Mlčeti zlato, Zahradile

Vladimír Železný na tiskovce Libertasu dal Svobodným i ODS co proto. Zatímco Svobodné ale jenom tak výchovně propleskl, ODSáci dostali zasloužený výprask. Jednou z věcí, které Železný řekl, bylo pohoršení nad tím, že Jan Zahradil na plenárním zasedání europarlamentu nikdy nevystoupil.

Proti tomu se Zahradil ohradil (pěkná kombinace slov ;) ) v tiskovém prohlášení. Jan Zahradil asi nezná české mudrosloví a sice, že mlčeti je zlato. Přiměl mě totiž k tomu, abych se na ta jeho vystoupení podíval.

A to by bylo, abych hned jako první věc u Zahradila nenašel opravdovou perlu.

“Pan Barroso je podle mého názoru schopný politik, je to politik, který umí přicházet s novými řešeními, politik, který rozhýbá poněkud zrezivělé soustrojí Evropské unie, a to zejména ekonomicky zrezivělé, a proto myslím, že musí dostat šanci a že by jeho autorita neměla být podkopávána hned na začátku. Neměli bychom také připustit, aby se z Evropského parlamentu stávalo kolbiště pro bojování domácích politických bitev. Měli bychom hledat konstruktivní řešení a pozitivní řešení a ne se nechat vmanévrovat do krize. Proto pan Barroso bude mít podporu české delegace při klubu EPP-ED.”

~Jan Zahradil ve Štrasburku, 26. října 2004 (celý přepis zde)

Připomínám, že José Manuel Barroso je maoista a tohle o něm dobrovolně prohlásil údajně pravicový politik. Hnus!

—-

V pondělí se v Autoklubu konal seminář Mladé občanské platformy na téma Budoucnost EU. Hosty byli Jiří Havel, Jiří Payne a Jan Zahradil, tedy lídři kandidátek ČSSD, Svobodných a ODS do europarlamentu.

Jiří Havel opět rozvíjel svoje marxistické teorie typu, že kapitalismus je sprosté slovo. Ale tohodle typana jsem nevolil, takže ten nechť si říká a dělá, co chce. Mně se nezodpovídá.

Jiří Payne vyvrátil brilantním způsobem obecně zažitá dogmata o EU, která se nezakládají na pravdě. Jsou to takové bruselské lži.

Nakonec si vzal slovo Jan Zahradil. Ve svém příspěvku ztrhal Lisabonskou smlouvu a Evropskou lidovou stranu (EPP). Podepsal bych každičké slovo, které řekl. Jenom kdyby ho neříkal Jan Zahradil. Když z jeho úst zní taková sžíravá kritika na bruselské poměry, je to asi jako kdyby zasloužilá prostitutka propagovala sexuální abstinenci.

Jan Zahradil totiž nenechal nit suchou na Lisabonské smlouvě, kterou jako šerpa dojednal a kterou jeho strana ve Sněmovně podpořila. Navíc sám Zahradil proti této smlouvě v EP nehlasoval (zdržel se) a opakovaně tvrdil (a velmi hloupě zdůvodňoval), že ji musíme přijmout a to bez referenda.

Nit suchou také nenechal na eurolidovcích, s nimiž celých 5 — slovy pět — let zasedá v jednom klubu!

Taky tvrdil, že v europarlamentu není žádná opoziční frakce a že taková se složitě zakládá. Což mě inspirovalo k otázce, kterou jsem mu položil.

V europarlamentu totiž existuje opoziční frakce Nezávislost/Demokracie (které předsedá mým čtenářům dobře známý Nigel Farage) a tak jsem Zahradilovi řekl, že lže, a zeptal jsem se ho, co se mu nelíbí na této frakci. Jestli se mu na ní nelíbí to, že pokud by v ní seděl, musel by hlasovat proti LS.

Na to Zahradil po asi pětiminutovém úvodu zcela mimo téma odpověděl, že se mu ta frakce líbí a že až on založí tu svojí frakci, tak do ní klidně můžou vstoupit, jestli se do europarlamentu dostanou. Ještě uvedl, že této frakci také předsedal Jens-Peter Bonde, což je podle Zahradila dánský komunista. Završil to konstatováním, že nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu. Což nikdo netvrdil.

Každopádně, pokud bych měl možnost reagovat, tak bych se ho zeptal na to, co si myslí o tom, že zájmy české pravicového voliče v europarlamentu prosazuje lépe dánský komunista Bonde než český údajný konzervativec Zahradil.