Bankovní odyssea

Založit si v Číně účet a poslat si na něj peníze, to neni jen tak, jak se ukázalo.

V první bance mě odmítli, protože neuměli napsat čárku nad Á ve slově Pánek. Nepomohlo vysvětlování, že jí tam psát nemusí. Ve druhý bance si to vysvětlit nechali a účet za malý peníz založili. Popisoval jsem to ostatně v příběhu o Dívce z ulice.

Čínskou kartu jsem chtěl ze dvou důvodů. Zaprvý kvůli poplatkům za výběry v zahraničí, který maj český banky, kvůli kurzovýmu riziku a kvůli tomu, že místní bankomaty někdy peníze z cizácký karty nechtěj vydat. Zadruhý jsem chtěl čínskou kartu, protože jsem se snažil přihlásit na maratón v Xiamenu, ale u obou mejch karet Visa mi to pořád psalo Payment Fail!.

U čínský karty mi to nepsalo nic podobnýho, zato mi to pořád psalo, že heslo, co mi přišlo smskou, je moc krátký. Zkoušel jsem to snad stokrát. To by ses posral. Ale o tom až potom.

Chtěl jsem si teda poslat do Číny nějaký ty šestáky. A že prej potřebuju IBAN a SWIFT. Samozřejmě v internetbankingu u mýho účtu se to najít nedá, přestože tam můžete spekulovat s měnama, nakupovat akcie jak o závod a vůbec tam můžete dělat věci, o kterejch se vám může u českejch účtů jenom zdát.

Z Dívky z ulice se vyklubala dívka jménem Xin Qiao, která souhlasila, že mě doprovodí do banky a zeptá se. Úředníci v bance mi sice vydali SWIFT, ale odmítali mi sdělit IBAN s tim, že ho nepotřebuju. Vypadali u toho asi tak důvěryhodně jako Dluhoslav Sobotka, když mluví o ekonomice. Nebo spíš jako Dluhoslav Sobotka, když mluví o čemkoliv. Taky vás při pohledu na něj tak svrbí ruka?

Šli jsme teda do Bank of China. Tam nám řekli, že musíme do jiný pobočky, která je až na náměstí. Tak jsme nasedli na Qiaoin moped a odjeli do jiný pobočky, kde před vchodem stáli veksláci a nabízeli výhodný kursy. :)

Tady nám řekli to samý, že žádnej IBAN nepotřebuju. Tak fajn, viď.

Pak koukám, že IBAN je potřebnej jenom u převodů v rámci EU a EFTA. To to nemůžou říct rovnou. Nebo u toho vypadat aspoň trochu seriózně? Ono na důvěryhodností moc nepřidá, když do toho všeho vždycky kecá týpek v přilbě, kterej má dělat ochranku. Pro ještě lepší dojem se u toho dloube v nose. Fakt.

Večer jsem teda zkusil peníze poslat. E-mail z ČSOB o provedení transakce přišel záhy. Nasucho jsem polknul. Zaprvý poplatek za mezinárodní transakci činí 250 korun (!) a zadruhý jsem se splet a místo 500 korun jsem si poslal 500 dolarů. :mrgreen:

Nezbylo než pár dní posečkat, co z toho vzejde…

V úterý mi těsně před večeří volá nějaký čínský číslo, tak to zvednu. Na druhý Číňanka s překvapivě dobrou angličtinou, že prej mi někdo poslal 500 dolarů a že mám přijít s pasem kdykoliv do banky. Důvod se mi nepodařilo zjistit.

Ve středu jsem neměl čas, a tak jsem vyrazil ve čtvrtek odpoledne, i se svojí tlumočnicí. Přišel jsem tam dřív, tak jsem se jim snažil vysvětlit, co chci. To bylo jako kdybych mluvil do dubu. Naštěstí tlumočnice přišla za chvíli. I přesto to ale zabralo drahnou chvíli, než se domluvilo, o co vlastně jde.

Když to pochopili, tak prohlásili, že to ověření nemůžou udělat v týhle pobočce, ale že musíme do ředitelství. OMG, ty vole, OMG! Takže jsme jeli víc než půlhodiny autobusem do centrály. V centrále to sice pochopili poměrně rychle, ale celej proces zabral hodinu. Přitom jediný, co jsem já musel vykonat, bylo podepsání nevyplněnýho dokumentu.

Ještě štěstí, že jsem se splet a poslal si dolary místo korun. Absolvovat tohle kvůli 500 korunám, to by mi asi jeblo. Ono mi málem jeblo i tak.

Sakumprásk celá tahle anabáze s ověřováním zabrala tři hodiny!

Víte, proč se Odysseus vracel domů 10 let? Protože se jako správnej chlap odmítal zeptat na cestu.

No, zkrátka a dobře, už si sem žádný peníze nepošlu, to mi za to nestojí. Budu muset dál vybírat z českejch karet. Divim se ale, že se na mě Qiao nevykašlala. Je to laskavá duše, bez ní bych to určitě nezvlád. :) A asi bych někomu zarazil duralovou tyč v místa, kde záda přestávaj mít slušný jméno…

Dobrou noc děti. Dobrou noc, strýčku Fido.

5 thoughts on “Bankovní odyssea”

  1. Na kolik tě přibližně vyjde na poplatcích výběr z bankomatu a jak moc je odlišný konečný kurz od čnb ?

  2. No ty woe, zaplatit za převod 500 korun 250 korun, to by byl dobrej kauf :) U těch 500 dolarů už to má aspoň smysl :)

    A proč jsi teda musel něco podepisovat, když ti někdo ze západu poslal prachy? To jako jestli třeba nejsi nějakej agent a CIA a ti neposlala výplatu? :)

  3. Zacker: Vybírám si z karty od mBank, kde sice nemá bejt poplatek, ale zato je tam o dost horší kurs. Naposled jsem vybíral včera a napočítali mi kurs 2,68573, zatimco ČNB má kurs 2,624 Kč/yuan. Říkám, že to má bejt bez poplatku, ale už několikrát mi strhli asi 90 korun za bůhvíco.

    Jakej kurs má ČSOB, zjistim, až mi přijde vyúčtování z dnešních nákupů kartou (tj. asi zejtra). Ale v bankomatu je poplatek myslim 80 Kč + 0,5 % z částky, takže je to celkem drahý. Myslim, že karta ČSOB by se vyplatila až pro vyšší částky, ale je to zhruba za stejný peníze. (Doma jsem si to počítal pro kursy eura, protože yuan se nakupovat ve světě nesmí, to jde jenom v Bank of China.)

    Takže uvidíme zejtra.

    Zdenis: Jo, zapomněl jsem tam napsat, že tu pětistovku jsem si posílal jenom na zkoušku, abych věděl, jak to funguje.

    Já nevim, proč jsem to musel podepisovat. A taky nevim, co do toho dokumentu pak vyplnili, když jsem ho podepsal. :D

  4. mBank už není co bývala za výběry v zahraničí menší než 2500 Kč si účtují 35 kč a ty kurzy jsou humus.

    Na platby v zahraničí se asi nejvíc vyplatí bezplatný spořící účet u Axy, ke kterému vydávají i kartu a účtují kurzy podle lístku visy (včerejší 2.633)a vychází ze všech bank nejlépe, za výběry si ale bohužel účtují 1% minimálně 59 Kč,

  5. To já samozřejmě vim, ale pokaždý tu vybírám 1000 yuanů, což je právě těsně nad 2500, takže poplatek bych platit neměl…

Comments are closed.