Den měsíce

Včera jsme měli v Číně státní svátek. Z nějakýho záhadnýho důvodu se mu říká svátek poloviny podzimu, přestože oslavuje podzimní rovnodennost, což jak známo v Evropě označuje samotný začátek podzimu.

Při týhle příležitosti jsou třídenní prázdniny (na vejšce!), takže tenhle tejden jsem byl ve škole jenom v pondělí. A Číňani to berou fakt vážně. Sjížděj se rodiny a slaví. Náš správce hotelu si sem přivez celkem dost příbuznejch včetně dvou čínskejch prcků.

Základní povinnost při tomto svátku je koukat na měsíc a obdivovat ho. Číňani navíc, když maj radost, tak odpalujou ohňostroje. Asi jako Rich Texan, postavička ze Simpsonů, kterej když má radost, tak kolem sebe střílí z pistole. Takže tady jsou ohňostroje a dělobuchy na denním pořádku. Oslavuje se tim svatba, narozky, státní svátek… mám pocit že i ohňostroj se tady oslavuje ohňostrojem. Takže včera tu byla taky spousta ohňostrojů.

Neodmyslitelnou součástí tohodle svátku jsou taky měsíční koláče. Má to bejt nějaká delikatesa, ale mně to teda nepřipadá nějak extra. Číňani se nevzájem obdarovávaj těmahle koláčema (prej jsou dost drahý), každej jich dostane víc než může sníst, takže je prej nikdo nejí a některý firmy je prej vykupujou zpátky a prodávaj zase za rok. Markets in everything. :)

Dneska jdeme pozorovat východ slunce na Tai Shan. Stay tuned!

2 thoughts on “Den měsíce”

  1. Čest. Když jsou kolem tebe samý Číňani, který neumí žádnej normální jazyk, tak to se pak píše snadno. ;)

    Jinej kraj, jinej mrav, to neznáš? :)

Comments are closed.