The Donald prezidentem. Hledáme silver linings

Patřím mezi lidi, kteří si myslí, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem je poměrně velká katastrofa. Donald Trump byl asi nejhorším kandidátem na prezidenta v dějinách USA a v posledních volbách byl zcela jednoznačně tím nejméně libertariánským (ano, včetně soudruha Bernieho).

Co se dá odvodit z jeho blábolení na gramatických schopnostech batolete o tom, co chce jako prezident prosazovat, je podle mě zhruba toto:

  • zpřísnit už tak nesmírně přísnou, nehumánní a nemorální imigrační politiku USA
  • zrušit obchodní smlouvy, zavést cla a zakázat outsourcing
  • zvednout daně bohatým
  • pokračovat v prosazování policejního státu, šrouby dále utáhnout
  • omezit svobodu slova

Hm, to nevypadá pro svobodu v USA moc příznivě, což? Situaci dále komplikuje, že neschopní Demokraté nedokázali ani vyhrát většinu v Senátu, takže pokud půjdou Republikáni Trumpovi na ruku (na kolenou prosím aspoň o poslední zbytky soudnosti!), tak tu máme fakt problém.

Jsou tu ale nějaké silver linings, jak se říká v angličtině? Tedy že na všem špatném je něco dobré?

Nesleduji tolik americkou politiku, abych teď z rukávu vysypal všechny reformní návrhy Republikánů, které nemohli prosadit prosti opozici demokratického prezidenta a/nebo Senátu. Na mysl mi přicházejí tyto:

Zrušit Obamacare. Tady se bohužel obávám, že Trump bude proti. Ale kdo ví, třeba v tom najde nějaké kouzlo a bude moct tvrdit, že vyhrál.

Zrušit Dodd-Frank Act. To by snad šlo. Viděl jsem už komentátory, kteří to ohlásili jako hotovou věc. Kéž by.

Schválit REINS Act. Podstatou REINS Actu je nastolit vládu Ústavy nad legislativním procesem. Ústava říká jednoznačně, že za legislativu je zodpovědný Kongres. Jenže dnes si regulace samy vymýšlejí   a pak je i vymáhají   nejrůznější federální agentury. Samozřejmě Trump o ničem z toho nemá ani tušení, ale obávám se, že není příliš realistické, že by nevetoval omezení vlastních pravomocí. :-/

Audit Fedu. Upřímně vůbec nevím a neumím odvodit, jaký k tomu má Trump postoj.

Soudci Nejvyššího soudu. Trump bude muset nominovat minimálně jednoho, potenciálně prý až pět nových soudců Nejvyššího soudu. Kdysi sice posílal seznam právníků, ze kterých bude vybírat, ale na to mu neskočil nikdo kromě naivků z Heritage Foundation. Jakmile někdo Trumpovi poradí, že má nominovat soudce, kteří jsou jednak “tough on crime” a jednak je jejich základním přístupem “deference”, tedy schvalování čehokoliv, co vymyslí Kongres nebo prezident, tak si jednak prosadí svoji a jednak ho za to ještě Republikáni poplácají po zádech. V tom případě pámbů s námi a zlý pryč. To snad i ty nominace od Hillary by byly lepší.

Legaliazce marihuany. Rekreační marihuana je teď sice legální v osmi státech a ve Washingtonu DC, ale je pořád nelegální (pod federální jurisdikcí) v celých Spojených státech. Jak je to možné viz zde. Pokud se ministrem sprevedlnosti stane Chris Christie nebo nějaké podobné hovado, co nenávidí legální marihuanu, tak to bude mazec. Dost nepěknej. :(

Sám sebe beru v politice za pragmatika. Mám vyhraněné názory, ale na postupu správným směrem bych spolupracoval s kýmkoliv, i s Donaldem Trumpem (a kdyby tady přistáli Marťani…). Bohužel v jeho případě silver linings a možné oblasti, kde by se dalo prosadit více svobody, zatím bohužel nevidět. Doufejme v zázraky.