Stosselova show na ISFLC13

Jak jsem slíbil v předchozim článku o ISFLC13, zlatým hřebem programu byla Stosselova show. Jeden díl se natáčel v sobotu v poledne a jeden díl se natáčel v sobotu večer.

V Čechách není Stossel příliš známý, i když doufám, že aspoň libertariáni ho znají. Ale jeho reportérská práce pro ABC nebo Fox je excelentní. Podle Wikipedie dostal 19krát ocenění Emmy.

John Stossel je bohužel po světě asi známý především díky tomuhle videu z roku 1984:


Jak velmi dobře poznamenává jeden komentátor, to video dobře charakterizuje Stosselovu práci. Stossel položí rozumnou otázku a místo odpovědi se dočká inzultace, většinou tedy slovní.

Kdo chtěl na mít na Stosselově show dobrý místo, musel bejt buď nějakej maxi-VIP, nebo tam musel stepovat už hodinu před začátkem, když tu cimru otevřeli. My jsme přišli až těsně před začátkem a rozesadili jsme se, kde jsme našli volný místa. Seděl jsem trochu z úhlu, ale viděl jsem celkem dobře. Ostatně, Johna Stossela jde díky tomu obřímu kníru poznat z velký dálky.

Hned na začátku show se mi v kapse nějak překroutil mobil takovym způsobem, že mi z něj začali hrát Linkin Park a notnou chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že to je fakt muj mobil a pak mi to ani nešlo zneškodnit. Ještě nikdy se mi nestalo, aby mi začal sám od sebe hrát přehrávač hudby a musí se mi to stát zrovna na natáčení Stossela. Chtěl jsem si nafackovat a propadnout se hanbou pod zem.

První hosti byli Gary Johnson a David Boaz. Gary Johnson, jak známo, je libertarián, který byl dvakrát zvolen guvernérem Nového Mexika. Český překlad článku Dana Hannana o Johnsonovi čtěte zde ». Letos kandidoval na prezidenta za Libertariánskou stranu a získal milión hlasů (jedno procento). David Boaz je výkonný viceprezident Cata, tj. muj šéf nejvyšší. A taky chytrej chlap (samozřejmě, jinak by nebyl VP Cata) a sympaťák.

Jejich segment je tady:

Asi k tomu nemám co dodat.

Pak přišel na holení poslanec Justin Amash. Vůbec jsem nevěděl, že v Americe existuje i po Ronu Paulovi nějakej libertariánskej poslanec, takže jsem byl hodně rád za Amashovo představení. Bohužel nemůžu nikde najít jeho segment, rád bych si osvěžil, co říkal. Pamatuju si, že každý svoje hlasování vysvětluje na Facebooku a jednim z důvodů je, že tim na sebe vytváří tlak, aby hlasoval konzistentně. Good guy Amash!

Po něm následoval Radley Balko, bohužel si ale opět nikde nemůžu najít záznam a prakticky si nepamatuju, o čem mluvil — inu příliš mnoho dojmů za jeden víkend.

A pak přišli na řadu socani. Hned jako první přišla největší bomba večera, Ann Coulterová. Ve svym segmentu o nás řekla, že jsme zhulenci, zbabělci, nerdi, rozvášněnej dav a podlejzáme Demokratům (Demokratické straně USA). Můžete si ho prohlídnout tady:

Vedli jsme o tom celkem dlouhou debatu na Facebooku. Někteří tvrdili, že máme s Coulterovou dost dlouhou společnou cestu, a proto bysme měli hledat společný body, na kterejch můžeme pracovat proti levici. Já si to nemyslim. Jediný, co Coulterovou zajímá, je to, aby ona měla nižší daně (což v tom videu otevřeně říká): “I must pay for your health care, yeah, it is my damn business.” *afektovanej ječák*

I kdybysme se shodli, že daně jsou fakt vysoký pro všechny (s tim by snad souhlasila), tak já nesouhlasim s tim, že je musíme nejdřív snížit a potom prosazovat uvolnění občanskejch svobod. A to z těchto důvodů:

1) Za welfare state nikdo nejde do vězení, kdežto prosté kuřáky marihuany zavírá váda USA do vězení běžně. USA mají nejvyšší míru uvězněných na světě, což je národní ostuda a můžou za to všechny tyhle zločiny bez oběti. Navíc posílá Uncle Sam lidi do všemožných válek, které jsou k ničemu.

2) Vysoké daně jsou důsledkem všech možných regulací, není možné je zrušit bez zrušení všech těch omezení, který na nás politici uvalili. Krásným příkladem je právě válka proti drogám, která zabíjí nevinné lidi, stojí daňové poplatníky obrovské peníze a problém posiluje, namísto toho, aby s ním jakkoliv bojovala.

3) I kdyby bylo možný snižovat daně bez snižování regulací, možnost razantního snížení daní je zcela iluzorní. Ale jakákoliv zrušená nesmyslná regulace mi připadá jako významný krok vpřed.

Reakce prezidenta ISFL Alexandera McCobina na to, že jsme zbabělci.

A bohužel se to nedostalo do televize, ale když se jeden ze studentů zeptal, kdo je oblíbený autor Ann Coulterové, odpověděla mu po těch všech zákazech, co předtim čtvrt hodiny obhajovala, že Hayek. Ona je prostě troll z profese. Radley Balko potom tweetnul, že nemá rád, když se Coulterový dává prostor, ale že měl radost, jak ji Studenti za svobodu zdecimovali.

Další na řadě byl Dennis Kucinich, bývalý dlouholetý poslanec za Demokraty. Dočkali jsme se obvyklýho levicovýho tlachání o tom, že daně neplatíme nedobrovolně a že bez nich bysme se požrali, že potřebujeme vládní důchodový Ponziho schéma a že změna klimatu je fakt.

Kdybych byl u mikrofonu, samozřejmě bych se ho zeptal, jestli si nemyslí, že změna klimatu je fakt už čtyři miliardy let. Pak začal o tom, že hurikán Sandy stál Američany 50 miliónů dolarů a že za to může změna klimatu. John Stossel mu na to odpověděl, že snad spad z višně a že vyšší náklady jsou způsobený tim, že lidi maj lepší baráky, je lidí víc a stěhujou se na pobřeží. Ale to je jako házení hrachu na stěnu.

Nejlepší otázku ale měla Kyle, se kterou jsem se pak večer dal do řeči v hospodě a až teprve teď jsem zjistil, že tu otázku pokládala ona (seděl jsem daleko, jak jsem povídal). Jenom škoda, že nezmínila soukromý pojištění, protože mi připadá, že levičáci to nechápou.

Ostatně podívejte se na Kucinichův segment sami:

Úplně poslední byl další neokon John Bolton, kterej prostě chce bombardovat a zabíjet všechny lidi světa.

Všimněte si několika věcí: John Stossel na začátku mává kapesní ústavou, kterou vydalo Cato a kterou každej slušnej člověk pořád nosí v kapse. (Pokud by byl zájem, můžu dovézt snad libovolnej počet výtisků.) Nejlepší otázku měl Daniel Bier, šéfredaktor Skeptickýho libertariána. Hned, jak se postavil k mikrofonu, věděl jsem, že to bude otázka, co bude mít říz. Steve Horwitz o něm potom napsal na FB, že je to “hero for liberty”. No a taky si všimněte, jak se Bolton všem otázkám zbaběle vyhejbal a pak z nás na konci ještě udělal rasisty, pitomec.

Doufám, že má Bolton na mobilu jako vyzváněcí melodii tohle.

Bohužel se mi nepovedlo nikoho z hvězdných hostí potkat na chodbě, takže nemám fotky ani historky o tom, jak jim odstávaj uši nebo plandá podolek.

Pokud tohle čet někdo, kdo buď umí vygooglit toho Amashe a Balka (z letoška, ne z jiný účasti) anebo má k dispozici pořad z Foxu (třeba na Hulu), tak ať to prosim ripne a hodí na YouTube.