Koho volit do europarlamentu

Volby do eurokejvárny se nám přiblížily, tak zde jsou nějaké dos & donts, jak říkají Angličani. Tedy česky: koho volit máte a koho ne.

Shit happens! doporučuje:

1. Strana svobodných občanů
Svobodní dnes zveřejnili svůj program pro eurovolby. Kandidují s heslem EU má alternativu. Evropská unie se nemusí stávat superstátem, v europarlamentu by se konečně měla zformovat opozice proti eurosvazákům.

Svobodní nebudou tuto opozici tvořit se zahradilovskou ODS, ale s britským gentlemanem Faragem, jehož několik videí jsem zde uveřejnil (a další přijdou).

2. Libertas.cz
Vladimír Železný sestavil velmi silnou kandidátku. Pokud bych nevolil Svobodné, Libertas by byli jasná volba. Vladimír Železný, Vlastimil Tlustý i Jan Schwippel jsou prověření pravičáci. Pokud nechcete z nějakého důvodu volit Svobodné, zvolte Libertas.

Stejně budou obě strany ve stejném europoslaneckém klubu, pokud se do EP dostanou.

3. Bobošíková
Její kandidaturu na prezidenta za klub KSČM nemůžu přenést přes srdce, ale pro eurovolby je to pořád dobrá volba.

UKIP, Libertas
Pokud volíte ve Velké Británii, rozhodně volte Farageův UKIP. Pokud volíte v Irsku nebo v jiné zemi, kde existuje Libertas, volte tuto stranu.

——
Shit happens! zásadně nedoporučuje:

ODS
Copak tyhle eurohujery může volit ještě někdo kromě havlistů? Europoslanci ODS se v EP při hlasování o Lisabonu zdrželi. Přitom byli zvoleni, aby hlasovali proti! Celých pět let byli součástí největší eurohujerské frakce. Té frakce, která dala parlamentu jeho předsedu Pötteringa, který vedl křížovou výpravu drzých spratků, co si otevírali hubu na našeho prezidenta na Pražském hradě.

Ten samý týpek řekl v Bruseli Václavu Klausovi, že jeho kritika Evropské unie nekoresponduje s jeho intelektuálními schopnostmi.

Zkrátka: je to hulvát.

KDU-ČSL
Tahle parta byla ve stejném europoslaneckém klubu jako ODS, takže dtto.

Zelení, KSČM, ČSSD
Tyto strany (respektive jejich zahraniční sestry) daly Evropě Martina Schulze, Jo Leinena nebo Daniela Cohn-Bendita. Jediné, co tito výtečníci převedli bylo halekání na prezidenta republiky a halekání na každého jiného, kdo si dovolil říct jiný než eurohujerský názor.

Liberálové.cz
Ze všech eurohujerských stran ta nejinteligentnější. Pokud tedy máte nějaké zvláštní eurosvazácké puzení, dejte hlas této partaji.

12 thoughts on “Koho volit do europarlamentu”

  1. Instalací dr. Paynea do čela kandidátky se potvrdilo moje dřívější podezření, že Svobodní jsou další zmařená šance, v níž kvalitní osobnosti (Kuras, Janáčková) jsou spíše na ozdobu a v níž vrchu naberou různí fanatici (Bahník, Payne) nebo zcela nevýrazní politici (Mach, Bednář). Navíc k sympatické euroskeptické a libertariánské politice se podivně přidružuje konservativní moralismus, nechvalně známý z dob Bendovy KDS a dalších. Libertas se jeví podstatně lépe.

  2. S těmi kvalitními osobnostmi a Janáčkovou bych to tolik nepřeháněl :)

    V čem je Payne fanatik? Musím se přiznat, že výsledek primárek mě překvapil. Čekal jsem, že vyhraje Ben Kuras a že Jiří Payne bude pro mnohé natolik ušpiněn politikou, že bude za ním. A za sebe říkám, že před Paynovými znalostmi a inteligencí smekám klobouk.

    Mach s Bednářem jsou nováčci v politice. Dejme jim čas se zvýraznit.

    Konzervativní moralismus jsem asi nezaznamenal. Pokud jsem si správně všímal, většina členů a příznivců (aspoň těch hlasitých) jsou liberálové. Jediný pravý konzervativec na kandidátce je snad David Hanák. Ale že by moralizoval?

  3. Payne rozhodně inteligentní jem, o to mení pochyb. Znával jsem se s jeho synem, historky z rodiny byly dosti odstrašující.
    Doporučuju prostudovat jeho web.
    Dál: co ten Bahník, ex-předseda PaS?
    Ke konservativsmu: kromě různých veřejných vystoupení a textů pánů Paynea, Bátory, Hanáka, Bahníka dopručuji též “základní programové cíle”, body 1-3.

  4. Na jeho webu jsem četl několik článků. Asi jsem neměl to štěstí narazit na ty radikální :)

    Bahníka neznám, tak nemůžu soudit.

    Asi mi není jasné, co pokládáš za konzervativní moralismus, protože nic takovýho já v bodech 1-3 základních programovejch cílů nějak nevidim. Moh bys mě navést?

  5. “Vyznává a reprezentuje konzervativní principy osobní odpovědnosti”
    ” Stát však musí kvalitně zajišťovat veřejné statky a důstojné podmínky pro seniory a pro nemocné”
    ” Hlásí se k duchovnímu, kulturnímu, politickému, institučnímu a ekonomickému dědictví západní civilizace a bude přispívat k jejímu zachování, obraně a zlepšování v rámci transatlantické spolupráce. Za její nedílnou součást pokládá i českou státní tradici, zejména její Masarykovo pojetí demokratického státu jako přirozeného prostředí pro rozvíjení svobodného a činorodého života. Důrazně odmítá veškeré totalitní ideologie a systémy ohrožující svobodu občanů.”
    “Bere odpovědně příslušnost k západním mezinárodním institucím “

  6. Asi jde o to, co si pod tím kdo představí :)

    konzervativní principy osobní odpovědnosti — Chápu to jako každej je odpovědnej sám za sebe, odpovědnost nelze přenášet na stát ani na Brusel

    důstojné podmínky pro seniory a nemocné — Pokud by to měla bejt strana až anarchokapitalistická, pak se obávám, že by jí nikdo nevolil, proto se musí občas něco překousnout :)

    ty poslední dvě citace — Trochu patetický, no, tak se chytnem za srdíčko, pokusíme se o to fotbalový štěstíčko, a dáme jim hlas :)

    Stejně jsem v tom asi neobjevil to moralizování, sorry… :)

    Abych to nějak shrnul. V každý straně jsou věci a lidi, se kterejma nesouhlasim. V ODS jich je přímo bamilión. Ale vždycky jsem volil stranu, o které jsem si důvodně myslel, že nejlíp prosadí to, čemu já věřím a pro co jsem hlasoval (stručně řečeno, že bude odbourávat státní regulaci a snižovat daně). Takové strany hodlám volit i nadále.

    Jako nejlepší volba se mi zdají Svobodní. Pokud tobě se zdají lepší Libertas, pak gratuluju k perfektní volbě (bez ironie), jenom mám strach, že na tomhle dvorku neni místo pro dva kohouty. Což je škoda, protože by to tam slušelo oběma.

  7. budiž, rozdíl mezi Libertas a Svobodnými, včetně osob, které je reprezentují, bych tedy charakterizoval (abych se vyhnul konservatismu, nebo moralizování) jako -stejný názorový základ, ale u Svobodných prkennost, vážnost, uskřípnutost. zato u Libertas.cz rozšafnost, ležérnost, humor, výstřednost. Což mi prostě sedí víc. Jinak nevěřím, že se Svobodní dostanou do EP, a ani u Libertas si tím nejsem přílš jist, ale myslím, že šance je přeci jen o něco málo vyšší – právě díky těm trochu ujetým kandidátům a jejich mediálním schopnostem. Jinak očekávám, že nás budou v EP zastupovat ODS, ČSSD (po +-7/8 mandátech), KSČM 3-5 mandátů), KDU-ČSL (1 mandát). A snad tedy 1 mandát zbyde i pro Libertas.cz, i když bych si přál ty tři.

  8. Tyhle předpovědi jsou ale věštění z kávový sedliny, protože u nás žádná agentura neumí udělat pořádnej průzkum a optimalizovat ho na příslušný volby. Mám pocit, že si ty čísla cucaj z prstu a nikoho se ani neptaj.

  9. já jsem si to taky vycucal z prstu, a myslím, že se víceméně trefim.
    (a v odkazu upozorňuju na svůj nový pěkný politický blog)

  10. no, tak jsme ho podrobil novému zkoumání a musím se dr. Payneovi omluvit, je to vtipný muž s potenciálem a pro EP by byl přínosem. Nicméně stále po mém soudu patří k tzv. morální pravici, co při různých příležitsotech šermuje zákazem potratů, obranou tradiční rodiny, bojem proti drogám a podobně.
    Jinak LIberálové.cz nejsou eurohujeři: jejich koncept je proti současné EU, nicméně s přesvěčením, že JINÁ, tj. libertariánská EU by byla smysluplná – a dokonce možná.

Comments are closed.