Tak já teda nevím, jestli včerejšek nebyl nějaký humoristický den a nerad bych se blamoval, že jsem nepochopil vtip, ale v článku Regulace není sprosté slovo od Jiřího Hlavenky jsem našel náznaky, že článek je myšlen vážně.
Nejprve krátký nástin situace. Jiřího Hlavenku považují mnozí za dobrého komentátora. Tento názor jsem nikdy nesdílel. Četl jsem od něj asi pět článků a všech pět bylo na hlavu padlých. Má ještě horší skóre než jilm, a to je co říct.
Jiří Hlavenka se rozhodl, že “Neoliberálové celého světa chodí jako spráskaní psi…”. Bůh ví, jak na to přišel. Pokud je mi známo, tak třeba takový Dr. Ron Paul jako zpráskaný pes nechodí a je v televizi častěji než kdy dříve. A to proto, že měl celou dobu pravdu, ale nikdo ho neposlouchal.
Hlavenkův článek si v ničem nezadá s marxisty. Je to jejich oblíbený názor. Oni si myslí, že finanční krize nebo ekonomická recese je v ostrém protikladu k tomu, co říkají pravičáci. Probůh, jak na to přišli? Žádný pravičák nikdy nikomu neslíbil, že ekonomiky budou stále růst, že kdokoliv nemůže investovat špatně a že v důsledku nemůže přijít o peníze.
Vždyť to říkají levičáci! Oni přece vědí lépe než my všichni, co musíme udělat, abychom dosáhli toho státu blahobytu, trvale udržitelného růstu a podobných marxistických nesmyslů.
Proboha živýho! Pravicový ekonom vychází z konceptu člověka hospodárného (homo oeconomicus), který se snaží maximalizovat svůj užitek. Nikdo ale neříká, že se nemůže splést!!!
————-
Abych zareagoval aspoň na některé bláboly z toho článku a komentářů.
Podle Hlavenky — a teď se potrháte smíchy — je česká bankovní situace 90. let důkazem, že neregulované bankovnictví nefunguje. LOL, LOL, LOL
Nevím, kdo podle Hlavenky okradl stát a lidi, ale akcionáře IPB zcela prokazatelně okradla socialistická vláda Miloše Zemana. Takže nikoliv trh, ale státní rypák. A prosím jich, když jsou tak blbý a dávaj svoje peníze do kampeliček, tak ať se nedivěj. Je to asi jako kdyby dali Vietnamcovi na tržnici sto tisíc za tyhle fakt echtovní hodinky. To bych spíš řekl, že je selhání jejich rozumu a ne selhání trhu. To ale nic nemění na tom, že od prodejce to byl protiprávní akt a měl by za to být stíhán. To říká přece i každý pravičák!
Další velký fór se týká telekomunikačních monopolů, které ta hodná regulace rozbíjí. WTF? Kdo vytvořil ty telekomunikační monopoly? Byl to trh nebo stát? Marně čekám na to, až mi někdo doloží, že v jakékoliv kapitalistické zemi v jakémkoliv odvětví existoval po nějakou rozumnou dobu skutečný nestátní monopol. Požadoval jsem tento jediný důkaz už po mnoha socialistech, žel ani jeden moje volání nevyslyšel.
Jak by prý vypadal maloobchod bez regulace záruční doby. Jak asi! Tak jako vypadá dneska. Některý výrobce/prodejce vám dá delší záruku, některý kratší a zákazník nechť se rozhodne, co mu víc vyhovuje.
Jestli by se českým pivovarníkům líbilo, pokud by se sem dovážel nějaký čínský samoser za 5 Kč litr? Jsem rád, že Jiří Hlavenka ví lépe než já, jaké pivo si mám koupit. Jsem mu za to vděčný. Já blbec bych si pak třeba kupoval pivo, co mi ani nechutná. Buďme rádi za tyhle lidi. Nevím, nevím, jak bychom bez nich dopadli. (Mimochodem se opět ukazuje, že socialistická svoloč stojí na straně podniků-insiderů, protože levnější větší konkurence by jim samozřejmě zkrouhla zisky, ale nechala by více peněz v peněženkách zákazníků.)
Na těch socanech je vždycky prča, když argumentujou sami proti sobě :lol: . Třeba jako s tou spotřební daní. Jemu se nelíbí, že spotřební daň na pivo je jiná pro toho a jiná pro onoho a podsouvá to pravičákům. Fakt hlína.
Jiří Hlavenka pokládá za axiom, že chamtivost je zlá vlastnost. A já si myslím pravý opak.
A jak jsem nabyl dojmu z toho článku, tak on si vážně myslí, že lepší je, když mi stát vezme tisícovku a pak tu samou tisícovku naleje do nějaké banky. Místo toho, abych o té tisícovce sám rozhodl. Pamatujme, že stát nemá žádné jiné peníze než ty, které ukradne občanům.
Americký ekonom Russel Roberts k tomu řekl: “Je to jako vzít kyblík, nabrat vodu na dně bazénu a nalít ji s pompou na hladinu”.
K tomu bych rád poznamenal, že to není pravda. Tu tisícovku si musí vzít nějaký úředník, který je z ní také placen, tiscícovka musí projít přes všechny zkorumpované státní úřady, až se nakonec možná dostane tam, kam ji chtěl ten který keynesiánec poslat. Správné přirovnání by tedy znělo: Je to jako vzít kyblík, nabrat vodu na dně bazénu, polovinu si odlít do svého soukromého kyblíku, další čtvrtinu vycmrdnat cestou a tu poslední čtvrtinu s velkou pompou nalít na hladinu.
Zbytek článku už je jenom opakování marxistických blábolů o vykořisťujících společnostech.
A tak by mě zajímalo, kdy už to řízené hospodářství konečně začne fungovat, jak nám socani slibují už dlouhá léta.
Na závěr článku si dovolím dva citáty z Bastiata, který je podle mého geniálním obhájcem ekonomiky laissez-faire u nás známé spíše pod pojmem volný trh. A jeho eseje by si měl každý přečíst. Jsou psány čtivě a jednoduše, a přitom úderně. Zkrátka geniálně.
O keynesiánských pokusech, které v té době ještě vůbec ani nebyly na světě:
“Co to stojí úsilí, aby se v politické ekonomii dokázalo, že dvě a dvě jsou čtyři!”
O státních regulacích konkurence (viz třeba clo na levné produkty, ale ne na produkty zdarma):
“Na špatné cestě je člověk vždy nedůsledný; kdyby tomu tak nebylo, lidstvo by již dávno vyhynulo. Nikdy jsme neviděli a také nikdy neuvidíme, aby se nějaký falešný princip hnal až do krajnosti. Na jiném místě jsem řekl: Nedůslednost je hranicí absurdity. Mohl bych dodat: Je zároveň jejím důkazem.”
kdyby ses raději učil namísto psaní takovýchto dlouhých článků ;-). kdo to má číst ;-))
Nejsou voni nějaký zhejčkaný? Neni to zas tak dlouhý. Tady na blogu mám i větší počiny :)
Výjimečně snad ani nemám s čím bych nesouhlasil.. Asi bych měl zajít k doktorovi :)
Asi na oční.