Den otevřitéch dvéřů FNH, možná přijde i Ježíšek

PrachNa tříkrálovou sobotu 2007 nachystala Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze den otevřených dveří. Něco vám o tom teď povyprávím.

Na webu fakulty jsem našel jedinou adresu a tiše jsem doufal, že tam tu školu fakt najdu :). Bylo tam napsáno náměstí Winstona Churchilla (nebo Náměstí?). A o tom jsem, přátelé, nikdy neslyšel. Není se co divit, protože to není náměstí. Lidově se tomu údajně říká U Bulhara (t. č. obyvatel EU). Stojí tam Winstonova socha a kromě VŠE tam stojí i Dům odborových svazů, kde má asi kancl Štěk.

Na mapách od Seznamu jsem si dohledal, kde se to náměstí nachází a zapamatoval jsem si, že to je u nádražího. Do Prachy jsem přijel s taťkou v káře, kterou jsme zanechali na Hradčanský. Dojeli jsme metrem až na hlavní nádraží, kde mi došla jedna krásná věc. Totiž, že Churchill má tu sochu na druhý straně. Za kolejema. No, nějak jsme to prošli a VŠE našli.

Parádní bylo, že VŠEchno bylo od vchodu až k nový aule pěkně označený, takže jsem se ani nemoh ztratit. Dostali jsme letáci a přišli přesně včas. Už nezbývalo mnoho volných míst, ale ještě jsme našli dvojici, kterou jsme zabrali. Já jsem seděl vedle jedný pěkný holky. Jo, ještě jsem zapomněl, že jsme hned u vchodu potkali pana Třísku (ne toho herce, ale toho ekonoma). Později jsem se dozvěděl, že na škole učí.

Přednáška začala tím, že nám byly představeny hvězdy učitelského týmu. Když opominu socana Mládka, byly tam fakt šajby. Šéfové Komerční banky a ČEZu, centrální bankéř a další a další lidi z praxe. Po této prezenčce to přišlo. Nepřišel sice Ježíšek. Nepřišel ani Santa Claus. Přišel někdo lepší. Prof. Ing. Václav Klaus, CSc., prezident republiky. Zdržel se půl hodinky. Vyprávěl nám, co je na této škole tak vyhoněného, že tam máme jít a tak. Čas od času zazněl nějaký vtípek nebo bonmot, jeho řeč byla rozhodně zajímavá. Pak přišel čas na dotazy. I v odpovědích na ně zazněly zaznamenáníhodné myšlenky, např. ta, že v letech 58-63, kdy Klaus na této škole studoval zahraniční obchod, se zde vůbec nevyučovala ekonomie. Tu si potom dostudoval sám.

Poté tam přednášeli různí lidové. Pan Holman představil svůj obor Ekonomie, další dva představili své obory Národní hospodářství (kam se budu hlásit já) a Veřejná správa a regionální rozvoj. Vystoupení chlapíka od třetího jmenovaného oboru přineslo toto vyjádření:

Dělat v nějaké tvůrčí pozici ve státní správě je lepší než dělat nějakého pičmundu někde v kanceláři soukromé firmy… Tím to nijak neshazuju.

Ještě nám bylo vytmaveno, co máme psát do přihlášek. Vyplnit e-přihlášku stojí 4 minuty a o 90 Kč míň. No, nekup to.

Místní Sociál se jmenuje Economix, je mnohem hezčí a hezčí je i jeho šéfredaktor, neb je to holka. Ale Slovenka a píše editorialy slovensky :(. Chvilku nám něco sděloval i druhák, předseda spolu Ekonom. Jeho vystoupení mě příjemně překvapilo. Vystupoval i pan Scio a seznámil nás se svými chlapitými testy. Škola zve na přednášky různé hvězdy z celého světa. Do celého světa se taky může odjet na studijní pobyt. Třeba do Emeriky.

Poslední, o čem se zmíním, je vzhled. Někdo se asi praštil hodně přes kapsu. Tzv. nová aula je nádherná cimra s pohodlnými sedačkami. Navíc je prošpikována elektronikou. Jsou tam tři megaplátna a repráci. Všechno se dá poslouchat i ve sluchátkách. Okolí školy je taktéž docela pohledné. (Samozřejmě nám ukázali jenom to nejlepší :)) Záchody taky ujdou.

Na závěr jedna špatná zpráva. Je ze mě bezďák, protože jsem byl na 90 % vyhozen ze svého zamýšleného bejváku :‘(.