Gentlemanská nabídka vládě: zaplatím svůj dluh 130 tisíc Kč

Vážená vládo České republiky,

v tomto krizovém (a zároveň adventním) čase si dovoluji učinit nabídku, dle mého názoru velmi velkorysou. Jsem ochoten zaplatit svůj podíl na veřejném dluhu České republiky, který v tuto chvíli činí 126 460,- Kč (zdroj: http://verejnydluh.cz). Tento “svůj” podíl jsem ochoten zaplatit, přestože jsem s deficitním rozpočtem nikdy nesouhlasil, a přestože jsem ministry financí zodpovědné za navyšování veřejného dluhu nikdy nevolil.

Moje nabídka však má své podmínky. Svůj podíl zaplatím, pouze pokud za to něco dostanu. A tím něčím by mělo být:

  • okamžité sestavení vyrovnaného státního rozpočtu
  • přijetí ústavního zákona o rozpočtové kázni
  • snížení složené daňové kvóty aspoň na úroveň Slovenska
  • přijetí zákona o referendu ohledně přijetí eura
  • zrušení povinného přimíchávání biosložek do paliv, jakožto i dalších stupidních opatření směřujících k potlačení údajného globálního oteplování
  • bezodkladná privatizace Českých drah a České pošty (pokud takové podniky vůbec někdo bude chtít koupit)


Jak vidíte, vážená vládo, moje nabídka je velmi velkorysá. V mých podmínkách není např. vystoupení z Evropské unie, není v nich privatizace ČEZu, není v nich ani předepsáno, jak se má realizovat snížení daňové kvóty — nechávám tedy na výběr laskavým poslancům, aby si vybrali, zda budou preferovat rovnou daň nebo zrušení DPFO. Navíc pokles na úroveň Slovenska není nic drastického, mohl bych požadovat např. Jižní Koreu nebo Singapur.

Také nepožaduji závazek, že euro nebude nikdy přijato, jak bych si přál. Namísto toho požaduji referendum o této otázce, protože si myslím, že občané se dokážou rozhodnout sami.

Co se Českých drah a České pošty týče, možná by stačilo zrušit jejich monopolní postavení. Možná by stačilo pouze vystavit tyto dvě firmy konkurenci, a samy by zašly na úbytě.

Jak vidíte, moje nabídka je velkorysá v obou směrech. Souhlasím se zaplacením něčeho, co jsem nezpůsobil, a nepožaduji po vás ani polovinu toho, co bych si přál.

Japonsko mělo kdysi taky poměrně malý veřejný dluh… a proto je nutné začít s tím něco dělat okamžitě!

Plácneme si?

———3 thoughts on “Gentlemanská nabídka vládě: zaplatím svůj dluh 130 tisíc Kč”

  1. Vždyť je to stejně jedno. Modrý, nebo oranžový, jsou to všichni socialisti. Ale dík :)

  2. ta diskuze pod článkem je jak z lžIDnesu! všechny je pozavírat ty modrý straky a vešet na kandelábry by se mělo! Klaus, tunely, zkorumpovaný!, ksindl, a taky ty novináři zaplacený, hnus, flus, se podívejte na Švédsko! ale aby udělali něco pro lidi? pro národ?!

Comments are closed.