Částečná kráva

Kde knihu zakoupit?

E-book
E-book bude možno zakoupit na eReadingu, na ČástečnáKráva.cz nebo opět přes osobní kontakt. Pokud už máte hardcopy a chcete k ní e-book zdarma, ozvěte se mi.

Anotace
Necelé dva roky poté, co shrnul své zážitky z cest po Číně, přichází mladý nadějný autor a aktivní blogger Martin Pánek s dalším cestopisem. Tentokrát předstupuje před své čtenáře s titulem Částečná kráva a nechává je nasát atmosféru Spojených států, Německa, Švýcarska, Bulharska a dalších zemí. Při svém vyprávění nezůstává jen u kulturních zvyků a studijních, pracovních či gurmánských zážitků, které ho obohatily. Dotýká se také ekonomie, sportu a politiky. Jeho texty si získávají čtenáře díky argumentačním schopnostem, provokativním myšlenkám a hovorovým výrazům, jimiž nešetří. Také proto se jeho blogy čtou jedním dechem.

Totéž slibuje i Částečná kráva ? odlehčený cestopis, který si jeden významný úspěch připsal ještě před tím, než si ho vzaly do parády tiskařské stroje: prostřednictvím crowdfundingové služby Startovač.cz se Částečné krávě podařilo v daném časovém limitu získat požadovanou cílovou částku, která autorovi umožnila pokrýt náklady na vydání knihy.

Čtenáři, kteří Martinovy texty již znají, tuší, co je čeká. Ti, kteří se s nimi setkávají poprvé, se mají na co těšit. :)

Ukázky z knihy (PDF)

Detaily
Paperback: 264 stran
Vydavatel: Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko (30. května 2014)
Jazyk: čeština
ISBN: 978-80-87733-10-3
Rozměry: 148 x 210 mm
Hmotnost: 355 g

Recenze a doporučení
Dominik Stroukal:

Křivky hrdinů

Knihy a v nich vepsané příběhy z nás činí detektivy, investigativce a společenské vědce. Spolu s písmenkovými hrdiny se ptáme na otázky, které si nikdo jiný nechce klást, natož na ně hledat odpovědi. Dostat padoucha a změnit svět na stránkách z papíru nemůže nikdo, kdo se netáže. Mezi řádky se dozvídáme, jak je důležité číst mezi řádky.

Řekněme nahlas zřejmé a známé: Ne každý se může stát hrdinou. Hrdinova zvídavost musí být přesvědčivá, jinak se listy plné barev stávají na tenko nařezanou cihlou. Ani pro zkušené psavce není snadné přesvědčit své čtenáře, že existuje důvod, proč by měl londýnský domovník hledat ztracenou starodávnou symboliku na mystických a smrtelně nebezpečných místech nebo proč by profesionální prvoligový hráč košíkové nasadil vlastní (byť vysoko položený) krk pro odhalení organizovaného zločinu.

Máme na to zkrátka zkratky. Čtenář se neptá, proč do chrámu plného pastí vstupuje archeolog, jehož otec shodou okolností sbírá kouzelné artefakty. Dává nám přeci rozum, že se novinář snaží pídit po korupci v nejvyšších politických sférách.

Jeden hrdina dosud chyběl. Na trhu byla mezera velikosti mezery, kterou s ranní kocovinou mažete po noci strávené s čelem na mezerníku. Je skvělé držet konečně v ruce knihu, jejíž hlavní hrdina je ekonom. Ekonom! Poptávka vytvořila nabídku.

S hrdinou maximalizujícím užitek v prostředí vzácných zdrojů vidíte svět kolem sebe jinak. Ptáte se na jiné otázky a chodíte jinou cestou, než nám dobře známí hrdinové. Nakonec ? kdo jiný se častěji staví na piedestal za to, že vidí i to, co není vidět? Černobílý papírový svět potřebuje více společenských vědců.

A když navíc váš hrdina mluví otevřeně a tak, jak mu ústa narostla (neasi), o tom, co se mu lepí na paty (a jakou to má konzistenci), otevřená zůstanou ústa, která narostla nám, a nebudeme se moci od stránek odlepit.

Šťastnou cestu.

Katka Linhardtová:

Kráva je vrcholně nudné zvíře. Stojí, přežvykuje potravu a nic moc ji nerozhází. Martinova Kráva vás ale nudit nebude.

Po Kompletní slepici je Částečná kráva druhou Martinovou knížkou, které jsem dělala editorku. Podruhé jsem si vyžádala možnost sepsat svůj dodatek (?editorčino dementi?, jak Martin vhodně poznamenal).

Dělat korekturu Krávy bylo mnohem větší peklo než upravovat Slepici. Kráva totiž obsahuje zápisky z rozličných míst a časů, které se liší svými styly vyprávění i měrou použití specifických výrazů, které jsou v dané době zrovna hype (na Twitteru, na české politické scéně nebo v europarlamentu). Proto vězte, že všechny gramatické a stylistické zvláštnosti a podivnosti tam, kde jsou, skutečně mají být.

Editovat Krávu byla ale také mnohem větší zábava. Kdykoliv jsem si s korekturou Krávy sedla do kavárny, po chvíli se začali lidé otáčet, protože jsem se při čtení musela smát nahlas. Připojuji tedy toto varování, abyste věděli, co vás na následujících stránkách čeká:

Martinův specifický neformálně-nespisovný styl psaní je stále stejně otřesný a mnohem zábavnější než v první knize. Ačkoliv jsem se snažila jeho svérázné vyjadřování alespoň místy mírnit a cenzurovat, o jeho jazykový (ani jiný) humor přesto nebudete ochuzeni. Až tedy v tramvaji, při přednášce ve škole nebo na zahrádce restaurace budete listovat čtyřmi žaludky Krávy, možná se na vás také budou ostatní otáčet a budou chtít vědět, co vás tak baví. ;)

2 thoughts on “Částečná kráva”

Comments are closed.