Jakl 4 President!

iDnes včera vypustil zprávu, že Ladislav Jakl se zúčastní primárek v rámci Strany svobodných občanů a že pokud uspěje, bude se ucházet o post prezidenta republiky. Ne že by na tom bylo něco tajného, když už to věděli všichni členové a příznivci, ale stejně by mě zajímalo, jakou cestou to putovalo do redakce iDnesu.

No a pak začal trollfest…

Možná o mně víte, že jsem admin stranického účtu na Facebooku i na Twitteru. Včera jsem si připadal jak u Verdunu. Nebo jako admini účtů Vodafonu pokaždý, když Vodafone vymyslí nějakou laskavost.

Dozvěděl jsem se, že Jakl je nepřijatelný zejména z těchto důvodů:

 • Klaus
 • Hájek
 • Rusko
 • 11. září (Hájek)
 • opice (Hájek)
 • pivo
 • vlasy
 • fousy
 • občanská společnost
 • náckové

Jediné, co se aspoň vzdáleně dotýká Jaklových názorů, jsou poslední dvě položky. Pokud ale věnujeme těmto problémům nějaký krátký čas (dle mého stačí bohatě dvě minuty), zjistíme, že to jsou mediální mýty.

Věcných argumentů proti Jaklově kandidatuře jsem se zatím nedočkal. Dobře to shrnul Hans v článku Povyk kolem Jakla.

Dovolil bych si v přehledné grafice nastínit několik důvodů, proč by naopak Ladislav Jakl byl mnohem lepším prezidentem než všichni dosavadní kandidáti (pro zvětšení klikni):

Pro Ladislava Jakla samozřejmě budu hlasovat v primárkách i v pozdější prezidentské volbě.

42 thoughts on “Jakl 4 President!”

 1. “Okultních bankéřských skupin” … what the fuck? Ty snad těmhle paranoidním sra*kám věříš?

 2. Asi jsem tam měl uvést disclaimer.

  1) Grafika pochází od Reformy.cz, což je tam uvedeno. Jenom jsem to převzal.
  2) To, že jsou kandidáti členové těch skupin, je neoddiskutovatelnej fakt. Většina z nich se s tim navíc ráda chlubí.
  3) Že tyhle skupiny maj nějaký zájmy a vytvářej nějaký tlaky, je taktéž neoddiskutovatelnej fakt.
  4) Že ovládaj celej vesmír jako loutky, je ale paranoidní sračka, to souhlasim. :)

 3. Vítek Jedlička říká, že mu Vladmír Dlouhý v rozhovoru tvrdil, že to, co dělá EU, je správný, akorát se prej postupovalo moc rychle. Ale je to spíš otázka na něj. :)

 4. Jo tak to působilo i z toho, co řikal v OVM. Asi to tak bude v jeho dlouhodbym výhledu. Jen se od současnejch nedočkavejch integrátorů liší v tom, že on by ten proces pozastavil, nechal lidi vystřízlivět z krize, počkal až by se v nich vytvořil panevropanskejch duch (a klidně prozatim dočasně obětoval euro a propustil Řecko) a pak možná pokračoval dál, jestli k tomu bude vůle :-).

  Myslim teda, že jemu se sama o sobě vize evropskýho superstátu nepříčí (aspoň to vysloveně nekritizoval). Jestli se mu přící její nedemokratická podoba, to nevim, ale v současný době dává před politickou integrací přednost dokončení odstraňování zábran vnitřního trhu, protože asi jako ekonom chápe, že to prosperitu vážně přinese a vnímá, že to taky respektuje vůli voličů.

 5. V horním výčtu mi není jasný bod Občanská společnost, jednak jak je myšlen a jednak hlavně proč v tom výčtu vůbec je?
  Ostatní body jsou mi jasné :-)
  Jakla samozřejmě volím.

 6. Standa: Jakl kritizuje, když nikym nevolený občanský sdružení vládnou, a hejtři si to přebrali tak, že Jakl je proti občanskejm sdružením.

 7. Hezká tabulka. Že by světlý bod mezi komoušema? Nerad bych, aby mi při házení papírku uhnila ruka :twisted:

 8. Zařazení Přemysla Sobotky v jednotlivých kategoriích grafiky je buď značně přitažené za vlasy, nebo vyložený nesmysl.

 9. Nejkřiklavější je kategorie co nejrychlejšího přijetí eura, protože ani Sobotka, ani celá ODS o nic takového rozhodně nestojí.

  Pokud jde o politickou kategorii “internacionální socialismus”, pak takové zařazení je možné připustit snad jen v tom případě, že socialismem označíme cokoliv, co připouští existenci státu za jiným účelem než obrana. Jenže mezi libertariánstvím a socialismem existuje ještě velký prostor a svět není černobílý. Přemysl Sobotka je konzervativec považující naše členství v EU za nutné zlo.

 10. Hahaha. To jste mě teda rozesmál. :D

  Přemysl Sobotka je socialista jako řemen. (A to nikoliv ve smyslu, že socialista je každý, kdo není libertarián.) Aby taky nebyl, když se pečlivě vyškolil na VUMLu. Přemysl Sobotka prosazuje všechno, co přijde z Brusele. Dokonce jako jediný v ODS prosazoval přijetí euroústavy v době, kdy ještě ODS byla v opozici a kdy jako jeden muž euroústavu odmítala.

  Přemysl Sobotka je asi takový konzervativec jako Karel Schwarzenberg, tj. vůbec žádný. Je to jenom přizdisráč.

  Materiál ke studiu: http://www.epravo.cz/top/clanky/sef-senatu-sobotka-z-ods-rika-mekke-ano-prijeti-euroustavy-32124.html?mail

  http://youtu.be/0woFHlpgnDc

  http://youtu.be/m1Z4ZpTrzMk

 11. Jako bavič je pan Jakl opravdu nepřekonatelný. Pro stranu, která se v 21. století ve svém programu snaží získat body strašením Německem, je stylovým kandidátem na prezidenta. :grin:

 12. Řekne někdo, kdo ve 21. století věří, že někdo proměnil vodu ve víno.

 13. Přesně tak, “omg”. Nejen proměnil, ale stále proměňuje. Nejen ve víno, ale i v jablka, hrušky, obilí… Stačí se jen trochu dívat a přemýšlet. Ale je vidět, že jste dobrým žákem pánů Jakla, Klause a spol.: namísto argumentů napadnout diskutujícího. Oni to alespoň nečiní v masce anonyma.

 14. To není strašení, nýbrž konstatace. Chcete snad tvrdit, že něco z toho není pravda? (Věřím, že si uvědomujete, že ty věty tam jsou v nějakém kontextu.)

 15. Samozřejmě. A kontext programu “Svobodných” si uvědomuji. Například se v něm v různé podobě 47 krát objevuje slovo “národ”. Oddíl “Evropa” začíná výkřikem “Evropa svobodných národů a národní státy svobodných občanů”. Navozuje se dojem, že svobodu a občanství v Evropě zajistí politický nacionalismus. Každý, kdo dával ve škole trochu pozor při dějepisu, ví, že je to přesně naopak. Že právě politický nacionalismus přinesl moderní Evropě (a nejen jí) ta nejbrutálnější popření a potlačení svobody a občanství. V českých podmínkách o něm ve své době konstatoval Karel Čapek: “Politický nacionalism je živ z několika negací: z nespokojeného konzervativismu, z odporu proti socialismu, z nechuti k demokracii, ze smýšlení protiněmeckého; to vše je zpatetizováno silným citovým přízvukem, který vyznačuje nacionalism i v jeho frazeologii.” Svoboda a občanství nepotřebují negaci a strašení nepřítelem. Politický nacionalismus ano, ten se na negativním vymezování proti jiným národům (rasám, skupinám, myšlenkám) naopak profiluje:
  “Geopolitické mocenské úsilí Evropské unie vedené Německem ovládnout tento prostor ve strategické kooperaci s Ruskem, které postupně odstraňuje demokracii.”
  “Ve vztahu k Německu si Svobodní uvědomují, že nastává nové období německé mocenské politiky. Svobodní odmítají současnou vůdčí úlohou Německa v Evropské unii.”

 16. No vy jste mi teda vykuk. Tenhle komentář by si zasloužil jako odpověď knihu, nebo možná několik knih. Ale zkuím to kratší.

  Na slově národ jako takovém není nic špatného. Můžete ho chápat různě — např. etnicky nebo politicky. Švýcaři jsou např. národ vzešlý z vůle, ano tak se to jmenuje.

  Že existují na světě skupinky lidí, kteří jsou si navzájem podobnější než lidi z jiné skupinky, platí po celou dobu existence lidstva a není na tom nic překvapivého.

  Nevím, o jakém politickém nacionalismu mluvíte. Žonglujete tu s termíny, které jste si nějak zřejmě definoval, ale neřekl jste nám jak. Svobodní chtějí Evropu národních demokracií, přičemž slovem národ se zde myslí politický národ — pro Českou republiku např. národ etnických Slovanů a Vietnamců.

  Chcete snad Svobodné obviňovat z nechuti k demokracii? LOL. Kolik demokracie je v Bruseli?

  Nikde v programu ani žádných jiných dokumentech se nedočtete nic o nacionalismu ve smyslu povyšování některého národa nad jiný. Ano, spousta Svobodných — třeba já — jsou patrioti, máme českou zemi rádi. Ale nechceme dobývat jiné země, uznáváme i jejich krásy.

  Jsme prostě suverenisté, protože se naopak dlouhodobě ukazuje, že demokracie může jakžtakž fungovat jedině v národním státě. Jinak dochází k třenicím. Přál byste si radši rozpad Evropské unie československou cestou, nebo tou jugoslávskou?

  Už jsem řekl, že ničím nestrašíme. Ale jestli vás samotného neděsí pošlapání všech principů demokracie, svobody a právního státu ze strany Brusele, tak to vám asi už nic nepomůže.

  PS: Argumentace hodinou dějepisu, to byl předpokládám vtip.

 17. Děkuji za vysvětlení Vašeho názoru. Nepřesvědčil mě sice, “Brusel” nemám démonizován, ani současné Německo, teze typu demokracie fungující jedině v národním státě nesdílím a Vaše “Svobodné” proto zřejmě nikdy nepochopím. Stejně jako to, že můžete navrhovat na prezidenta této země Ladislava Jakla. Ale zkusil jsem to. Třeba Vás potěší, že setkání s takovýmto myšlením je pro mne alespoň nová a zajímavá zkušenost, nikoho takového ve svém okolí neznám.
  PS: Prospěšnost dějepisu v souvislosti s politickým nacionalismem v Evropě myslím vážně. Předpokládám, že jste jej měli i při Vašem studiu v Německu, kterým nyní strašíte.

 18. Brusel nikdo nedémonizuje. Ale přečtěte si třeba tuto knihu.

  Kde jinde funguje demokracie než v národním státě? Určitě ne v Bruseli, to snad musíte uznat. (Ostatně přiznává to sám Barroso.)

  Ale o demokracii nejde. Jde o svobodu. Zatím se v historii ukazovalo, že jedině ústavní demokracie může zajišťovat svobodu na přijatelné úrovni po dlouhá desetiletí. Žádný jiný model to neumí. Určitě ne bruselská diktatura, která nám svobodu ukrajuje den za dnem.

  K tomu dějepisu: Pletu se snad, když si myslím, že jste absolventem komunistického dějepisu?

  Já žádným Německem nestraším, říkám vám to už potřetí, tak byste to mohl vzít na vědomí.

  Ale němečtí politici mají svoje velmocenské zájmy. A já budu radši, když České republice budou vládnout Češi v Praze, než když jí budou vládnout Němci v Berlíně nebo komunisté různých národností a denominací v Bruseli. A to především (!) proto, že ty Čechy v Praze můžu ve volbách zase odvolat.

  Kdybyste byl v dějepise lépe vzdělán, věděl byste, že druhá světová válka nemá s národním státem nic společného. Věděl byste také, že demokratické a obchodně propojené země spolu nikdy a nikde neválčily.

  Nechápu, co chcete naznačovat tím odkazem.

 19. Brusel démonizujete a Německem program Vašich “Svobodných” straší. To, že opakovaně tvrdíte opak, ještě neznamená, že to tak není, když je to zcela zjevné. Opakováním se lež nestane pravdou pro druhé, jen pro Vás samotné(ho).

  Ústavní demokracie zajišťující “svobodu na přijatelné úrovni” funguje například přes dvě století v USA, které nejsou národním státem, ale federací. Tato debata je pro mne zajímavá právě tím, že prakticky podobné argumenty, jaké uvádíte pro vystoupení z Evropské unie, zejména tzv. demokratický deficit, jsou uváděny pro její federalizaci.

  Chodil jsem do školy v době komunismu, jako Vaši učitelé dějepisu, ale vzdělával jsem se hlavně sám. Z pašované literatury, samizdatu, rozhovorů se vzdělanými lidmi, například ve vězení, kde jsem s nimi pobýval za protikomunistickou činnost. V té době Váš kandidát na prezidenta Ladislav Jakl, abychom se vrátili k tématu této stránky, studoval marx-leninskou Fakultu žurnalistiky FF UK, tehdy vysoké učení komunistické propagandy. Slyšel jste někdy o tom, kdo mohl v té době studovat na této škole? Přečtěte si o tom něco. Jeho bratr Václav Jakl, čerstvý kandidát “Svobodných” na hejtmana Karlovarského kraje, byl v té době členem Komunistické strany Československa a jako vedoucí majetkoprávního odboru Národního výboru například úředně vyvlastňoval občanům Chebu na Zlatém Vrchu jejich soukromé pozemky pro vily tehdejších prominentů. Po převratu se stal místní oporou pravice v barvách ODS, starostou Chebu, prezidentem česko-německého Euroregionu Egrensis a řečnil o česko-německém usmíření a integraci Evropy. Dnes, jak doba žádá, kandiduje se “Svobodnými” proti hrozbám Německa a EU na hejtmana našeho kraje.

  Už chápete?

 20. Ajéje, já myslel, že už vás to přešlo.

  Vy nedokážete pochopit smysl textu, přestože jsem vám to tady několikrát vysvětlil, a pořád si melete svou. Např. Nigel Farage řekl v jednom svém projevu “Nechci žít v Evropě ovládané Německem”. Podle vás je to určitě příkladný štváč proti všemu německému. Ale jeho manželka je Němka, takže vás musím zklamat.

  Brusel nikdo nedémonizuje. Nikdo nemůže říkat o Bruseli horší věci, než jaká je pravda. Bruselské instituce jsou tak odporné, že ani nedodržují vlastní zákony. To nedělali ani komunisti, ti si dali do ústavy, že můžou všechno.

  Pokud jste člověk takové lokajské povahy, že vám nevadí zákazy všeho, které Brusel dennodenně produkuje, nevadí vám, že chudí Slováci musí platit bohatým líným Řekům jejich dovolené, nevadí vám, že vy musíte povinně platit líným francouzským zemědělcům a Babišovi, tak s tím se nedá nic dělat. Ale nemůžete tvrdit, že někdo déminzuje Brusel tím, že mu to vadí.

  USA jsou federací i národním státem. Nechápu, jak jste přišel na to, že tyto dvě věci by si měly nějak odporovat. Už jsem vám tady říkal, co to je politický národ. Zkuste si někdy pustit televizi — žádný národ není na svůj národ více pyšný než právě Američani.

  Nikdo neargumentuje pro federalizaci Evropské unie tím, že by se tím měl odstranit demokratický deficit. To by totiž byl velmi směšný argument. Evropská unie je tak nedemokratická, že kdyby sama sebe požádala o členství, musela by se odmítnout. Nebo vám snad EU připadá demokratická? Volil jste Barrosa nebo van Rompuye?

  Mluvil jste tady o tom, že “Každý, kdo dával ve škole trochu pozor při dějepisu, ví, že je to přesně naopak.” Takže váš úkrok stranou k samostudiu beru jako přiznání toho, že jste s tím dějepisem řekl naprostou blbost. Jak s tím souvisí moji učitelé dějepisu, mi není jasné, protože já jsem svými hodinami dějepisu nijak neargumentoval.

  Argumentace ad hominem mě nezajímá.

  Ale pokud máte takovou pifku na komunisty, zcela oprávněně, tak by mě zajímalo, čím se ve vašich očích očistili maoista Barroso, agentka KGB Ashtonová, agent KGB Füle, člen Nejvyššího sovětu Kallas, Kadárův přítel Kovács a další, kteří zasedají nebo zasedali v Evropské komisi.

 21. Pane Kábrte, dlouhou jsem o Vás neslyšel a opět jste nezklamal.
  Pamatuji, jak jste za mnou kdysi přišel s návrhem, že jako starosta bych měl mít asistenta a že byste se rád této funkce ujal. Moji tehdejší kolegové tento nápad nepodpořili (naštěstí). Od té doby máte vztek a vyjadřujete se vůči mně nenávistně.
  Vrcholem bylo Vaše neskutečné plivnutí v MfDnes v den výročí 17. listopadu. Tehdy jste jako redaktor zneužil nepřítomnosti šéfredaktora a dal jste otisknout lži, za které se mi šéfredaktor MfDnes osobně omluvil a nechal otisknout opravu.
  Co vy víte o tom, za jakých podmínek studoval můj bratr!
  Jste jen dalším z řady těch, kteří se ohánějí svou tehdejší protikomunistickou minulostí a dnes prosazují unijní socialismus.
  Správně píšete, že opakováním se lež nestane pravdou pro druhé, jen pro vás samotného. Tak si to taky uvědomte a nelžete.

 22. Pane Jakle, že jsem veskrze špatný člověk, je mi známo. Zvláště od té doby, co se kriticky vyjadřuji o bratrech Jakových… Já Vám ale nechci dělat prezidenta a hejtmana.

 23. Jen se smějte. Já ale v Orwellově 1984 žít nechci. Jestli vy ano, sbalte si svoje saky paky, vezměte svoje socialistické přátele a tuto dystopii si založte někde, kde nebudu já. Já chápu, že si myslíte, že socialismus je tak skvělá myšlenka, že musí být povinná, ale mě z toho prosím vynechte.

 24. Obávám se, že Vy už v Orwellově dystopii žijete. Její podstatou je právě takovéto svévolné nálepkování druhých podle hesla “kdo není s námi, je proti nám” (není mu pomoci, má si sbalit a vypadnout atd.). Tento stav mysli vyplývá právě z bytostné potřeby politického nacionalismu v negaci a nepříteli, o které psal Karel Čapek (viz výše). Jistě víte, že ani on nebyl žádným “socialistou”. Proto mi přijde Ladislav Jakl tak stylový jako Váš kandidát na prezidenta, abychom se drželi tématu této stránky, protože je tak legrační právě svým nekonečným vymezováním se “proti” něčemu a někomu. Nejzábavnější jsou jeho prohlášení, že kandiduje v přímé volbě na prezidenta hlavně proto, že je “proti” přímé volbě prezidenta a “proti” těm, kteří takto na prezidenta kandidují. Připomněl mi tím klauna Bolka Polívku, který vysvětloval, že svým ožralstvím bojuje proti alkoholismu, protože pak zbude méně alkoholu pro druhé. Ostatně i Ladislav Jakl má na svém půvabném předvolebním plakátku zdůrazněno, že je “znalcem piva”. Vážně Vás proto podezřívám, že celá Vaše strana i kandidatura Ladislava Jakla na prezidenta ČR jsou recese. Pokud je to tak, dostali jste mně a vstupuji do Svobodných!

 25. Proboha, co to blábolíte, člověče nešťastná?

  Já jsem říkal, že se máte sbalit, pokud chcete žít v nějakém kibucu, což evidentně chcete, když tak milujete Brusel. Nezavádějte ten kibuc tady, protože tady existují i lidé, kteří váš názor na uspořádání společnosti nesdílí. Ale tito lidé vám nic nenařizují. Vidíte ten rozdíl?

  Nesmysly o nacionalismu už jsem vám vysvětlil. Pokud jste to nepochopil, vraťte se na začátek diskuse a dejte si opáčko.

  Nebojte se, do Svobodných bychom vás nikdy nepřijali.

 26. Mi se moc líbí, že je “Blog česko-bavorsko-čínsko-amerického přátelství” obviňován ze strašení německem a negativního vymezování vůči ostatním národům. Jako *thums up*, fakt. :-D

 27. Konečně se tu někdo umí i zasmát. Sice si plete tento blog s programem “Strany svobodných občanů”, ale uznávám, že to se může snadno stát. Děkuji všem, bylo to zábavné.

 28. Jo, to bylo. To proto, že si pletete dojmy s pojmy, sám si protiřečíte, neumíte udržet myšlenku a kličkujete jako typický pravdoláskovec. Ale dobrého pomálu.

 29. Nó, vona taková politická strana je vobvykle tvořena lidmi, věděj? A když jsou ve straně tolerantní kosmopoliti a voni ji vobviňujou z výše zmíněných věcí, tak je docela pravděpodobné, že si do toho programu dosazujou něco, co tam není a ergo bojujou proti slamněným panákům, esi to spojení někdy slyšeli.

 30. Pane Pánku, Vám Vaši “euroskepsis” věřím, vážím si Vašeho kritického úsilí a považuji jej za prospěšné. Knížku jsem si objednal a přečtu si ji. Díky a nic ve zlém.

 31. Včera sem četl na IDNESu rozhovor s deseti kandidáty na prezidenta mezi, kterými byl i pan Jakl. Na otázku “Jste pro legalizaci mariuhany” odpověděl Ladislav Jakl záporně. Proč tedy odsuzuje prohibici jako věc neslučitelnou se svobodou člověka a na druhé straně chce trestat člověka v používání mariuhany?

Comments are closed.