Proč je Coca-Cola v Číně levná?

Tohle mě zaráží už od začátku. Proč je Coca-Cola v Číně tak levná? Nemyslim teď cenu dvoulitrovky, kterou — jak dobře víme — určuje vztah poptávky a nabídky. Mám na mysli cenu půllitrovky oproti dvoulitrovce.

V ČR (a i jinde po Evropě, pokud mě paměť neklame) stojí v přepočtu na jednotku menší Coca-Cola mnohem více než velká. Myslím, že půllitrovka se pohybuje kolem 20 korun, dvoulitrovka pak stojí 33-35 Kč (kdyžtak mě opravte).

Je to přece logické. S menšími flaškami je spojeno více nákladů a poptávka spotřebitele, který si kupuje tu malou flašku, je méně elastická, takže ho můžeme přiškrtit.

Tak proč to v Číně nefunguje? V Číně má malá flaška 600 ml, velká buď dva litry nebo 2,5 l. Ceny jsou skoro přesně násobky množství, přičemž malá flaška stojí v supermarketech dva yuany a pět jiaů, tzn. něco kolem sedmi korun (bez prdele).

A tak jsem přemejšlel, čim to může bejt.

Jako první věc přijde na mysl, že malý flašky zjevně žádný větší náklady na distribuci atd. nemaj. A tak zbejvá elasticita.

Pro laiky: Když půjdu pouští a budu mít žízeň a náhodou potkám týpka, co prodává Coca-Colu, bude její cena astronomická. Třeba 500 Kč. A já to zaplatim, protože jinak bych umřel žízní. V tu chvíli bude moje poptávka velmi neelastická.

Mám za to, že poptávka po menších flaškách Coca-Coly je méně elastická než ta po těch velkých. Malou flašku si kupujete, protože máte žízeň teď. Velkou si kupujete, protože budete mít žízeň za dva dny — takže když uvidíte dražší větší flašku, nekoupíte ji. Když uvidíte dražší tu menší, nebude vám to tolik vadit.

Otázka je, proč to v Číně nefunguje.

S odpovědí, že v Číně nefunguje nic normálně, jsem se nespokojil, přestože je nepochybně pravdivá.

A tak jediný vysvětlení, co mě zatim napadlo, a který je podepřený ekonomickou teorií, je vysvětlení větší konkurencí. V Číně totiž někdo prodává pití a Coca-Colu na každém rohu. Doslova. Takže i přestože je vaše poptávka neelastická, protože máte žízeň, těch pár kroků na další roh ujdete vždy bez problémů.

Samozřejmě je nepředstavitelné, že v ČR si někdo postaví stůl na chodník u křižovatky a bude tam prodávat jídlo a pití. Tím by porušil aspoň tisíc směrnic EU, která ví, jak zákazníky ochránit a jak podnikatelům co nejvíc házet klacky pod nohy.

A tak může Číňan nakupovat levně, Evropan musí nakupovat draho. Vítejte v kapitalismu.

7 thoughts on “Proč je Coca-Cola v Číně levná?”

  1. Čéče, hned mě napadl podnikatelskej záměr. Takovou nějakou pojídznou chladicí tašku a prodávat ty Coly po Praze. Marně přemýšlím, jakej předpis bych porušil. Ale určitě to jenom nevím ale nějakej by se asi našel.:-(

  2. zdar, no asi to bude podobny jinde

    thajsko – prodavaj 1,25L do 15CZK, plechovka asi 5CZK a v Indonesii restauraci pit plechovku koly za 8 CZK..

    trochu se mi motaji ceny ze vseho toho cestovani, ale popravde cola je fakt levna surovina v zemich okolo singapuru

  3. Litrovka tady taky má 1,25 litrů. Plechovka 330 ml tu je za zhruba 5,50 Kč.

    Tip na čtyři dny? IMHO přiletět do Šanghaje, projet Suzhou a Hangzhou a zase odletět ze Šanghaje.

    Taiwan by taky nemusel bejt blbej a je to blíž. Peking je pro vás dost daleko, myslim. A jestli umíš ze Singapuru kantonsky, tak musíš jet do Kantonu nebo Hong Kongu. ;) Pěknej je prej i Xiamen. Ze zkušenosti nedoporučuju kulturní a historický památky — žádný služby zákazníkům a nebejvá to tak awesome, jak se říká.

    Anglicky asi umí jenom v Pekingu, Šanghaji a Hong Kongu.

    PS: Kdybyste jeli jinam než do tý oblasti kolem Šanghaje (nebo na Taiwan a Hong Kong), tak bych se rád přidal.

  4. A já jsem si vždycky myslel, že nízká cena půl-litrové flašky je dána větší konkurencí místních levných nápojů ve vztahu ke coca-cole? Však já si dobře pamatuju 90. léta v ČR, kdy dvoulitrovka C-C stála až 40 korun… Půl-litrovka bývala také výrazně levnější ;-)
    Nyní je však Čech ochoten za malé pití ochoten zaplatit více, protože to si kupuju na pití ihned, kdežto dvoulitrovku si koupím na doma. Cena v tomto případě není rozhodující.

  5. zaujimave zamyslenie, imho ale u nas je to tak so vsetkym – obchody sa snazia pretlacit super-size vo vsetkom, male flasky/pracie prasky/konzervy znamenaju ovela viac dokladania, prace v sklade, pokladni, moze to byt aj trochu v spojenis nakupnymi zvyklostami, neviem ako to fici v cine, ci raz za tyzden foter zaparkuje rodinneho kombika a napakuju don tri voziky kramov. Ale uvaha s poulicnym predajom bude asi primarne vysvetlenie. Este by som mozna opacil – fake cola? :)

Comments are closed.