Pondělní semináře

Zapsali havlikp. a #13. Nejdřív má slovo Petr.

Začátek tohoto týdne byl docela zajímavý (pominu-li nezajímavé dopoledne strávané na přednáškách ;-)). Sešly se dvě docela zajímavé akce, a sice seminář Cerge EI na téma Current Financial Crisis — Just Financial? a následně fórum CEPu na téma Biopaliva. Pro účast jsem se rozhodl z hned několika důvodů: obě instituce sídlí prakticky hned vedle sebe a časobě na sebe ideálně navazovaly. Nemluvě o recepci, která se konala na samotný závěr ;-).

Ještě než se dostanu k prvnímu semináři, upozorním své věrné čtenáře, že toto je historicky první combo-post: druhá polovina byla sepsána Martinem P., se kterým jsem seděl na CEPu.

Tak tedy k Cerge. Ty z vás, kteří o Cerge nikdy neslyšeli, odkáži na jejich domovské stránky. Stručně by se dalo charakterizovat takto: Cerge částečně patří pod UK, jen s tím rozdílem, že jediný studijní program, který je nabízen, je akreditován v USA (a veškerá výuka tedy probíhá v angličtině) a má formu postgraduálu. Akademici mají za to, že se jedná o elitní školu, o čemž bych si dalo diskutovat… fakt je ale ten, že prestižnější působiště pro PhD studenty ekonomie v Praze není.

A jak tedy probíhal samotný seminář? Celá akce byla pořádána v rámci konference Forum 2000, takže účastníků bylo víc než dost. Pokud jde o formu, byla to klasická panelová diskuse — 4 speakeři, každý dostal na svůj 15 minut a poté následovalo závěrečné shrnutí/diskuse.

Z řečníků byl pochopitelně nejznámější Švejnar (Michigan Uni). Ten také celý panel zahajoval svou prezentací, kde se točily všelijaké deriváty, grafy a další věci, kterým jsem ne úplěn rozumněl ;-). Ale nebyl jsem sám — vedle mě seděli doktorandi právě z Cerge a ti ze Švejnara měli docela srandu. Nejvíce mě rozsekala hláška “Honza málem králem”, kterou jeden z nich pronesl po menším Švejnarově faux pas hned na začátku. Mě osobně nejvíce vadil jeho přízvuk. Čekal jsem, že člověk po tolika letech strávených v US na tom bude o něco lépe…

Druhým speakerem byl Jan Muehlfeit z Microsoftu (executive pro EMEA). Ten prezentaci nejenže neměl, ale celé své vystoupení pojal jako pokec v hospodě… Už jen způsob jakým seděl (nemluvě o opravdu silném přízvuku) naznačoval, že je docela znaven. Ono, ani se nedivím — absolvovat vícedenní konference je vždy docela náročné, hlavně pro člověka tak vysoce postaveného. Řekl ale pár vtípků, kterými rozveselil nejen naši řadu.

Třetím v řadě byl Mike Moore, bývalý prime minister Nového Zélandu. Ačkoliv tady tento postarší pán také neměl připravenou prezentaci, jeho projev byl jednoznačně nejlepší. A to jak pokud jde o obsah, tak i formu přednesu. Pobavil, řekl pár docela zajímavý tezí a hlavně se jeho, řekněme, world-view blížil tomu mému. Jako jediný z nich se současnou ekonomickou krizi snažil vysvětlit nematematicky… a poukazoval hlavně na chybná opatření Helicopter Bena a dalších předních světových politiků. Z jeho řeči mi v paměti utkvělo zejména zesměšnění evropského systému dotací, které jsou přisuzovány zemědělcům: zhruba 48 % z celkového objemu, což v reálných číslech znemaná, že každá kráva v EU dostává na den necelé 2 € :-). Pro srovnání — na vědu a výzkum jde ± 15 %.

Poslední projevem měl na starosti poměrně mladý klučina Karel Janeček (34), který vlastní investorskou firmu RSJ Invest. Mě samotného nejvíce zaujalo, když byl představován moderátorem. Nevím jak se mu to povedlo a kdo mu to zaplatil, ale získal MBA na Bradley University a (!!!) hlavně PhD z matematiky na Carnegie Mellon (na obou školách vyjde rok na bezmála 60,000 $). Prezentace, kterou si připravil, až tak zajímavá nebyla a na můj vkus obsahovala přemíru matematických podrobností, ale co bychom taky od absolventa CMU čekali, že ano ;-). Pár zajímavých pointů ale také zmínil.

Co říci závěrem? Panel proběhl na úrovni a bez viditelnějcíh nedostatků. Obsah byl velice zajímavý a po vyslechnutí všech řečníků jsem si udělal jakž takž solidní představu o tom, co že se to vlastně děje a nakolik je současná situace závažná. Určitě by bylo ještě co zlepšovat, ale troufám si říci, že bych si svůj názor dokázal vyargumentovat. Na celé akci bych vytkl asi jen dvě věci, a to fotografy, kteří předváděli něco fakt neuvěřitelného ;-).

No a pak ty prezentace. Můj názor je takový, že na slidu by mělo být řádově jednotky slov (a ne pět odstavců) a hlavně, měly by být poutavé, netradiční a zajímavé. Samozřejmě, je rozdíl mezi prezentací salesmana a prezentací akademicka? určité společné zásady by se aly daly určitě najít. Doporučuji pročíst doporučení marketingového guru současnosti — Setha Godina. Pak si uděláte lepší představu, co že to vlastně mám na mysli ;-). Anebo se rovnou podívejte na to, jak prezentují profíci, a pochopíte ;-). To už jsem ale od tématu úplně odbočil. Předávám slovo Martinovi.


Na CEPu se mluvilo o biopalivech. Řečníky byli ministr zemědělství Gandalovič, nějaký greenpísák Rovenský, ekonom Tajovský a ekolog Brezina.

Každý z řečníků měl svých 15 minut a poté přišla diskuse. Během ministerské čtvrthodinky se ukázalo největší zklamání večera, když ministr jako jediný (!) biopaliva obhajoval. I greenpísák byl proti. Naopak Tajovský a Brezina nezklamali ani v nejmenším.

Greenpísák nám sdělil, že jsme mimo, když si myslíme, že dřevo je biopalivo, když přece každé malé zelené děcko ví, že je to biomasa. Proč si ekologisté myslí, že dřevo není palivo, to už nevysvětlil.

Ladislav Tajovský se zabýval několika tématy. Např. popsal nový fenomén globální pastviny, namísto staré obecní (ekonomové vědí).

Ivan Brezina na úvod řekl, že je militantní zastánce biopaliv. Že si neumí představit, že by si opékal buřty na něčem jiném než na dřevu. A pak se do zelených pustil s vervou. Uváděl přesně opačná čísla než Rovenský. Např. tvrdil, že emise CO2 jsou u biopaliv sedmnáctkrát větší než u konvenčních paliv, Rovenský říkal, že poloviční. Velice správně uvedl, že větrné elektrárny nepohání vítr, nýbrž dotace.

Poté následovala poklidná diskuse, která ještě pokračovala u malého občerstvení. U něj se nás Petr snažil přesvědčit, že nepije pivo. To se mu ale nepovedlo :)

Závěr semináře byl zcela jednoznačný. Na biopaliva se vykašlat, když to řeknu slušně?

PS: Marku Loužkovi jdou ty reportáže z CEPu líp :)

One thought on “Pondělní semináře”

Comments are closed.