Apple a já

To bylo tak. Jakýsi — zřejmě známý a úspěšný — grafik prohlásil: “Osobně bych kreativního grafika s Windows nenajal.” No a pak bylo celej den na Twitteru o čem mluvit od Chebu až po Košice.

sibiranka (12:27) všichni, kdo řvou proti titulku dnešního vydání @30minut , očividně nikdy neviděli práci s mac ani v rychlíku. ne, fakt nejde o barvičky…

sibiranka (12:28) práce s mac je neuvěřitelně efektivní a win takové efektivity nikdy nedosáhne. photoshop je jedna věc, funkční platforma druhá.(mám win,btw)

mmister (12:40) @sibiranka Já teda s mackem pracoval dva tejdny a takovej křáp mi od tý doby nesmí do baráku :)

sibiranka (12:45) @mmister sleduju pracovní proces našeho grafika. práce se soubory během tvorby je úplně jiná. ale asi bych si na systém zvykala hodně dlouho

mmister (12:47) @sibiranka Neříkám, že někomu to nemůže vyhovovat. Ale já jsem každej den práce na mackovi zestárnul asi o rok :)

sibiranka (12:50) @mmister kluci mi zřejmě pořídí macka do kanceláře, pak poreferuju :)

Hosti (15:07) Jo o tomhle http://jdem.cz/a93k9 dneska všichni Twitterujou! :)

lokutus (15:53) @mmister Blogni pár zkušeností s mackem, pls. Zajímá mě to.
—-

A tak se teda jdu ublognout. Chtěl jsem o tom napsat už několik let, ale vždycky z toho nějak sešlo.

Stalo se to po druháku. Nastoupil jsem za mrzký peníz do redakce Týdeníku Sokolovska. Tenkrát jsem byl ještě malý a hloupý a chtěl jsem být novinář (což mě později naštěstí přešlo).

No a v redakci plátku, který nikdo nečte (aspoň já neznám nikoho, kdo by to kdy četl), se používaly Macky (to jako počítače od Applu). Řeknu vám, že práci s tímto přístrojem bych nepřál ani největšímu nepříteli.

Jak bych vám to…

Zkuste si představit, že máte dvoumužnou pilu, který ale chybí druhá rukojeť. Taky jí chybí několik zubů a ty, co má, jsou tak tupý, že se pila co chvíli zakousne do špalku a nejde vyndat.

Asi taková totiž byla práce s mým mackem. Na myši mi zcela zásadně chybělo pravý tlačítko a všechny jeho funkce (Machys si toho všim až na konci prvního pracovního dne :mrgreen: ). Lišta, která se vám rafinovaně mění, kdykoliv přepnete do jinýho okna… ta mě stála několik kilometrů pánských přirození. Veškerý software byl vyloženě debilní (ten program, ve kterym jsme dělali ty noviny, ten byl přímo ultradebilní) a ten počítač se mi kousnul tak pětkrát denně.

Nevím, co to je modrá obrazovka smrti a padající Windows. Nic takového jsem nikdy nezažil. Zato jsem zažil každodenní pády MacOS a s tím vždycky ztracenou práci v souboru, který jsem měl zrovna otevřen (přestože byl uložen). Ani nechtějte vědět, kolikrát jsme s pánskými přirozeními obešli v těchhle situacích zeměkouli.

Macíček zkrátka mrznul, když jste šáhli na síť (kam se samozřejmě ukládala každá stránka, aby do ní mohli psát i ostatní redaktoři), mrznul když jste poušteli programy, když jste je vypínali, když jste vyndali disketu (!) nebo když jste se na něj špatně podívali.

Možná byste na to namítli, že to byla nějaká pradávná verze a kdesi cosi, ale mně to je jedno. Apple měl u mě svou historickou příležitost, protože jsem na něm dva tejdny musel pracovat, a tuhle historickou příležitost promarnil. Ještě dodneška mě to budí ze sna. A když si představim, že bych měl snad používat něco od Applu jako třeba iPhone nebo iPod, hrozně se orosim. Tim spíš, když recenze vždycky znovu a znovu každému produktu od Applu vytknou zásadní nedostatky v použitelnosti.

Zkrátka a dobře, Radek Hulán má pravdu ve všem, co říká o Apple.

Abysme to ukončili nějak zábavně, tak přidám Pixyho lapidární recenzi konkurenčního systému

10 thoughts on “Apple a já”

 1. tyjo, jsi si jistý, že jsi měl v rukou macka? ;)

  takhle může s tímhle efektivním systémem zacházet jen… no, řekněme… méně pozrný člověk, který si na něj ještě nezvykl.

  IMHO, of course.

 2. napadá mě jediná možnost – stroj, se kterým mám tu čest já, je nejnovější macek, čerstvě vylíhnutý. třeba zefektivnili. ví bůh.

 3. no, já třeba neřídím auto, ale auto řídí mě. ti, co to umí, mi tvrdí, že prý je to velmi efektivní dopravní prostředek, ale já s ním mám velké problémy.

  chápeš pointu? ;)

 4. ještě upřesňuju: mám řidičák, z donucení výjimečně řídím, ale ta čtyřkolá sviňa si se mnou většinu času dělá, co chce. (srry za spam, ale když ono mě po odeslání vždycky ještě něco napadne…)

 5. V pohodě, ty můžeš spamovat, jak se ti zachce :)

  Já tu tvojí pointu chápu, ale na tyhle macky nadávala celá redakce. (Nejvíc paní účetní :mrgreen: ) Nevim, čim to bylo a nevim, proč s tim nějakej ajťák něco neudělal, ale zkrátka a dobře, byly ty počítače dobrý akorát k tomu, aby se ztratila celodenní práce.

  To jsem v článku ani nezmínil, že dostat do toho macka dokument napsanej ve wordu, byla práce asi na čtvrt hodiny a stejně se to nějak zmršilo.

  Já myslim, že nejsem v používání počítače taková lama, abych nedokáza ovládat macka. Za svuj život jsem vystřídal řadu OS od DOSu až po Symbian, software od spousty výrobců od Microsoft po Apple, ale tohle bylo zdaleka to nejhorší, co jsem kdy dělal. Ostatně, když jsem dostal do ruky iPhone, ovládat jsem ho dokázal bez problémů.

  PS: Auto mi zezačátku dělalo asi to samý, co tobě, ale myslim, že už jsem ho přived k poslušnosti :)

 6. nainstaloval jsi do auta nové drivery? :)

  jak říkám, na macu zatím nepracuju, ale sleduju grafika při práci. a jak jsem si utwittla, dostává mě, jak něco udělá v photoshopu, drag and dropne to do čehosi, v čem píše csska, tam se mu to zobrazí v seznamu použitých prvků a rovnou vepíše i do kódu… to mě dostává, žádné ukládání a pak připisování, nemusíš se trápit s adresářovou strukturou, protože se mu to ukládá samo… a tak.

 7. Vždyť já vim, jsem to čet :)

  Ale třeba tohle jde i na Windowsu nějak. Nemám ponětí, takový věci nedělám.

  To jsem zvědavej, kolik sem teď přijde lidí kvůlivá publicitě na tvym Twitteru :)

 8. Ta holka je snad ze Sibiře nebo odkud… neni jí vubec rozumět.

Comments are closed.