Pánek na Hrad!

…aneb Jeden svět v tísni

S Václavem Havlem byla vždycky prča. Něco někde plknul a dalších několik dní se v novinách nepsalo o ničem jiném. Tak teď zrovna plknul, že jako příští prezident by se mu zamlouval Pánek. Tedy Šimon Pánek.

Protože vím, že dobrá polovina lidí, co to tady čtou, nikdy o žádném Šimonu Pánkovi neslyšela, něco vám o něm povím, milé děti.

Šimon je nejslavnější z Pánků. Na paty mu šlape (bývalý?) reportér TV Nova Jiří. A pak už jsem já. :)

Šimon Pánek je studentský vůdce ze Sametové revoluce. Martin Mejstřík je sice známější (asi proto, že byl senátor), ale zato o dost hloupější. Když se nás angličtinářka na gymplu ptala na handsome student revolution leadera, byl jsem jedinej ve třídě, kdo věděl, že správná odpověď je lakonická: Pánek. :)

Než budu pokračovat dál, musím vyjasnit jednu věc. Mým ideálním kandidátem na prezidenta by byl někdo z trojice Miroslav Macek, Vladimír Železný nebo Jiří Payne. (Všimněte si, že každý z nich působí v jiné politické straně.) Na druhé straně Šimon Pánek suverénně překonává dosavadní představené kandidáty Jiřího Paroubka, Přemysla Sobotku a Jana Švajnera o několik koňských délek. Bohužel to si nemůže příliš přičíst ke cti, protože porazit Puchejře gulášového teplákového, Podrazáka blazeovaného a Hada úlisného není příliš velké umění. Mezi nimi by vynikal i opičák Odumbo.

Šimon Pánek je samozřejmě havlista. (Výraz “havlismus” nemyslím vůbec nijak zabarveně, jenom nevím, jak bych lépe pojmenoval tento myšlenkový směr, který u nás nejlépe reprezentuje prezident Havel.) Šimon Pánek je dlouhá léta ředitel organizace Člověk v tísni.

Několik mých přátel pracuje v Člověku v tísni nebo jeho projektech jako třeba Jeden svět. A proto se mi tenhle článek nepíše zrovna snadno, protože až si to přečtou, pravděpodobně mě budou chtít zabít. :)

Možná mnozí z vás tušíte, že k organizacím typu Člověk v tísni chovám značně rezervovaný postoj. Problematika rozvojové pomoci není tak jednoduchá, jak se většina lidí domnívá, a není v tomto článku prostor, abych vyjádřil svůj názor v plné šíři, tak aspoň zkráceně.

Samozřejmě mi vadí, že Člověk v tísni žije z dotací. :???: Samozřejmě mi vadí to, co se o něm občas doslechnu. :???: Samozřejmě mi vadí, že jeho představitelé se tváří jako největší altruisti na světě, když samozřejmě Člověk v tísni je firma jako každá jiná. :???: (Tak timhle odstavcem jsem si to asi dost podělal. :???: :???: :???: )

Ale nejvíc mi vadí to citové vydírání, které tyhle firmy páchají. V jejich myšlenkovém systému (aspoň v tom, který prezentují) je člověk něco mezi Hitlerem a Mengelem, když na nebohé černoušky nepřispěje.

Kruciprdel! Já respektuju, že vy si myslíte, že děláte pro černoušky to nejlepší, i když já si myslim zrovna pravej opak. Výzkumy dokazují, že čím více rozvojové pomoci, tím hůře na tom ta která země je (velmi doporučuji tuto publikaci — rád zapůjčím). Tak proč vy nerespektujete to, že já si nemyslím, že bych byl na situaci rozvojového světa jakkoliv vinen a že tedy necítím povinnost dávat ze své kapsy?

Abych byl fér, tak nikdo z mých kamarádů na mě tohle nikdy nehrál. Naštěstí.

Abysme si rozuměli. Pokud dokázal Člověk v tísni někomu někdy pomoct (jako že asi jo), tak to je skvělé a já to přeju jak tomu, kdo pomoc obdržel, tak i lidem, kteří mu pomohli. Bez ironie. Ale domnívám se, že existují efektivnější způsoby pomoci. Jako už třeba okřídlené: Dřív než budete pomáhat Africe, rozhlédněte se ve své ulici, jestli v ní někdo nepotřebuje pomoc.

Abysme si rozuměli ještě lépe. Ano, mně je lidí v rozvojových zemích líto. Ano, přál bych si, aby každý z nich mohl pít kafe, poslouchat Honorary Title a psát u toho blbosti na blog. Jenom se prostě nedomnívám, že tohle je ta správná cesta, to je vše. Když budu moct, vždycky pomůžu. Nakonec jsem škout, ne?

Jeden svět je samozřejmě součást marketingového mixu Člověka v tísni. A po zkušenostech s jejich marketingem se tomu vyhýbám obloukem. Byl jsem proto potěšen, že tam promítají filmy, které jsou toho prvoplánového laciného vydírání prosty. A byl jsem taky rád, že se dokonce najdou i takové recenze. Skoro mě to přimnělo k tomu, abych se na nějaký film podíval a dal Člověku v tísni další šanci. Uvidíme.

Rozvojové pomoci se konec konců týká i moje seminárka a bude se toho týkat i moje bakalářka.

Protože logická linie tohoto článku není úplně jasná, uděláme si shrnutí: Šimon Pánek je průměrný kandidát na prezidenta. Avšak je mnohem lepší než vše, co se dosud o tento post hlásilo. Nemyslím si, že jsem vrah, když nepřispívám Člověku v tísni.

7 thoughts on “Pánek na Hrad!”

  1. V ten moment, kdy se objevily shluky smajlíků, šel článek do sraček. Ale souhlasim. :roll:

  2. Mě teda spíš zaráží, kam se zvrhla “analýza” případného prezidentského kandidáta Šimona Pánka… až k Jednomu světu, světe div se… :mrgreen: –> zajímavé. Každopádně tě zatím zabít nechci. Na Člověka v tísni mám taky svůj názor :cool:

  3. To právě neměla bejt analýza — mělo to bejt představení kandidáta čtenářkám :) . I s věcma kolem, no ne? :)

    Uklidňuje mě, že mě nechceš zabít zatim.

    A pro ty dva nahoře: ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops:

  4. nezmíněn hlavní oficiální kandidát na prezidenta, který si dokonce kvůli tomu založil politickou stranu (k čemuž by se Švejnar ani Havel nikdy neodhodlali): Miloš Zeman.

  5. Nevěděl jsem, že Zeman se o to hlásí. Jinak Zeman je samozřejmě lepší než Šimon. Ale ne o moc. :)

Comments are closed.