Co nám dala Brusel?

Najdi pět rozdílů…

Takže, jak vidíte, EU sprostě vykradla jednu slavnou scénku z Monty Pythonů. Ale tam, kde jsou Monty Pythoni vtipní, Brusel je veletrapná a lže.

Je dobře, že i Evropská unie už pochopila, že nemůže tak bezostyšně lhát a tvrdit, že členské státy o žádnou suverenitu nepřicházejí. To už tvrdí pouze ti nejhloupější čeští eurohujeři. Zde tedy máme důvody, proč je ztráta suverenity dobrá.

  • levnější lety
  • ochrana spotřebitele
  • jednotný trh
  • ochrana životního prostředí
  • studentské výměny
  • ochrana duševního vlastnictví
  • regionální fondy
  • jednotný hlas ve světovém obchodu
  • žádné hranice uvnitř Evropy
  • levnější a lepší telefonní hovory
  • je bezpečnější jíst jídlo, které kupujeme
  • mír

Rozeberme si to postupně.

Levnější lety Je s podivem, že jako první výhodu členství v EU by někdo zmínil levnější lety. S eurohujery už jsem absolvoval snad stovky diskusí a ještě ani jeden z nich se o levnějších letech nezmiňoval. Ano, EU liberalizovala létání (někdy před třiceti lety), ale tady se podívejte, jak se na problémy, které mají v EU letecké společnosti, dívá šéf Ryanairu. Podle něj dokonce zlevnění letů přišlo díky němu a navzdory bruselským úředníkům.

Každopádně tlak na zrušení národních hloupých regulací může pocházet i od organizace typu EFTA nebo Rada Evropy, celý bruselský aparát k tomu netřeba.

Ochrana spotřebitele Taky jste se cítili před vstupem do EU zcela neochránění? Div, že vámi neprojel proud, kdykoliv jste sáhli na vypínač. Co znamená ochrana spotřebitele podle Brusele jsou ovšem naprosto otravné regulace nařizující dvoje dveře ve výtahu, pomalé eskalátory, rovné okurky, neschopné vysavače, žárovky, sprchové hlavice atp.

Viz článek Tomáše Břicháčka, který bych nazval Jeden den s acquis communautaire.

Jednotný trh Ano. Ale jednotný trh není volný trh, i když se to většině lidí plete. Jednotný trh znamená právě všechny ty regulace uvedené výše (a taky všechny ostatní), když neschopné německé firmy lobbují v Bruseli za to, aby se jejich konkurentům z chudších členských států zvedaly náklady. Volný trh funguje v rámci EFTA, tedy organizaci, která existuje stejně dlouho jako Evropská unie.

Navíc, vypovězením členství v EU nevypovídáme členství v Evropském hospodářském prostoru. Takže i po vystoupení z EU máme uzavřenou mezinárodní smlouvu mj. o tom, že s EU budeme nadále obchodovat bez cel. Nigel Farage to celé trefně shrnuje zde ».

Ochrana životního prostředí Musím uznat, že to chce koule. Vylézt s ochranou životnícho prostředí v situaci, kdy lži o globálním oteplování nevěří snad už ani Barroso a kdy ceny elektřiny a benzinu jsou uměle zvyšovány kvůli solárním panelům nebo biopalivům. Tohle vám nikdo nežere.

A světe div se, i před Evropskou unií tady existovala ochrana životního prostředí. Viz např. tento výmluvný graf.

Studentské výměny Zajímavé, že studentské výměny existují i se zeměmi jako USA, Čína, Singapur, Austrálie atd. atd. Asi nové členské země Evropské unie.

Zůstává též otázkou, zda je daňový poplatník povinen platit studentům nejen studium na jejich mateřské škole, ale také semestr plný chlastu ve skupinkách typu Portugalec-Finka-Rakušák-Čech-Slovenka.

Ochrana duševního vlastnictví Musím přiznat, že v tomto okamžiku jsem se začal smát nahlas. Ve videu, které zcela vykrádá copyrightem chráněný film od Monty Pythonů řekne Číňan, že ochrana duševního vlastnictví před Unií neexistovala a že nám ochrana duševního vlastnictví zlepšila životy.

To musí být nějaký meta-meta-meta-metahumor, tohle přece nikdo nemůže myslet vážně.

Zákony na ochranu duševního vlastnictví existují zhruba od roku 1860, v České republice rozhodně bylo duševní vlastnictví legislativně chráněno i před vstupem do Evropské unie.

V Číně je zákonem ochrana duševního vlastnictví zaručena též, ale je pravdou, že se na to příliš nehledí. Číňan z videa si ovšem mohl všimnout, že čínská ekonomika rostla posledních 20 let průměrně o skoro osm procent ročně, kdežto ta evropská s bídou o dvě, a mohlo ho trknout, jestli to náhodou nemá spojitost.

O bezpodmínečné prospěšnosti legislativní ochrany duševního vlastnictví navíc nejsem přesvědčen.

Regionální fondy Srsly? Největší korupční systém, který lidstvo kdy vymyslelo, a on se s ním pořád někdo vytahuje. Kauza Rath et al. je pouze nejviditelnějším důsledkem celého dotačního eurosystému, jenž je přímo ztělesněním korupce. Připomínám, že účetnictví Evropské unie ještě nikdy neprošlo auditem a auditoři vždy najdou v účetnictví zásadní pochybení. Není divu. + Není divu II.

To vše je ovšem pouze nadstavba nad tím, že dotace obecně jsou zlo, pokřivují svobodný trh a nutí vás nakupovat něco, co nechcete.

Jednotný hlas ve světovém obchodu A to má být výhoda, prosím jich? Jakou výhodu má Česká republika z toho, že nemá svoje křeslo ve Světové obchodní organizaci a nemůže si dohodnout obchodní smlouvu třeba s Austrálií?

Žádné hranice uvnitř Evropy Zaprvé, já zásadně nesouhlasím s tím, že Schengen je dobro. Členství v Schengenském prostoru má spoustu neviditelných nevýhod. Domnívám se navíc, že je Schengen protiústavní, protože jeho podmínkou je vydávat podezřelé občany do cizích zemí, za věci, které u nás ani trestnými činy nejsou.

Chtěl bych ještě upozornit na to, že fronty na hranicích byly kvůli clům. Po vstupu do EU (kdy padla cla, ale stále ještě jsme nebyli v Schengenu) bylo zdržení na hranicích řádově v jednotkách minut.

Schengen je téže separátní smlouvou a po vystoupení z EU zůstáváme členy Schengenského prostoru. Já si myslím, že to je bohužel, ale vy si můžete myslet bohudík.

Levnější a lepší telefonní hovory No, tak já nevim, ale moje telefonní hovory stojí celý život nominálně stejně (a tedy reálně jsou díky mému bohatnutí levnější), též kvalita je stejná. Takže EU si opět vymýšlí nesmysly. Je prava, že díky Evropské komisi jsou levnější roamingové hovory, ale to pouze hloupí socialisté napravují hrůzu jedné regulace (kterou vytvořili oligopolní strukturu) jinou hloupu regulací. Řešením, jako obvykle, je radikální liberalizace, nikoliv Viviane Redingová.

Je bezpečnější jíst jídlo, které kupujeme ROFL.

Mír Tohle je často opakovaná tzv. bruselská lež. Také to je poslední argument zoufalých eurohujerů Když už uznají, že EU je katastrofa, vždycky vytáhnou “mír”. Jde vidět, že neví nic o historii ani mezinárodních vztazích. Demokratické státy proti sobě neválčí, ať už jsou v Unii nebo nejsou. Pokud už nějaká organizace zajišťuje mír v Evropě, pak je to NATO a ne těch několik zoufalců v Eurocorpsu.

A vůbec — zamysleli jste se někdy nad hloupostí toho argumentu? Chcete snad tvrdit, že pokud se rozpadne Evropská unie, znamená to, že druhý den bude Polsko napadeno Německem?

Abyste neříkali takovéhle hlouposti, přečtěte si Jak vystoupit z EU.

Závěrečná poznámka: Že autor videa nevidí rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií, už raději ani nekomentuji.

8 thoughts on “Co nám dala Brusel?”

  1. Nejvtipnejsi mi na to prijde prave ten kontrast vuci originalnimu videu. Rimane – naprosto zasadni veci typu silnice, hygiena, bezpecnost na ulicich, vzdelani a maximum s cim se vytahne vychloubave video o EU je studentska vymena a levnejsi roaming? (Mir, ktery samozrejme je stejne dulezity fakt nelze brat vazne.)

  2. Zpochybňuješ snad europokrok? Kápo Schulz si určitě rád poznamená tvoje jméno.

  3. Co se týče míru, může se něco vyhrotit (například situace v Řecku), EU se rozpadnout (aspoň de facto) a začít válka. To samozřejmě neznamená, že by rozpad EU způsobil válku. Ten by ji jen provázel. Byla by to zvlášť nebezpečná situace – říkalo by se, že “za EU přece válka nebyla” (jako “to za komunistů nebylo”).

    BTW: Kdy bylo naposledy Švýcarsko ve válce?

    Cena volání se mění i nominálně. A to i bez EU. Pokud ale schválí regulaci roamingu, může se to projevit právě tady. Budeme mít volání dražší, než bychom mohli mít (bez té regulace). A pomůže to IMHO hlavně bohatým. (Nejsem proti bohatým, ale chudí IMHO ze zahraničí moc volat nepotřebují, když už tam jezdí.)

  4. Já tu situaci vnímám ale dost podobně. Římané také vzali Galským kmenům soběstačnost a svobodu a dali jim na oplátku věci, které do té doby Galové v podstatě nepotřebovali. A také jim dali mizernou fiskální unii, která v budoucnu vedla k bídě, státní kontrolu, absolutismus a další špinavosti. Proto jsem se zmiňoval o parafrázi a ne vykrádání.

    To, že dnes považujeme silnice, hygienu, bezpečnost, vzdělání a další ty věci za samozřejmé, je irelevantní. Galům to tehdy bylo ukradené, protože pro ně měla daleko větší cenu jejich svoboda.

  5. Fajn, je to už dlouho, co jsem to viděl a nějak mi utkvělo, že se tam takhle hádají Galové. Tak Židé, no… to je ten samý case, nemluvě o tom, že ve finále Římané, po povstání Bar Kochby, Židy prostě z Izraele definitivně vyhnali.
    Asi tolik k tomu, co dali Římané (nejen) Galům a Židům. ;-)

Comments are closed.