Britské volby: Těžké zklamání

Nigel FarageChtěl jsem to původně nazvat těžkým zklamáním pro liberály, ale takový titulek by byl matoucí, protože výsledek je zklamáním nejenom pro liberály, ale i pro liberální demokraty, mezi kterýmiž je takový rozdíl jako mezi demokraty a sociálními demokraty.

Naštěstí pohořel devótní eurosvazák Nick Clegg, který chce zavést v Británii euro a který chce britské místo v Radě bezpečnosti nahradit křeslem pro diplomatickou službu euroministryně zahraničí Ashtonové. V Bruseli byli radostí bez sebe, když jedna anketa ukázala, že by dokonce mohli vyhrát všeobecné hlasování.

Vyhrál topolánkovský šašek David Cameron. Naštěstí ne dost, takže tím možná započal jeho konec. Na jeho místo se třeba dostane nová Thatcherová. Někdo, kdo neplete do pravicové politiky Brusel, Lisabon nebo oteplovací náboženství.

Devalvovaný premiér devalvované vlády Gordon Brown prohrál, ale málo. Jako správný socialista se označil za druhého vítěze a vyskakuje si, že bude vládnout na věky věkův, dokud stojí Westminster na Temži. Kde se to v těch socanech pořád bere?

Co mě ve volbách nejvíce zajímalo, byl výsledek mému srdci blízké strany UKIP, což je zkratka pro Stranu nezávislosti Spojeného království. Jejím leaderem je samozřejmě Nigel Farage, nejlepší řečník a nejrozumnější politik v parlamentech po celé Evropě.

Tato strana byla v posledních celostátních volbách ve Velké Británii druhá! Hned za konzervativci. Je poltiváníhodné, že praktiky České televize pronikly i do Anglie, a tak byl UKIP z televizních debat vyloučen. Holt doba, politická korektnost a pokrokoví občané si žádají svoje oběti.

UKIP bohužel projel na celé čáře… Pochopím leccos (např. že někdo stále ještě volí ODS), nějak se dokážu smířit s lecčím dalším (např. že někdo hodlá volit eurohujerské bankrotáře známky TROP 09), ale to, co se stalo ve volebním okrsku Buckingham, nad tím mi zůstává rozum stát. Případné p. t. čtenáře prosím, aby mi to vysvětlili.

V Buckinghamu kandidoval Nigel Farage, politik s jasným programem a jasnou vizí. Patriot, který se nebojí hněvu klotových rukávů z Brusele. A proti němu John Bercow, bezpohlavní a bezpartijní. Jestli jsem to správně pochopil, John Bercow je něco, čemu se říká speaker, tedy jakýsi předseda sněmovny, který nekandiduje za žádnou stranu a který ve sněmovně nehlasuje. Strany proti němu nenasazují protikandidáty. Za tohoto předsedy propukl skandál s nákladovými náhradami pro poslance (neco jako u nás, akorát u nás z toho skandál není).

Co dokáže přimět kohokoliv, aby dal hlas takovéto politické nule, a tak ho skutečně vyhodil z okna, neb ten hlas je k ničemu, než aby ho dal panu Farageovi, to je pro mě skutečná záhada. PROČ to kdo udělá? Co ho k tomu vede? Opravdu prosím o vysvětlení.

Přes nepřízeň médií skončil UKIP čtvrtý. Avšak nezajistil si ani jedno křeslo. Takový je většinový volební systém. Bohužel, lepší ještě nikdo nevynalezl.

Úspěch UKIPu tak nejlépe vyobrazuje fotka Nigela Farage z volebního dne:

Nigel Farage

Na zlepšení nálady doporučuji toto video:

2 thoughts on “Britské volby: Těžké zklamání”

Comments are closed.