Co si ten Bém vlastně myslí?

Pavel Bém

První purkmistr na Monte V Erestu

Autor: MARTIN VOPĚNKA, MF Dnes

On si klidně vyleze na Mount Everest! Měl k tomu mandát od voličů? A není to rafinovaný tah, jak oslabit Topolánkovu vládu?

Bém také mohl spekulovat, že na Mount Everest nevyleze, a tím oslabí celou ODS. Anebo na něj vyleze, a tím v ODS způsobí rozkol. A co jeho prázdná kancelář na pražské radnici? Jeden radní už se nechal slyšet, že měl za posledních osm let nanejvýš týden dovolené. Co takhle zaměstnat toho radního v nonstop pokladně na hlavním nádraží? Ani prezident se netváří nadšeně. Kam se teď hrabe se svým forhendem!

Je až neuvěřitelné, kolik nesmyslů jsem se o motivacích Pavla Béma v posledních dnech dočetl.

A kolika lidem jeho úspěch vadí.

Inu, jsme v Česku. U nás se nevzhlíží k něčemu velikému. Ideálem je průměrnost.

Opravdu si někdo myslí, že se dá cesta na Mount Everest naplánovat jako politický kalkul? A že ji lze srovnat s nějakým bungee jumpingem? Takové úvahy mohou spřádat jen lidé, kteří nikdy nebyli ve skutečných horách. Vůbec netuší, co takový výstup obnáší. Kolik strádání, sebekázně a pokory. Něco takového se nepodstupuje s vypočítavostí.

Něco takového lze úspěšně podstoupit jedině z veliké touhy. A o tom, koho k sobě pustí, nakonec rozhodne hora.

Pavel Bém si tedy splnil svůj sen. A přiznejme si (ač to mnozí slyší neradi), stal se tím ojedinělým politikem. Toho si právě na jeho počinu nejvíce cením: že politice neprodal duši. Ač profesionální a mimořádně výkonný politik (na dobré plody jeho práce narazí v Praze snad každý), nevzdal se svých snů. Dokázal se vymanit a povznést.

Kéž by i ostatní páni politici – ministři, poslanci, radní – dokázali zvednout své rozsezené zadky a přecpaná břicha a vylezli pěšky alespoň do čtyř tisíc metrů. Pročistili by si hlavy a získali nadhled nad svou nicotností.

Bém tedy uspěl. A co z toho plyne? Možná jednou budeme mít předsedu vlády, který vylezl na nejvyšší horu světa. Myslíte, že nás to ve světě oslabí? Nebo snad dokonce znevěrohodní? Pravdou je opak.

Ale čert vem politiku. Zajímá mne, o kolik bude člověk Pavel Bém vnitřně bohatší po návratu z hory.

O autorovi| MARTIN VOPĚNKA, spisovatel, nakladatel a horolezec

***

Viz také: Martin Komárek: Nejvýše postavený politik na světě, Pavel Bém