Honzejk vs. marmeláda: Co takhle kouknout na Wiki?

Petr Honzejk napsal 29. dubna do Hospodářských novin absolutně slaboduchou a nesmyslnou prounijní agitku s názvem Nejsme v EU. My se máme! (viz). Chtěl jsem reagovat, ale na to množství pomluv a lží se nedalo reagovat v klidu. takže jsem si dovolil vzít si jenom jednu perlu:

“Je sice pravda, že marmeláda se tradičně vyrábí pouze z citrusů…”

Kdyby se Petr Honzejk obtěžoval ověřit si svoje fakta, zjistil by, že to je jenom další eurolež. Stačilo by třeba – já nevím, jestli to na novináře není moc práce – vyhledat si marmeládu na Wikipedii. A zjistil by, že:

Slovo marmeláda má svůj původ v portugalském marmelade, které vzniklo z portugalského označení kdoule (marmelo), neboť v Portugalsku se pod tímto názvem rozumí kdoulové zavařeniny. Samotnou kdoulovou směs už přitom připravovali Staří Římané a naopak našla své zákazníky i v novověké Británii, kde ovšem časem došlo k jejímu nastavování citrusovými plody (citrony, pomeranče, mandarinky a další). Později se v Británii dokonce samotné kdoule z receptů vytratily a dnešní britská marmeláda je převážně citrusová. Toto chápání slova marmelade je dnes kodifikováno předpisy Evropské unie, které povolují prodávat pod tímto názvem jen takové výrobky, kde jsou alespoň pětinou surovin citrusové plody.

Ajejej! To se nám ten euroblábol ošklivě složil jako domeček z karet. To je nefér a Evropská komise bude muset zasáhnout. Takhle by to dál nešlo.

Takhle je to s eurohujery tradičně. Nic nevědí o historii, ekonomii, sociologii, energetice a dalších oborech. Ale vnucují nám svoje euronesmysly na každém rohu.

4 thoughts on “Honzejk vs. marmeláda: Co takhle kouknout na Wiki?”

  1. Doporučuju k povšimnutí, že ty citrusy se tam původně dostaly falšováním. Jak vtipné, když jedním z důvodů unifikace názvů je ochrana spotřebitele.

Comments are closed.