Až se srdce chvěje

K Vánocům jsem dostal přístroj na měření tepu, zvaný tepovka (jsetli se chcete tvářit děsně chytře, říkejte mu pulsmetr nebo sporttester).

Bylo to obrovské překvapení, protože se tepovka objednávala přes můj účet na e-bayi a platila přes můj PayPal.

Další překvapení (tentokrát doopravdy) bylo, když tepovka dorazila na Billing Address (adresu plátce) a ne na Shipping Address (doručovací adresu), jak měla :)

Tepovku, která se u nás prodává za pět tisíc jsem na e-bayi koupil za poloviční cenu i s pedometrem (který asi nikdy nepoužiju, takže nabízím k prodeji).

Důvody, proč jsem si koupil právě tuhle, jsou víceméně tyto: Je levná. Umí přenos dat do počítače. Je celkem hezká a dá se v případě nouze nosit jako normální hodinky.

Oproti tomu Polar je drahý, obzvlášť kousky s přenosem do počítače, a nevypadá příliš vzhledně.

Tepovku jsem zatim zkoušel jednou při včerejším běžeckém tréninku. Už můžu říct, že hrudníkový pás mi sedí líp než u mého starého Polaru a celkově je zatím se vším spokojenost. Trable s instalací software, jehož autor si nevšiml, že Windows od dob verze 3.11 ušly kus cesty, můžeme brát jako vánoční kratochvíli :)

Největší pecka je samozřejmě spojení s pičítačem.

Na ochutnání jsem si pro vás připravil dva grafy. Jedná se o včerejší běžecký trénink s několika poměrně nepříjemnými stoupáními. (In concreto: Od našeho baráku dolů k potoku, za mostem doleva a až na konec asfaltovaného úseku cyklostezky, tam otočit a zpět.)

Většinou neběhám závěrečný kopec k nám k baráku. Už vůbec ho neběhám, když nejsem ve formě (jako teď). Ale pro vás, milé fanynky, jsem to podstoupil, abyste měly na tom grafu nějaké čtení.

Dlužno podotknout, že jsem běžel s tátou a loudal jsem se :)

Takže můj graf je zde (můžete tam vidět, jak to vypadá přímo v tom programu). A pro srovnání tátův graf je zde (takhle to vypadá při vytisknutí do PDF).

Více o softwaru i o tepovce až po čase.

12 thoughts on “Až se srdce chvěje”

  1. Z druhého(mého) grafu je patrné, že já jsem běžel se “speedbox”em(spodní křivka grafu). Jeho celková užitečnost, či neužitečnost, se ukáže časem. Nicméně je aspoň během běhu co pozorovat. Rychlost a dráhu. Samozřejmě se tyto hodnoty pozorují na hodinkách, díky bezdrátovému pořenosu. Také, jako #13 jsem pro diváky zafinišoval.

  2. já na eBayi koupil Polar těšne před Vánoci, tak čekám, kdy dorazí (zatím vím, že odletěl se San Fran. ;-]). pak se taky pochlubím.

    jaký to máš přesný model?

  3. jo, už to vidím v tom odkazu ;-). říká ti něco přístupnost, konkrétně pak dávání odkazům smysluplné názvy? ;-)

  4. Líbí se mi, jak Beurer vypadá. Není to zmenšená kosmická loď na zápěstí. Funkce tvého modelu se zdají býti fajn, jen výškoměr by mi chyběl. Pedometr je ta věc, co měří rychlost? Pokud jo, tak to probůh neprodávej, bez toho by ti zbyly docela obyčejné hodinky! Mohl bys přihodit fotku, jak to vypadá na ruce.

  5. Pedometr je věc, co měří rychlost a vzdálenost při běhu (nebo chůzi). Nic víc neumí. Například tedy neumí měřit rychlost na kole.

    Je to tedy věc zcela zbytečná.

    Obyčejný hodinky by mi nezbyly, zbyla by mi kompletní tepovka.

    Fotku dodám, až se mi podaří vyfotit se s LiveSTRONG, snad zejtra.

  6. Vzdálenost a rychlost běhu, to jsem vždycky chtěl znát. Je to pro mě snad zajímavější než nějaké tepy… ty jsou zajímavé pro lidi, co podle nich trénují. Při pohledu na graf tepu můžu říct: jo, okolo desáté minuty jsem byl abnormálně zadejchanej :); celý trénink jsem jel na vysoké tepy… ale to si dokážu říct i bez tepů. Pravda, jsou tam ještě ty stopky. Já kompletní tepák mám. A co mi na něm chybí je právě vzdálenost, výškoměr, GPS a přenos do PC.

  7. Vzhledem k tomu, že běhám zásadně po známé trase, nepotřebuju ani délkoměr, ani tachometr. Délku znám a rychlost, kdybych ji na něco potřeboval, si spočítám :)

    Tvoje úvaha, že nepotřebuješ znát puls, je sice hezká, ale v diskusi o tepovce tak trochu zbytečná. Je to jako v diskusi o Excelu meditovat nad Linuxem :)

    Přenos do PC to má, vzdálenost mám na tacháči (pro běh znám), výškoměr nepotřebuju, GPS prej na běh nefunguje, říká táta.

  8. K těm tepům… to je totiž taková odbočka: co když nám ty tepoměry k ničemu nejsou. Ale raději na to ani sám nebudu myslet, jenom by mi to (nám) mohlo zkazit radost z hraček. A jinak dále – promiň, ale neříkej mi, že běháš jen po známých trasách! Btw k běhu a GPS http://jdem.cz/arcf8

  9. Pokud jsem zcela zdráv a ve formě a chci jet/běžet na standardní úrovni (kolo 130-140, běh 150-170), pak tepovku fakt nepotřebuju.

    Jenže to se stane málokdy. Většinou jsem unavenej, “rozjetej” z jinýho sportu, nachlazenej, nebo po tréninkový pauze a pak se tepovka hodí, protože hned poznám, jak na tom jsem. Srovnáním pocitů a tepů při normálu a teď.

    Přísahám, že běhám po známejch trasách. Vždycky si najdu jednu, co má plus mínus 10 km a běhám jenom po ní. Dělal jsem to tak v Amberku, v Sokolově před cyklostezkou, v Sokolově s cyklostezkou i v Hlubočepích. V Kunraticích jsem se zatim nedostal k běhání :) . Po neznámé trase běžim jednou za uherák, a pak běžim na čas.

    Snad se tady Pancho staví a řekne nám něco k tý GPSce při běhu.

  10. Tak jsem si našel čas pro komentář k GPS.
    Nejprve jsem vyzkoušel pro běh náramkový Garmin Foreterex 101.
    Při běhu po cyklostezce z Poříčí do Lokte (stromy)mi naměřil trasový počítač
    o kilometr méně než opačným směrem. Umístění přístroje na levé ruce.
    Při cestě zpět byl výsledek lepší, protože GPS-ka měla lepší výhled na satelity.
    Další zkušenost je s Garmin GPSmap 60Csx. Ta už má nejnovější GPS přijímač a výsledky
    jsou o třídu lepší. Nicméně když jsem běhal 400m intervaly,
    tak jsem měl časy od 1:45 do 2:15, takže výsledná přesnost zase nic moc.
    Dobré výsledky jsem obdržel při přeměřování trati na asfaltovém parkovišti,
    před Štěpánkovo zahrádkou. 3x změřená dráha (cca 580m) se lišila o 2-4m.
    Pro srovnání měření s Foretrexem bylo jinak o cca 20m a to jsem ho držel nad hlavou.
    Poslední zkušenost je od kolegy z tréninkového kempu, ketrý má Polara s přijímačem, který
    se umisťuje pod rameno na paži. Ten říkal, že to občas ukazuje rychlosti úplně mimo mísu.
    Dále potvrdil, že v otevřeném terénu to pracuje docela dobře.
    Takže na tibeskou náhorní planinu jedině s GPS-kou.:-)))

Comments are closed.