Hledá se premiér č. 8: Vladimír Dlouhý?

Vladimír DlouhýKlaus, Tošovský, Zeman, Špidla, Gross, Paroubek, Topolánek… Kdo chce, může si do seznamu premérů ještě dopsat tzv. noční premiéry Luxe a Kohouta (vtip). Náš stát existuje téměř 14 let, průměrná délka trvání úřadu premiéra je dva roky. V první republice se vlády střídaly stejně rychle. I v Itálii kdysi vlády padaly jak zralé hrušky. Jenže mně se to nelíbí. Rekordmanem je prozatím Václav Klaus, který byl premiérem přesně pět let (nepočítám jeho půlroční předsednictví české vlády tehdy ještě ve federaci). I to se mi zdá docela málo. Margaret Thatcher nebo Helmut Kohl se na té sesli ohřáli o trochu déle. 12, resp. 16 let.

Mirek Topolánek důvěru nezíská. Tím jsem si jist jako ničím jiným a to z jednoho prostého důvodu — hlasování o důvěře vládě je veřejné a dokonce jmenovité. Takovou politickou sebevraždu by nikdo nespáchal. Pak nadejde hvězdná hodina úřadu Václava Klause. Ústava jasně říká, že po nevyslovení důvěry podává vláda demisi. Ústava říká, že ji prezident musí přijmout. A protože to bude pro Václava Klause druhá a poslední možnost jmenovat premiéra, určitě nebude hazardovat s tím, že by premiéra vybíral sociální demokrat Vlček, t. č. předseda sněmovny.

Václav Klaus bude podle mého chtít předčasné volby a k nim vedoucí kabinet úředníků. Spekuluje se o tom, že za předsedu by mohl vybrat svého někdejšího ministra průmyslu a obchodu a bývalého nejoblíbenějšího politika Vladimíra Dlouhého (neděste se, není to žádný Jandák). Vzhledem k tomu, že je to ekonom, (momentálně poradce Goldman Sachs v devíti zemích střední a východní Evropy), bude zajisté držet dohled nad státní kasou, takže ministrem financí by mohl být i nějaký inteligentní sociální demokrat typu Jiří Rusnok, Pavel Mertlík, Miloš Zeman. I když teď mě napadá, že inteligentní soicální demokrat je contradictio in adjecto :). Nestraníci současné vlády a její polostraník Saša Vondra by mohli být v nové vládě zachováni. Sem tam by se přihodil nějaký tzv. odborník, nějaký lidovec, možná jeden zelený, žádný komunista a hurá k předčasným volbám.

Pokud by ODS proti Vladimíru Dlouhému protestovala, tak by to byli fakt ptáci, protože někoho spřízněnějšího pro úřad nestranického premiéra by hledali opravu těžko. Zde je pár názorů Vladimíra Dlouhého:

Myslím si, že je dobře, že Bush šel do Iráku, ale že tam zkazil, co mohl. Myslím si, že Evropská unie je katastrofa. Myslím si, že Kateřina Jacques si říkala o to, aby ji na demonstraci někdo zmlátil, a měla štěstí, že narazila na úplně tupého policajta, který to udělal. Zkrátka chci říct, že pokud bych se vrátil do politiky, tak bych o věcech chtěl mluvit otevřeně. Možná bych si tím zničil život.

Samozřejmě nevíme ani, zda Václav Klaus něco podobného chystá, ani zda by Vladimír Dlouhý nabídku přijal.