Na Evropské unii proděláváme kalhoty

A zdaleka ne jenom jedny…

Spousta lidí (a možná i spousta mých čtenářů) si myslí, jak Česká republika na členství v Evropské unii vydělává těžké peníze. No, skutečnost nemůže být dále od pravdy. Česká republika totiž nehorázně tratí. Podívejme se na to.

V roce 2007 vyčerpala ČR podle webu money-go-round.eu 37 € na hlavu. Tím se myslí, co vyčerpala nad členský příspěvek Unii. To moc není, že? V letech předtím to bylo ještě horší.

V těchto číslech jsou mnohdy započítány dost pofidérní věci, které ve skutečnosti žádným příjmem nejsou, ale to nechci v tomto článku rozebírat.

Tato statistika totiž neobsahuje tři základní věci.

1) Přípravy na vstup do Unie nás stály 200 miliard korun. Jak vidíte, zpátky jsme je ještě nedostali ani omylem.

2) Pokud chce některé město čerpat z Evropské unie dotaci na stavbu mostu, opravu sochy nebo cokoliv, musí investici kofinancovat z vlastních zdrojů, což nejsou zrovna malé částky.

3) Peníze z Evropské unie mají přesně určeno, na co smějí být použity. Pokud by nějaké město raději opravilo starý most, ale dostane dotaci na opravu kostela a tuto dotaci pak čerpá, má tato dotace obrovský náklad obětované příležitosti. Tato investice je nevýhodná, protože peníze by byly lépe využity v jiném investičním projektu, který by přinesl městu větší užitek. Takovouto investicí (kterých je naprostá většina) město prodělá. Ale nemůže s tím nic udělat, protože jestli nějaké peníze chce, nemá jinou možnost.

Ještě pořád si myslíte, jak díky té Bruseli zázračně bohatneme?

8 thoughts on “Na Evropské unii proděláváme kalhoty”

 1. Výborný článek, i ten na euPortálu. Díky. S dovolením budu odkazovat pro všechny eurohujery, kteří mi neustále tvrdí, jak už jsme vůči EU úúúúžasně fplusu, woe.

 2. Dík. Osvětu je třeba šířit :)

  Ale pořád nevim, jestli jsem ten třetí bod vysvětlil aspoň trochu pochopitelně.

  Navíc jsem neuvedl, že celý business okolo získávání dotací je čistá ztráta pro hospodářství, protože bez tohohle imbecilního přerozdělovacího systému by tento business neexistoval a peníze by byly vynaloženy efektivněji. Netroufám si ale odhadovat, kolik to ročně sežere.

 3. INFOspam: Zítra, v neděli 31. května na ČT2 ve 22:00 bude vysílán první z celkem desíti dílů dokumentární série “Proces H”. Jde o jedinečný projekt, mapující den po dni bolševiky vykonstruovaný monstrproces s “protistátním spikleneckým centrem”. Nenechme si tuto příležitost ujít. Možná pak lépe pochopíme atmosféru doby po převzetí moci komunisty, jejich snahu vyvolat třídní nenávist a motivace účastníků protikomunistického odboje včetně skupiny kolem bratří Mašínů. A třeba většině z nás dojde, že metody současných samozvaných vůdců lidu, jejich arogantní křupanství, dezinformační a propagandistické kampaně, mají stejné kořeny, hledají stejnou podporu v těch, které ožebračují a mohly by vést ke stejným koncům… http://www.ceskatelevize.cz/program/10153697395-proces-h.html

 4. Sry. ale tohle je fanatizmus. Souhlasím, že dotace jsou k ničemu, ale benefit členství v EU se tímhle absolutně nedá měřit.
  Ten leží ve společném trhu.
  Neznám, výzkum ze kterého by vliv EU (eko. integrací obecně) na obchod (HDP a welfare potažmo) vyšel jinak než pozitivně.

 5. Já takovou studii znám. Podle ní ztratily staré členské země 1 % HDP za každých pět let v Unii.

  I kdyby byla pravda, co říkáš, tak to nic nemění na zločinnosti systému dotací a členských příspěvků Unii, o čemž je tento článek.

 6. nope, titul článku říká, že na Unii proděláváme kalhoty. To je nesmysl.

  Systém dodací zločinný je, s tím souhlasím.

  Ad. studie Tak postni link (nemyslím ironicky, docela by mě to zajímalo). ČR (a o té článek je) není starou zemí Unie, takže to není argument.

 7. Nejradši mám vykladače vlastních článků.

  Titul článku říká pravdu. Na EU proděláváme kalhoty. A to nikoliv pouze jedny.

  Už jsem poslal dotaz na link tomu, kdo mi to říkal. Tak jakmile ho přepošle, zveřejnim ho. Tys nemluvil o starých ani nových zemích, ale obecně o EU jako o nejvyšším dobru pro hospodářskej růst.

Comments are closed.