zeptal na volby.

Nejdřív se zeptal, kdo volil levici, což bylo pár lidí. Bylo jich odhadem tak pět. Ona je ta aula kurevsky velká, takže se to blbě pozoruje. Pak se zeptal, kdo volil středové strany a jako příklad středové strany uvedl Zelené (?). To se přihlásili asi tři. Zbytek, tedy stovky lidí se přihlásili, že volili ODS. So far, so good.

Poté nám sdělil, že nejhorší nadávka na VŠE je socialismus, ale že nechápe proč. Aspoň tak děláme protiváhu jistému marxistovi Havlovi z KU, pro kterého je nadávka slovo kapitalismus a neváhal to prezentovat v TV Prima. Dokonce si prý jeden student stěžoval rektorovi, když o něm vyučující řekl, že je komunista. To bylo ale asi ještě za dob, kdy se nevědělo, že rektor je socan.

Pak to ale přišlo. Zeptal se, kdo volil ODS jako menší zlo. Opět skoro stoprocentní podpora. Když se pak zeptal, kdo volil ODS z přesvědčení, myslel jsem, že se budu hlásit sám, ale bylo nás asi deset. A to je sakra málo!

Nemůžu teda říct, že ODS je nějaká ideální strana, ale za zlo bych ji nikdy nemohl označit a vím moc dobře, proč jsem ji volil jako pozitivní volbu, a hodlám ji volit znovu, přestože to Topolánek kazí, jak jen to jde.

A proč volíte ODS vy?

10 thoughts on “A proč vy volíte ODS?”

  1. Takže má špatný program, ale ostatní ho mají ještě horší? Hoši, hoši, vy si to nějak pletete. To vysvětluje i ten hlasovací poměr.

  2. je fakt, že kdyby tu nebyl program ods, musel bych volit kdu-čsl, kde už ale s některými věcmi bytostně existenciálně a pincipiálně nesouhlasím. to nic nemění na faktu, že současná ods pro mě není volbou, při níž bych si výskal radostí, ale volbou, při níž si říkám, vy syčáci, máte štěstí, ještě vás volit budu, ale proč mě takhle zkoušíte?

  3. Jo, s tim souhlasim. Líbilo se mi, co napsal Arthur Dent: Volil jsem ODS a teď se za to stydím, ale kdybych volil jinou stranu, musel bych se stydět ještě mnohem víc.

  4. Chtěl jsem volit jinou stranu, ale jednak o těch stranách nic nevím a druhak, sovanská a bolševická pakáž pude k volbám nastopro, jako jeden muž (žena), rameno na rameno, a budou volit ty své. Tudíž bych oslabil ODS, která má jako jediná šanci trochu prorazit, jako opozice bolševické chmradě.

  5. Musím ještě upřesnit: KDU bych nevolil ani za nic na světě! V tomto ohledu bych měl asi zajímavé dilema v Německu. Moc toho o jejich reálné politice nevím, ale vím, že ta velká pravicová strana CDU (v Bavorsku CSU) je tak nechutně levicová, že bych s nimi asi měl problém. Dalo by se tedy říct, že zvolím malou stranu. Jenže já malé strany nemám rád, to zaprvé. A zadruhé se v Německu polovina poslanců volí přímo (jednokolovým většinovým systémem) a pro tuto přímou volbu dokonce sama FDP (údajně nejliberálnější strana z Bundestagu) nabádá voliče, aby volili kandidáta CDU/CSU.

    Jinou stranu bych klidně volil. Dokážu si představit, že bych např. volil stranu lidí jako Železný, Steigerwald, Macek, Mach, Ševčík nebo třeba Radek Hulán (haha, ten by měl příště kandidovat na prezidenta ;) ). Ale taková strana není a je tu pouze totálně zazmrdovaná ODS. Dokonce se Pečinka vyjádřil, že současný poslanecký klub je v průměru nejslabší, co ODS ve Sněmovně kdy měla. A ti Topolánkovo kamarádi ve vládě na mě vůbec nedělají dobrý dojem (především Řebíček). Proto musíme udělat něco, abysme zmrdy vyhnali a mohli dál volit ODS s klidným srdcem. Otázka je co. Bez většinového systému to půjde těžko, přetěžko.

  6. No, jak… to je těžký.
    Caesar kdysi vymyslel na senát takový fígl. Nejprve navrhl schválit zákon o veřejných zápisech z jednání senátu, která by se vyvěšovala na fóru a podal to tak, že nadšení senátoři hlasovali jednomyslně pro, aby mohli veřejně prezentovat sebe a své majetky. Populismus spojený s okázalostí.

    No a po čase přišel Caesar s pozemkovým zákonem, proti kterému senátoři byli vysazeni a vždycky v minulosti ho smetli ze stolu. Ale tentokrát nemohli, právě díky tomu popularizačnímu zákonu. Kdyby hlasovali proti, nasrali by tím lidi, kteří by si to hned ten samý den přečetli na fóru. A tak museli, byť se skřípěním zubů, odhlasovat Caesarův pozemkový zákon.

    Jenže to je dneska na hovno. Ze zasedání poslanecké sněmovny jdou dokonce přímé přenosy, všichni vidí, jak tam poslanci chrápou, nejsou, anebo se hádají o kravinách (pardon – interpelují se), ale už jsme tak otupělí, že s tím nic neuděláme.

    Ve starověkém Římě se na neoblíbené senátory házely hovna, nebo bahno. A my? Ovce.

Comments are closed.